Jaki kredyt hipoteczny będzie dla nas korzystny?

Jaki kredyt hipoteczny będzie dla nas korzystny? [1]
Jaki kredyt hipoteczny będzie dla nas korzystny? [2]
Jaki kredyt hipoteczny będzie dla nas korzystny? [3]

Odpowiedź na wyżej postawione pytanie jest banalnie prosta. Należy tak zbilansować koszty składające się na kredyt hipoteczny, żeby wyszły na plus i w danej sytuacji były możliwie najlepszymi. Jednak w praktyce nie jest to takie proste do zrealizowania.

Zacznijmy może od końca i przyjrzyjmy się tym mniej standardowym i mniej znanym opłatom, które ponosimy w związku z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Są to różnego rodzaju ubezpieczenia: jedne obowiązkowe, drugie nie. Do tych pierwszych zaliczyć trzeba to od ognia i innych zdarzeń losowych. W skali rocznej są to niewielkie opłaty, ale najlepszy pogląd będziemy mieli, jeśli poznamy je wszystkie, a przynajmniej większość.

Z ubezpieczeniem czy bez?

Tutaj też musimy dokonać analizy nie obejmującej tylko liczby, ponieważ sami musimy stwierdzić, czy lepiej wziąć ubezpieczenie od utraty pracy, często łączone z ubezpieczeniem na życie (nie wszędzie obowiązkowym), czy może lepiej zaoszczędzić, jeśli czujemy się pod tym względem bezpiecznie.

Do tych wydatków trzeba doliczyć opłatę za wydanie promesy kredytowej pobieraną na etapie podpisywania umowy przedwstępnej. W koszty kredytu trzeba wliczyć także wycenę nieruchomości, którą może przeprowadzić bank. Należy to sprawdzić podobnie jak objawiające się w podwyższonej marży w paru pierwszych miesiącach kredytowania ubezpieczenie pomostowe. To zabezpieczenie banku w czasie, kiedy nie otrzymał on jeszcze wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Lepiej pomyśleć wcześniej niż później

Zanim przejdziemy do podstawowych, mających największe znaczenie opłat, nie zapominajmy o kosztach, które mogą w zależności od rozwoju sytuacji nas dotknąć. Dlatego bezpieczniej zorientować się w wysokości prowizji od wcześniejszej spłaty, częściowej czy całkowitej. Kiedy nasze sprawy finansowe będą się miały nienajlepiej, będziemy musieli zmierzyć się z opłatami za podwyższenie kwoty kredytu czy wydłużenie okresu kredytowania. Dlatego, oszczędzając sobie nerwów, warto sprawdzić wysokości prowizji za te czynności bankowe już przed wyborem oferty kredytowej, z której skorzystamy. Jeśli podchodzimy elastycznie do swojego kredytu, to spójrzmy też na opłatę za przewalutowanie kredytu. Może się okazać, że spłata okaże się łatwiejsza w innej walucie, niż w tej, w której pierwotnie wzięliśmy kredyt. Przewalutowanie na złotówki w wielu bankach może się okazać darmowe.

Marża a promocyjna marża – wybór z pozoru prosty

Wspomniane wyżej koszty i opłaty należy wziąć pod uwagę jednak dopiero wtedy, kiedy wyłonimy najkorzystniejsze oferty kredytu hipotecznego. W prosty i łatwy sposób można to zrobić na stronie hipoteki.net. Tam znajdują się szczegółowo rozpisane oferty kredytów hipotecznych ponad 20 banków. Za pomocą kalkulatora kredytowego obliczymy, które oferty opłaca nam się rozważyć.

Wtedy dochodzimy do ostatniego punktu naszych rozważań, czyli przekalkulowaniu opcji związanych z wysokościami oprocentowania i prowizji. Obecnie praktycznie każda oferta kredytu hipotecznego zawiera w sobie możliwość np. obniżenia marży o połowę lub braku prowizji. Nic nie odbywa się jednak za darmo. Żeby skorzystać z takich promocji trzeba najczęściej dobrać dodatkowy produkt bankowy w rodzaju ubezpieczenia, konta lub karty debetowej. I nawet jeśli konto z kartą są darmowe, to trzeba na nich zapewniać regularne wpływy. Zanim więc zdecydujemy się na obniżenie marży, która, owszem może nam obniżyć koszty w przeciągu całego okresu kredytowania, przeliczmy sobie koszt danego ubezpieczenia lub pakietu usług, które proponuje nam bank. Tylko wtedy wybrany kredyt hipoteczny okaże się możliwie najlepszy w danej chwili.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.