Gry dla dzieci: wybór gry w zależności od wieku dziecka

Gry dla dzieci: wybór gry w zależności od wieku dziecka [1]
Gry dla dzieci: wybór gry w zależności od wieku dziecka [2]
Gry dla dzieci: wybór gry w zależności od wieku dziecka [3]
Gry dla dzieci: wybór gry w zależności od wieku dziecka [4]
Gry dla dzieci: wybór gry w zależności od wieku dziecka [5]

Zabawki stanowią nieodłączny element dzieciństwa wpływający zarówno na rozwój naszej pociechy, jak i jego osobowość czy zainteresowania. W związku z tym, niezwykle ważne jest, by odpowiednio dopasować je do wieku dziecka.

Zabawki dla dzieci do 1 roku życia

Wybór zabawek dla maluchów poniżej 12 miesiąca życia nie jest rzeczą prostą, jako że na tym etapie dopiero zaczynają się u nich rozwijać umiejętności wykorzystywane w czasie zabawy.

Pierwsze miesiące to czas, gdy niemowlak uczy się panowania nad własnym ciałem, chwytania przedmiotów oraz rozróżniania barw. W tym okresie rozwija się również jego aparat słuchu.

Wybierając zabawkę, zwróćmy uwagę na to, czy wspomaga rozwój szkraba swoją fakturą, kształtem oraz wydawanymi dźwiękami, oddziałuje na jego wzrok, dotyk i słuch, jest kolorowa, naturalna oraz bezpieczna.

Świetnie sprawdzą się tu gryzaki, drewniane grzechotki i kołatki, maty edukacyjne, karuzele montowane nad kołyską oraz leżaczki do bujania wyposażone w dodatkowe akcesoria.

Zabawki dla maluchów do 3 lat

Pierwsze 3 lata życia dziecka to etap najszybszego jego rozwoju. Zaczyna ono wówczas chodzić mówić, rozwijać sprawność ruchową i zdolności poznawcze. Zabawki szybko nudzą maluchy w tym okresie, jako że ich uwaga jest krótkotrwała. W związku z tym, najlepiej sprawdzą się tu produkty stymulujące szkraba na różne sposoby.

Warto wybierać wówczas produkty kolorowe, zachęcające do poznawania otaczającego świata i pozwalające na ćwiczenie zdobytych umiejętności. Zabawka dla dziecka w tym wieku nie powinna ograniczać jego wyobraźni, w związku z czym lepiej, jeżeli będzie miała mniej funkcji, co pobudzi kreatywność pociechy.

Zabawki dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat

W zabawach przedszkolaków kluczową rolę odgrywa wyobraźnia. Na tym etapie dzieci chłoną wiedzę, zadają dużo pytań i lubią naśladować dorosłych oraz postacie z ulubionych bajek. Równie dużą przyjemność sprawia im malowanie, rysowanie, wycinanie, lepienie oraz rozwiązywanie zabaw intelektualnych.

Na tym etapie warto sięgać po zabawki rozwijające słownictwo i ćwiczące pamięć, spostrzegawczość, zdolności manualne, logiczne myślenie oraz koncentrację ręka - oko.

Zabawki dla dzieci w wieku szkolnym

Wielu rodziców jest przekonanych, że rozpoczynając naukę w szkole, dzieci powinny przestać myśleć o zabawie i skupić się wyłącznie na nauce. To błąd. W okresie tym zabawa w dalszym ciągu jest potrzebna, lecz pełni nieco inną funkcję. Bardzo często pomaga ona pociechom wyładować stres związany z nowymi obowiązkami i otoczeniem.

Począwszy od 7 roku życia, dziecko zaczyna rozwijać w sobie pierwsze zainteresowania, które mają coraz większy wpływ na jego zabawę i aktywność. Na tym etapie odkrywa ono także nowe dziedziny i przyswaja całe mnóstwo informacji.

Warto wówczas podarować dziecku grę logiczną, która będzie zmuszać do wykorzystania zdobytej wiedzy, zestaw edukacyjny, na przykład małego doktora, składany model czy nieco bardziej zaawansowane puzzle lub zestaw przyborów do malowania.

Jest to również doskonały moment na zapisanie pociechy na upragnione zajęcia dodatkowe, jak gra na fortepianie, trening piłki nożnej czy kółko taneczne.

Produkty

74.00
Zmień produkt
 
Zmień produkt
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.