Kupujesz działkę? Sprawdź jej księgę wieczystą!

Kupujesz działkę? Sprawdź jej księgę wieczystą! [1]
Kupujesz działkę? Sprawdź jej księgę wieczystą! [2]
Kupujesz działkę? Sprawdź jej księgę wieczystą! [3]
Kupujesz działkę? Sprawdź jej księgę wieczystą! [4]

Zakup nieruchomości to dość złożony proces, który wymaga naszej czujności i znajomości zagadnień związanych z handlem i przepisami obowiązującego prawa. Dokonując zakupu działki lub mieszkania, bezwarunkowo musimy zapoznać się z jej stanem prawnym, abyśmy nie kupowali przysłowiowego kota w worku. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie działki.

Księga wieczysta to podstawa

Każdy zakup nieruchomości powinniśmy zacząć od przeanalizowania księgi wieczystej. To bardzo istotny element, ponieważ właśnie w niej zawarte są wszystkie kluczowe dla transakcji informacje. Znalazłeś właśnie wymarzoną działkę pod budowę domu? A może chcesz dokonać inwestycji i wznieść firmę na wybranym przez siebie gruncie? Pamiętaj, że zawsze emocje trzeba trzymać na wodzy. Zakup nieruchomości pod budowę domu lub firmy może przyprawić o mocniejsze bicie serca. Tym bardziej, jeśli znalazłeś właśnie działkę z idealnym widokiem, w otoczeniu zieleni, z dostępnymi przyłączami, albo w dobrej lokalizacji komunikacyjnej. Emocje postaraj się zostawić daleko w tyle i skup się na lekturze księgi wieczystej, która powie Ci, czy Twój wymarzony grunt faktycznie jest taki nieskazitelny. Widok, który będziesz miał przez okno w swoim wymarzonym domu jest ważny, ale zanim o nim pomyślisz, przeanalizuj księgę wieczystą. Oszczędzisz sobie dzięki temu zbędnego zachodu i zyskasz spokój.

Co takiego zawiera księga wieczysta?

W księdze wieczystej znajdziemy cztery działy. Każdy z nich posiada inne oznaczenie i kryje za sobą zupełnie inne dane. Oto jak wygląda budowa księgi wieczystej:

  • Dział I - dzieli się na dwie części: I-O oraz I-Sp. W dziale I-O znajdziesz informacje geodezyjne i adresowe, które dotyczą nieruchomości. Jeżeli działka jest zabudowana, to będzie w nim informacja o powierzchni użytkowej lub liczbie kondygnacji. Z tego działu dowiesz się też, jaki obszar ma działka. Drugą składową działu I jest dział I-Sp, który zawiera informacje o przysługujących posiadaczom nieruchomości prawach. Dotyczy to służebności przejazdu przez działki sąsiednie, czasu użytkowania wieczystego itp. W przypadku lokali, takich, jak mieszkania lub garaże, mówimy tutaj o udziale w nieruchomości wspólnej. Uogólniając, z działu pierwszego dowiesz się, gdzie zlokalizowana jest nieruchomość, jakie ma cechy oraz jaki jest jej sposób użytkowania.
  • Dział II - w tym miejscu odnajdziesz informacje na temat tego, kto jest właścicielem działki i komu oddano ją w wieczyste użytkowanie, jeżeli takowe ma miejsce. Jeżeli działka ma więcej niż jednego właściciela, to wpisuje się tutaj udziały poszczególnych właścicieli.
  • Dział III - ten dział zawiera w sobie wszelkiego rodzaju roszczenia i obciążenia, jakie spoczywają na danej działce. Mowa tutaj o służebności gruntowej, którą może być prawo do przejazdu przez daną działkę. Może występować tutaj służebność przesyłu, na rzecz firmy dostarczającej media.
  • Dział IV - zawiera jedną z najistotniejszych informacji, która dotyczy kredytów hipotecznych. Jeżeli wybrana przez Ciebie działka lub inna nieruchomość będzie obciążona, to właśnie tam znajdziesz informacje o tym, że jest ona zabezpieczeniem kredytu.

Każdy z działów księgi wieczystej jest istotny dla bezpieczeństwa Twojej transakcji i nie możesz żadnego lekceważyć. Tylko zapoznając się z księgą wieczystą, dowiesz się, czy nie kupujesz długów lub czy za jakiś czas nie odwiedzi Cię bliski sprzedającego, ponieważ ma on prawo do zamieszkania w Twoim domu.

Jak dotrzeć do księgi wieczystej?

Dotarcie do interesującej nas księgi wieczystej jest bardzo proste, o ile znamy jej dokładną sygnaturę. Obecnie, w systemie elektronicznym zaimportowane są wszystkie księgi wieczyste i masz do nich dostęp przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Bez trudu sprawdzisz stan nabywanej przez Ciebie działki na stronie www.ekw.ms.gov.pl. Co w sytuacji, kiedy posiadasz jedynie numer działki? Możesz skorzystać z jednego z portali, które pozwalają na zidentyfikowanie nieruchomości właśnie po numerze działki. Również dzięki serwisowi Księgi-wieczyste.org dowiesz się, jak bez problemu dotrzeć do numeru księgi wieczystej wybranej nieruchomości. Sprawdź sam, jakie to proste!

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.