Kupujemy mieszkanie. Nowoczesne budownictwo czy stara kamienica?

Kupujemy mieszkanie. Nowoczesne budownictwo czy stara kamienica? [1]
Kupujemy mieszkanie. Nowoczesne budownictwo czy stara kamienica? [2]
Kupujemy mieszkanie. Nowoczesne budownictwo czy stara kamienica? [3]
Kupujemy mieszkanie. Nowoczesne budownictwo czy stara kamienica? [4]

Stare, klasyczne kamienice bez wątpienia wyróżniają się niepowtarzalnym klimatem. Nowoczesne bloki zaś zachęcają kupców wygodnymi rozwiązaniami. Które z nich jest lepsze? Decydując się na kupno własnego mieszkania stajemy przed dylematem: wybrać mieszkanie w kamienicy, czy w nowo powstałym bloku? I jedno i drugie ma swoje wady i zalety.

Nowoczesne bloki

Mieszkania w wysokich, nowych blokach to dla niektórych szczyt marzeń. Nie trudno się im dziwić, ze względu na zastosowane udogodnienia. Zamknięte osiedla i klatki schodowe z monitoringiem i ochroniarzem pilnującym porządku zaskarbiają sobie zwłaszcza względy rodziców, którzy mogą być spokojni o swoje pociechy. Windy, garaże i automatyczne bramy to ogromne udogodnienia dla tych, którzy na co dzień żyją w biegu lub po prostu są leniuchami. Nowe bloki będą także spełniać potrzeby osób niepełnosprawnych lub starszych, które mają problemy z poruszaniem się po schodach. Nowoczesne bloki to także nowe instalacje, których wymiana w przypadku starych kamienic mogłaby słono kosztować.

Wielu ludzi jednak nigdy nie zdecydowałoby się na życie w bloku. - Mieszkania na osiedlach nie pozwalają na puszczenie wodzy fantazji. Urządzając się jesteśmy bardzo ograniczeni. Układ lokali jest taki sam, nie można wykazać się swoją kreatywnością. Do tego ten brak prywatności – bloki stawiają teraz tak blisko siebie, że prawie można zajrzeć do mieszkania sąsiada z naprzeciwka. Nie przemawia to do mnie – mówi Karolina, obecnie poszukująca mieszkania.

Kamienica z duszą

Mówiąc o kamienicach bardzo często stwierdza się, że są one niezwykle klimatyczne. Dużo ludzi docenia także „podwórkowe" życie – latem sąsiedzi spotykają się w przydomowych ogródkach, dyskutując czy grillując razem. Oczywiście wszystko zależy od sąsiadów. Zazwyczaj jednak kontakty sąsiedzkie są bardzo życzliwe. Rozważając kupno lokalu w starej kamienicy, zwłaszcza na ostatnim piętrze, warto jest bliżej przyjrzeć się i ocenić stan klatki schodowej oraz dachu. Jeśli kamienica posiada drabinę montowaną na stałe, to bez problemu wyjdziemy na dach i ocenimy jego jakość.

Dekoratorzy wnętrz uwielbiają projektować mieszkania w kamienicy, ze względu na (prawie) nieograniczone możliwości. Mieszkania te zazwyczaj mają bardzo dużą powierzchnię i wysokie sufity. Częste bez problemu można też wyeksponować cegłę czy drewno tkwiące w murach, co szczególnie docenią miłośnicy stylu loft czy skandynawskigo.

- Klimat starych kamienic nie ma sobie równych: wysokie sufity, ogromne pokoje, serdeczne kontakty z sąsiadami. Jak wszystko jednak mają dużo minusów. Najważniejsze dla mnie to przestarzałe instalacje, a czasem nawet brak toalet! Ja nigdy nie zdecydowałbym się znów na życie w kamienicy. Przez 24 lata mieszkałem jednej z nich, ale teraz, kiedy spodziewamy się dziecka, nie chciałbym w nocy wstawać, dokładać do pieca i korzystać z toalety na klatce, martwiłbym się też o zdrowie córki – nie od dziś wiadomo, że grzyby i pleśnie pojawiają się w kamienicach bardzo często... - stwierdza Marek, który dzieciństwo spędził w kamienicy, a teraz, poszukując mieszkania, stawia na nowoczesne budownictwo.

Które wybrać?

Trudno ocenić co będzie lepsze. Wybór zależy w głównej mierze od osobistych preferencji. Rodziny z malutkimi dziećmi lub takie, które dopiero planują założenie rodziny, osoby niepełnosprawne i seniorzy z pewnością docenią udogodnienia nowoczesnych bloków. Indywidualiści i osoby kreatywne zaś na pewno ucieszą się z niepowtarzalnego klimatu i stylu życia w kamienicy. Rynek nieruchomości daje nam jednak spore pole manewru. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli akurat nie spotkałeś właściwej oferty – wstrzymaj się. Kupno mieszkania to inwestycja na długie lata, a czasem nawet na całe życie. Warto wybrać dokładnie to, czego potrzebujemy, nie godząc się na kompromisy. Decyzja ta powinna być dokładnie przemyślana, nie pochopna. Powodzenia!

Artykuł przygotowany przez firmę Crynoline.pl, zajmującą się sprzedażą drabin montowanych na stałe.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.