Tani kredyt hipoteczny - warto wykorzystać niskie stopy procentowe

Tani kredyt hipoteczny - warto wykorzystać niskie stopy procentowe [1]
Tani kredyt hipoteczny - warto wykorzystać niskie stopy procentowe [2]
Tani kredyt hipoteczny - warto wykorzystać niskie stopy procentowe [3]
Tani kredyt hipoteczny - warto wykorzystać niskie stopy procentowe [4]
Tani kredyt hipoteczny - warto wykorzystać niskie stopy procentowe [5]

Obecnie stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej są na bardzo niskim poziomie. Co więcej eksperci nie przewidują ich wzrostu w najbliższym czasie. Wielkość stóp procentowych ma istotny wpływ na koszt kredytów, zarówno gotówkowych jak i hipotecznych. Szczególnie w przypadku tych drugich jest to bardzo istotne, zważywszy na długi okres kredytowania oraz wysokie kwoty pożyczek. Dodatkowo należy wspomnieć o niewygórowanych marżach, które utrzymują się na średnim poziomie 2,1%. Łącznie wszystkie te czynniki tworzą bardzo korzystne warunki dla kredytobiorców.

Koszty kredytu hipotecznego

Pierwszą opłatą z jaką spotykamy się przy kredycie hipotecznym jest prowizja. Wyrażona w procentach, zależy od wielkości zobowiązania i jest wynagrodzeniem dla banku za udzielenie kredytu. Na rynku finansowym pojawiły się już oferty z prowizją 0%, jednak w ich przypadku warto przyjrzeć się innym opłatom, gdyż często to one rekompensują kredytodawcom brak zysku. O ile prowizję zapłacimy jednorazowo, o tyle oprocentowanie będzie wpływało na nasze zobowiązanie przez cały okres spłaty rat. Jedynie znikomy procent udzielanych kredytów stanowią te ze stałym oprocentowaniem. Standardem w dzisiejszych czasach jest kredyt hipoteczny z oprocentowaniem zmiennym. Niestety wiąże się on z możliwością podniesienia stóp procentowych, a tym samym zwiększeniem rat.

Na wysokość całkowitego kosztu do spłaty ma wpływ także forma regulowania rat. Dostępne są dwie opcje: malejące i równe. Pierwsze z nich znacznie zmniejszają wysokość odsetek koniecznych do zwrotu. Raty równe pomagają za to uzyskać wyższe kwoty kredytu. Także okres kredytowania wpłynie na koszt kredytu- im dłuższy, tym więcej oddamy pieniędzy do banku.

Co wpływa na wysokość oprocentowania?

Oprocentowanie stanowi istotny czynnik kształtujący całkowity koszt kredytu. Składa się z dwóch części. Pierwszą jest marża banku, której wartość nie ulega zmianie w czasie. Im niższą marżę uda nam się uzyskać na początku, tym mniej zapłacimy. Często banki oferują jej obniżenie w okresach promocji lub dla na przykład dla stałych klientów. Warto porozmawiać o tym z doradcą i spróbować negocjować. Drugą składową oprocentowania stanowi stopa referencyjna. Dla kredytów zaciągniętych w PLN będzie to WIBOR. Może on przybierać wartości dla różnych okresów i tak WIBOR 1M będzie wpływał na kredyt w każdym miesiącu, WIBOR 6M już tylko co sześć miesięcy. Najczęściej stosowane są stawki WIBOR 3M oraz WIBOR 6M. To, na którą z opcji się zdecydujemy może mieć istotny wpływ na stan naszych finansów w przyszłości.

Wyższy wkład własny to lepsze warunki kredytu

Zgodnie z rekomendacją KNF kredytobiorcy ubiegając się o kredyt hipoteczny powinni dysponować minimum 20% wkładem własnym. Im wyższy wkład będziemy posiadali, tym więcej zaoszczędzimy. Dotyczy to zarówno kosztów okołokredytowych, jak na przykład oszczędność na ubezpieczeniu niskiego wkładu własnego, jak i również odsetek, które będziemy musieli zapłacić. Niższy potrzebny kapitał oznacza po prostu mniejszy koszt całkowity kredytu. Warto dokładnie to przekalkulować.

Niskie stopy procentowe - dobry czas na kredyt hipotecznych

Stopy procentowe obecnie kształtują się na bardzo niskim poziomie. Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny nie zmieniła ich wysokości. Niskie stopy procentowe oznaczają dla kredytobiorców niższe raty kredytów. Dodatkowo zgodnie z wypowiedziami ekspertów w najbliższym czasie ten stan nie powinien ulec zmianie. To bardzo dobra wiadomość dla obecnych kredytobiorców, a także osób planujących wziąć kredyt hipoteczny. Taka sytuacja umożliwia spłatę zobowiązania na niewygórowanym poziomie.

Jest tanio, a może być jeszcze taniej?

Sytuacja w kraju sprzyja kredytobiorcom i pozwala na uzyskanie atrakcyjnych ofert kredytów hipotecznych. Nie zmienia to faktu, iż produkty banków nadal różnią się od siebie i wśród nich można wybrać te najlepsze. Wystarczy udać się do kilku banków i porównać oferty. Dla osób, które nie chcą tracić czasu na wielogodzinne poszukiwanie oraz cenią wygodę i przejrzystość dobrym wyjściem będzie porównywarka kredytów hipotecznych hipoteki.net. Na jednej stronie zestawione są oferty wielu instytucji kredytowych. W łatwy i przystępny sposób sprawdzisz najważniejsze parametry kredytu hipotecznego. Wybór najlepszego kredytu gotówkowego może zaoszczędzić kredytobiorcy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nawet rata niższa o 50 zł miesięcznie, to zysk 18 000 zł przez 30 lat spłaty zobowiązania. Warto zatem dobrze poszukać. Przejrzeć również symulację harmonogramu spłat i porównać opłacalność różnych rozwiązań.

Dobry czas na kredyt hipoteczny?

Wszystkie te czynnik wpływają na obecną opłacalność kredytu hipotecznego. Warto wykorzystać niskie stopy procentowe. Brak zapowiedzi ich wzrostu ze strony ekspertów to dobry sygnał. Gdy sytuacja ulegnie zmianie pożyczki nie będą już tak tanie. Również wysokość średniej marży na chwilę obecną nie wykazuje dużych wahań. Wystarczy jednak przypomnieć sobie sytuację sprzed kilku lat, kiedy to koszt kredytu był o wiele wyższy. Niemniej biorąc kredyt hipoteczny z oprocentowaniem zmiennym należy mieć świadomość, iż może ono ulec zmianie. Tym samym zwiększy się wysokość miesięcznej raty oraz całkowity koszt kredytu. Negocjacje z bankiem pozwolą na dodatkowe obniżenie marży. Często instytucje finansowym oferują promocję na przykład dla stałych klientów lub po prostu są to okazje ograniczone czasowo. Warto przy rozmowie z doradcą poruszyć te kwestie.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.