Rozliczenie PIT-37 - kto, gdzie i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?

Rozliczenie PIT-37 - kto, gdzie i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?…
Rozliczenie PIT-37 - kto, gdzie i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?…
Rozliczenie PIT-37 - kto, gdzie i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?…
Rozliczenie PIT-37 - kto, gdzie i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?…
Rozliczenie PIT-37 - kto, gdzie i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?…

Deklaracja PIT 37 to najpopularniejsza deklaracja podatkowa składana na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Zetknął się z nią każdy pracownik, zleceniobiorca, ale również emeryt i rencista, który rozlicza swoje jedyne źródła przychodów rocznych. Za pomocą tej deklaracji rozliczane są przychody, od których płatnicy pobierali zaliczki na podatek dochodowy.

Kogo dotyczy obowiązek rozliczenia PIT-37?

Obowiązek podatkowy powstaje, kiedy otrzymujemy wynagrodzenie w związku z wykonywaną przez nas pracą, naszą emeryturą czy rentą krajową, ale również, gdy otrzymujemy świadczenia przedemerytalne, różnego rodzaju stypendia, a nawet, gdy pracujemy w oparciu o umowy-zlecenia i umowy o dzieło.

Jakie są terminy i konsekwencje ich niedotrzymania?

Bywa jednak tak, że w natłoku spraw codziennych zapominamy o tym, że termin składania zeznań podatkowych mija 30 kwietnia. Nie należy lekceważyć tej kwestii, ponieważ za niedopełnienie tego obowiązku czeka nas surowa kara. Podatnik, który uchylił się od opodatkowania, czyli nie ujawnił właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania ani nie składa deklaracji, łamie prawo. Kara, jakiej może się spodziewać, to kara grzywny wynosząca aż do 720 stawek dziennych lub kara pozbawienia wolności, albo obie kary łącznie.

Jak rozliczyć podatki?

Jeśli dbamy o to, aby rozliczyć podatki w terminie, połowa sukcesu jest za nami. Niestety, często powstaje przy tej okazji inny problem - nie wiemy, jak powinniśmy się do tego zabrać. Większość osób niezwiązanych z księgowością przerażają formularze pełne niezrozumiałych, urzędowych sformułowań. Istnieją jednak programy do rozliczania PIT-u, które pomogą nam szybko i bezproblemowo rozliczyć podatki. Właściwie Ministerstwo Finansów udostępnia dwie możliwości rozliczania się przez internet. Możemy wybrać interaktywne e-Deklaracje na stronie resortu lub programy do zainstalowania na komputerze.

Zalety programów do rozliczania PIT-u

Programy do rozliczania PIT-u są proste i z pewnością każdy poradzi sobie z ich obsługą. Często są one wyposażone w interaktywny przewodnik, który krok po kroku pomaga nam wypełnić formularz i wystrzegać się nawet drobnych pomyłek. Jeśli boisz się, że pomylisz formularz - twój strach jest bezpodstawny. Program sam wybierze za Ciebie odpowiedni formularz PIT, taki, który odpowiada twoim dochodom, obliczy odpowiedni podatek oraz odliczy odpowiednie ulgi. Niektóre programy same drukują formularz po jego wypełnieniu, ale częściej przechowują go w formie elektronicznej, umożliwiającej wysłanie go przez Internet.

Trzeba zaznaczyć, że dzięki programom do rozliczania PIT-u zaoszczędzimy na usługach księgowych, ponieważ możemy sami, szybko i w łatwy sposób wypełnić formularz. Rozliczanie podatków nie wydaje się już takie trudne, a dzięki sprawności programów, które można zainstalować na własnym komputerze, z pewnością zdążymy złożyć deklarację podatkową przed ostatecznym terminem. Programy są ogólnodostępne, łatwo znaleźć je w internecie i dlatego też warto ich używać.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.