Odsetki od pożyczki w skali roku – jak je obliczyć?

Odsetki od pożyczki w skali roku – jak je obliczyć? [1]
Odsetki od pożyczki w skali roku – jak je obliczyć? [2]
Odsetki od pożyczki w skali roku – jak je obliczyć? [3]
Odsetki od pożyczki w skali roku – jak je obliczyć? [4]
Odsetki od pożyczki w skali roku – jak je obliczyć? [5]

Na rynku finansowym można znaleźć bardzo wiele ofert pożyczek. To sprawia, że nie zawsze łatwo je porównać, aby znaleźć najkorzystniejszą. Z pomocą mogą przyjść nam jednak odsetki. Znając je, będziemy wiedzieli nie tylko, jakie poniesiemy koszty, ale także jak droga jest dana pożyczka w porównaniu z innymi ofertami.

Polacy chętnie zaciągają pożyczki, ale nie zawsze czytają umowy, które podpisują i nie zawsze analizują koszty pożyczonych w ten sposób pieniędzy. Tymczasem znajomość wysokości odsetek od pożyczki w skali roku jest kluczowe i pozwala skutecznie porównać nie tylko kredyty w banku, ale także pożyczki w kilka minut, proponowane przez różne platformy pożyczkowe jak na przykład Freezl.pl. Warto wiedzieć, czym w istocie są odsetki od pożyczki, dlaczego musimy je płacić, a przede wszystkim, w jaki sposób można je łatwo obliczyć. Zacznijmy zatem od początku.

Pożyczka to sposób na zarobek pożyczkodawcy

Bez względu na to, czy nasze zainteresowanie wzbudzają pożyczki online, czy zaciągane w placówkach pożyczkodawcy, ten ma obowiązek podać nam różne parametry swojej oferty. Najczęściej poznamy:

  • oprocentowanie nominalne pożyczki podane w skali roku;
  • opłaty za rozpatrzenie wniosku lub za przyznanie pożyczki;
  • całkowitą kwotę do spłaty;
  • rzeczywiste oprocentowanie w skali roku (RRSO).

Warto jednak dokładniej przyjrzeć się ofercie pożyczkowej. Wiele o niej mogą powiedzieć odsetki. Od razu należy wyjaśnić, że odsetki nie są kaprysem pożyczkodawcy, ale tak naprawdę stanowią jego zarobek. Musimy pamiętać, że pożyczka na dowód, zaświadczenie lub każda inna to w rzeczywistości inwestycja pożyczkodawcy. Ten wynajmuje nam swoje pieniądze, pozwala nimi dysponować przez określony czas, a potem oczekuje zwrotu pożyczonej kwoty powiększonej o odsetki. Pod ich postacią płacimy właśnie za wynajęcie pieniędzy.

Pożyczka przez internet – liczymy odsetki

Teoretycznie pożyczkodawca powinien przedstawić nam wszystkie koszty, parametry i oprocentowanie pożyczki. W rzeczywistości różnie z tym bywa. W przypadku wiarygodnych pożyczkodawców (np. Freezl) zazwyczaj nie ma problemu z informowaniem klientów o kosztach czy oprocentowaniu. Nie ma tu znaczenia, czy to pożyczka na 60 dni, czy dowolnie inna. Klient musi znać koszty i wiedzieć, ile dokładnie zapłaci za pożyczenie pieniędzy. Przy czym nie musimy być wcale uzależnieni od pożyczkodawcy, można samemu policzyć odsetki. Dzięki temu zweryfikujemy, czy pożyczkodawca podaje prawdziwe dane. W jaki sposób to zrobić? Istnieje oczywiście wzór, który pozwoli nam wyliczyć odsetki, czyli wszystkie koszty pożyczki (RRSO). Problem polega na tym, że jest on bardzo skomplikowany i posługują się nim właściwie tylko matematycy oraz instytucje pożyczkowe. Za to klientowi będzie wygodniej i łatwiej skorzystać z kalkulatora RRSO. Taki kalkulator można bez problemu znaleźć w internecie. Należy do niego wprowadzić między innymi takie wartości jak wysokość pożyczki, okres spłaty, oprocentowanie nominalne pożyczki, rodzaj rat (stałe lub malejące), kwotę do zwrotu, a po chwili otrzymamy wynik.

Każdy, kto zaciąga pożyczkę, styka się z odsetkami. Pożyczkodawca pobiera opłatę za użyczenie nam pieniędzy, ale warto dokładnie znać z góry jej wysokość. Dzięki temu będziemy mogli również porównać łatwo różne oferty pożyczek i wybrać najtańszą.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.