Faktoring - nowoczesny sposób na zachowanie płynności finansowej firmy

Faktoring - nowoczesny sposób na zachowanie płynności finansowej firmy [1]
Faktoring - nowoczesny sposób na zachowanie płynności finansowej firmy [2]
Faktoring - nowoczesny sposób na zachowanie płynności finansowej firmy [3]

Faktoring to coraz bardziej popularna i chętnie stosowana alternatywa dla kredytu bankowego. Pozwala przedsiębiorcom na zapewnienie płynności finansowej, szczególnie tym, którzy nie mają zdolności kredytowej.


  1. Jak przebiega transakcja faktoringowa?
  2. Czy faktoring się opłaca?

Transakcja faktoringowa zachodzi między trzema podmiotami: faktorem (instytucją finansową lub bankiem), który nabywa wierzytelność, faktorantem, czyli przedsiębiorcą zbywającym wierzytelność, oraz dłużnikiem faktoringowym - kontrahentem faktora, zobowiązanym do zapłaty należności za wykonaną usługę lub zakupiony towar.

Jak przebiega transakcja faktoringowa?

Według aktualnie obowiązującego w Polsce prawa, najdłuższym terminem płatności, jaki można zastosować w transakcji handlowej, jest termin 60 dni (art. 7 ust. 2 ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych). Odłożenie zapłaty na tak długi czas może powodować utratę płynności finansowej, szczególnie w małych firmach, które dopiero zaczynają swoją działalność i nie posiadają tzw. poduszki finansowej.

Faktoring to usługa, dzięki której faktorant uzyskuje potrzebne mu pieniądze w krótkim czasie, dłużnik faktoringowy może spłacić zobowiązanie w odroczonym terminie płatności, a faktor zyskuje prowizję od całej transakcji. Procedura faktoringowa jest bardzo prosta. Instytucja finansowa, czyli faktor, odkupuje od swojego klienta, czyli przedsiębiorcy, fakturę, za którą przelewa mu część środków finansowych. Od tej chwili faktor przejmuje na siebie obowiązek zarządzania wierzytelnością, tzn., że to on zajmuje się pilnowaniem, czy kontrahent przedsiębiorcy opłaci swoją należność w wyznaczonym terminie. Za tę czynność faktor pobiera wynagrodzenie w postaci prowizji.

Czy faktoring się opłaca?

Faktoring jest bardzo opłacalnym sposobem na szybkie pozyskanie środków finansowych, ale nie dla każdego przedsiębiorcy. Korzystają z niego najchętniej te firmy, które:

  • wystawiają faktury z długimi terminami płatności,
  • chcą zapewnić sobie płynność finansową,
  • poszukują sposobów na zabezpieczenie przed niewypłacalnymi kontrahentami.

Niekwestionowaną zaletą faktoringu jest stały wpływ kapitału, dostępnego na bieżąco do dyspozycji przedsiębiorcy, oraz fakt, że z tej usługi mogą skorzystać nawet niewielkie firmy, które nie wykazują zdolności kredytowej. Faktoring pozwala też na zastosowanie dłuższych terminów płatności dla kontrahentów, a to może się przełożyć na ich większa ilość.

Więcej na temat faktoringu, jego rodzajów i cech charakterystycznych przeczytasz na http://szybkafaktura.pl/blog/faktoring-czym-polega/.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.