Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, czyli na co zwrócić uwagę w umowie?

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, czyli na co zwrócić uwagę w umowie?…
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, czyli na co zwrócić uwagę w umowie?…
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, czyli na co zwrócić uwagę w umowie?…
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, czyli na co zwrócić uwagę w umowie?…
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, czyli na co zwrócić uwagę w umowie?…

Wynajem mieszkania często wiąże się z pewnym ryzykiem, które w późniejszym czasie może przynieść spore kłopoty. Jednocześnie należy mieć na uwadze obowiązki zarówno najemcy, jak i wynajmującego, bowiem obie strony są zobowiązane do spełnienia odpowiednich warunków. Jak więc bezpiecznie wynająć mieszkanie? Na co zwrócić uwagę w trakcie sporządzania oraz podpisywania umowy?

Na samym początku, w kontrakcie wynajmu, należy zwrócić uwagę na pewne podstawowe elementy, bez których umowa jest nieważna. Kwestią podstawową jest treść podpisanego kontraktu - niejasne rzeczy winno się bowiem zmienić, bądź też usunąć po wcześniejszej konsultacji z drugą stroną.

Jasne zasady...

Niezwykle istotne jest jasne i jednoznaczne określenie stron umowy najmu mieszkania (mówiąc inaczej - wynajmującego oraz najemcę). Warto pamiętać, iż wynajmującym jest osoba, która może dysponować lokalem mieszkalnym.

Po zawarciu umowy należy także sporządzić protokół odbioru mieszkania, który umożliwia pod koniec wynajmu sprawne oraz bezproblemowe rozliczenie wszelkich występujących roszczeń. Zwykle protokół ten zawiera informację o rodzaju oraz stanie mebli, bądź też wady, jakie posiadają podczas odbioru kontraktu. Zwykle, zawiera on także wzmiankę o ścianach, bowiem według ustawy o ochronie praw lokatorów, najemcy mają obowiązek odmalować je pod koniec wygaśnięcia umowy najmu lokalu.

Jednym z najważniejszych obowiązków najemcy jest użytkowanie lokalu zgodnie z ustalonymi wcześniej przepisami ujętymi w umowie. Pod koniec najmu, lokator ma za obowiązek doprowadzić mieszkanie do takiego stanu, w jakim było na początku, a w razie konieczności, dokonać odpowiednich napraw. Należy pamiętać, że to na najemcy spoczywa obowiązek konserwacji lub napraw.

Nie kupujmy kota w worku

Z drugiej jednak strony, obowiązkiem wynajmującego jest zapewnienie dogodnych warunków mieszkalnych oraz zagwarantowanie działania podstawowych instalacji i urządzeń (takich jak bieżąca woda, bądź dostęp do prądu). W gestii wynajmującego leży także naprawa, bądź wymiana między innymi okien lub pieca.

Przed wynajmem, najemca może również zażądać od wynajmującego okazanie aktu własności, bądź odpisu z księgi wieczystej i jego numeru. Wynika to z bezpieczeństwa i jasności co do praw wynajmującego względem mieszkania. W przypadku osób wynajmujących, które nie są właścicielami, a jedynie pośredniczą (np. syn pośredniczy w wynajmie lokalu matki), mają obowiązek okazać pełnomocnictwo w pisemnej formie. Pytania te często oburzają właścicieli mieszkań, jednak jest to prawo, które w pełni przysługuje potencjalnym najemcom.

Jednocześnie, obie strony powinny już od samego początku zwrócić uwagę na początkowe kontakty z drugą osobą, gdyż w późniejszym czasie to właśnie te relacje będą kluczowe w trakcie najmu lokalu. Trzeba mieć bowiem absolutną pewność co do tego, z kim podpisuje się umowę wynajmu. To pomoże uniknąć problemów w przyszłości, podczas wynajmowania, bądź też pod koniec okresu najmu lokalu mieszkalnego.

Najemcy powinni także uważać na nadgorliwych właścicieli, gdyż często nie wahają się oni przed zadawaniem pytań osobistych oraz wnikaniem w życie prywatne innych.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.