Jak wybrać wózek na jesień i zimę?

Jak wybrać wózek na jesień i zimę? [1]
Jak wybrać wózek na jesień i zimę? [2]
Jak wybrać wózek na jesień i zimę? [3]
Jak wybrać wózek na jesień i zimę? [4]
Jak wybrać wózek na jesień i zimę? [5]
Jak wybrać wózek na jesień i zimę? [6]

Chociaż ostatnie zimy nie są zbyt ostre ani wyjątkowo śnieżne, to jednak nigdy nie wiadomo czy ta następna nie pokaże swojego prawdziwego oblicza. Dlatego, jeśli maleństwo przychodzi na świat w okresie jesienno-zimowym, warto szczególnie dokładnie zastanowić się nad wyborem odpowiedniego wózka na ten czas.

Wybierając wózek na porę jesienno- zimową należy przede wszystkim zadbać o komfort dziecka i jego bezpieczeństwo. W dalszej kolejności należy stawiać na wygodę rodziców: czy wózek będzie lekki, łatwy i wygodny w prowadzeniu, łatwy w składaniu itp.

Komfort dziecka

Dla noworodków najlepszym wyborem będzie wózek głęboki z obszerną i wygodną gondolą o dość wysokich bokach i solidną szeroką budką, która ochroni przed wiatrem, deszczem czy śniegiem. Najlepiej bez okienek wentylacyjnych.

Dziecko musi mieć na tyle dużo miejsca w gondoli, żeby czuć się swobodnie. Należy pamiętać, że nawet noworodek ubrany w kombinezon i okryty śpiworkiem czy kocykiem będzie potrzebował znacznie więcej przestrzeni w wózku. Ponadto pamiętajmy, że wózek posłuży dziecku co najmniej do 7. miesiąca życia, a w tym czasie znacząco zwiększy masę swojego ciała.

Materacyk do gondoli jest niezbędnym elementem szczególnie w czasie jesienno-zimowym. Jeżeli nie ma go w wyposażeniu standardowym to trzeba koniecznie go dokupić.

Ponadto do typowych akcesoriów koniecznych przy wożeniu dzieci w wózkach w okresie jesiennym lub zimowym należą śpiworki do wózków, kombinezony, koce. W przypadku spacerówek nieodzowne jest okrycie na nóżki do wózka.

Zapewniając dziecku komfort cieplny w wózku, należy robić to z umiarem, żeby nie przeholować i dziecka nie przegrzać. Przegrzanie, szczególnie w przypadku niemowląt, może mieć poważniejsze konsekwencje niż wyziębienie organizmu. Dlatego lepiej, gdy niemowlakowi jest za chłodno niż za gorąco.

Na tę chłodną i mokrą porę roku dobrze jest zaopatrzyć się w folię przeciwdeszczową, która zabezpieczy wózek i dziecko przed deszczem, śniegiem.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Wózek musi być bezpieczny, stabilny. Dlatego na ośnieżone, a niejednokrotnie oblodzone drogi, najlepsze będą wózki czterokołowe. Trójkołowcami będzie zdecydowanie trudniej się poruszać oraz utrzymać wózek w równowadze na nierównej nawierzchni czy przejechać przez usypane zaspy śnieżne.

Pamiętajmy! Wszelkie elementy odblaskowe zwiększają bezpieczeństwo, wózek staje się bardziej widoczny dla kierowców (nawet w miejscach uważnych za bezpieczne np. przejścia dla pieszych). Jest to szczególnie istotne właśnie w okresie jesienno- zimowym, kiedy dni są krótkie, szybko zapada zmrok, a warunki pogodowe mogą dodatkowo ograniczać widoczność.

Należy zadbać, aby wózek posiadał pasy bezpieczeństwa, które zabezpieczą dziecko przed wypadnięciem z wózka w razie ewentualnej wywrotki, co jest realnym zagrożeniem przy tworzących się zaspach śnieżnych czy rozjeżdżonej brei śniegowej lub nawet przy upadku osoby prowadzącej wózek, która upadając pociągnie za sobą wózek. Dziecko przypięte pasami, przy takim zdarzeniu, z niego nie wypadnie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Koła - na trudne warunki nawierzchni odpowiednim wyborem będą duże pompowane koła, które łatwiej poradzą sobie ze śniegiem czy oblodzeniami, jak również wszelkimi nierównościami terenu.

Stelaż - warto wybierać wózki ze stelażem aluminiowym. Są zdecydowanie lżejsze mogą ważyć ok. 12 kg, podczas gdy konstrukcje wykonane z innych metali osiągają wagę ok. 20 kg, a nawet do 25 kg. Ponadto aluminium jest odporne na korozję, co ma szczególne znaczenie przy poruszaniu się z wózkiem po nawierzchniach posypanych solą, co w warunkach zimowych jest normą na chodnikach.

Amortyzatory - odpowiednio dobrane na trudne warunki, gdy chodniki stają się nie lada wyzwaniem, sprawią, że wózek będzie je pokonywał w miarę płynnie. Przez znawców branży polecane są amortyzatory sprężynowe. Ograniczą zbytnie kołysanie i wstrząsy wózka przy jeździe po trudnym, nierównym podłożu. Ponieważ jest to twarde zawieszenie, warto zdecydować się na wybór wózka z możliwością regulowania twardości zawieszenia. Umożliwi to większy komfort spaceru po różnych rodzajach podłoża.

Przekładana rączka - sprawdzi się w szczególnie trudnych warunkach, gdy tworzące się zaspy czy błotnista breja znacznie ograniczają pole manewru, wówczas możliwość przełożenia rączki wózka umożliwia zmianę kierunku jazdy bez konieczności obracania wózka wokół własnej osi.

Tkaniny obiciowe wózka - przy wyborze ich koloru powinien zadecydować głos rozsądku. Z pewnością jasne, pastelowe kolory wózka nie będą dobrym wyborem na jesienno-zimowe szarugi i chlapy, gdy wózek narażony jest na deszcz lub ochlapanie mokrym błotem. Wówczas plamy i zacieki spowodowane takimi warunkami będą mniej widoczne na ciemniejszych odcieniach tapicerki.
Jeżeli chodzi o rodzaj tkanin obiciowych to lepiej wybierać te odporne na wchłanianie mokrych, brudnych plam z błota. Wszelkie zachlapania powinny spływać po jego powierzchni. Wówczas wystarczy po spacerze przetrzeć zabrudzone miejsca wilgotną ściereczką, a po plamach nie będzie śladu.
Przy tapicerce wymagającej prania należy się upewnić, czy można ją prać w pralce, czy łatwe jest jej zdejmowanie oraz ponowne założenie. Najlepiej sprawdzić to jeszcze w sklepie, przed zakupem.

Mufka do wózka - czyli coś dla rodzica, co pozwoli ochronić dłonie podczas pchania wózka w czasie chłodu lub deszczu.

Nie zapominajmy o czyszczeniu wózka

Ponieważ w tym okresie wózek narażony jest na działanie szkodliwych dla niego warunków pogodowych (deszcz, breja śnieżna, błoto) należy zadbać o jego systematyczne czyszczenie. Najlepiej od razu po spacerze, aby nie dopuścić do zaschnięcia, oczyścić koła z błota, piasku. Pozwoli to ustrzec się przed powstaniem plam na plastikowych elementach kół. Sprawdzić, czy na tapicerce nie ma błotnych zachlapań, których szybkie usunięcie nie pozwoli im się wtopić w materiał. W przeciwnym razie ślady w postaci szaro-brązowych zacieków murowane.

Przynajmniej raz w miesiącu zadbać o dokładne czyszczenie tapicerki, jeżeli to możliwe, należy ją zdjąć i wyprać. Z powodzeniem można to zrobić w pralce. Pozostałe elementy wózka wyczyścić. Kółka, o ile są zdejmowane, najlepiej umyć po zdemontowaniu w wodzie z dodatkiem płynu czyszczącego np. płynu do naczyń.

Należy pamiętać o smarowaniu, co pewien czas, ruchomych części wózka (np. łożyska kółek, system składania i rozkładania wózka).

Uwaga! Należy zapoznać się z dokładnym sposobem konserwacji wózka, który powinien być podany w instrukcji obsługi lub poszukać takiej informacji na stronie internetowej producenta.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.