Pomysłowe zabawki dla niemowląt i noworodków

Pomysłowe zabawki dla niemowląt i noworodków [1]
Pomysłowe zabawki dla niemowląt i noworodków [2]
Pomysłowe zabawki dla niemowląt i noworodków [3]
Pomysłowe zabawki dla niemowląt i noworodków [4]
Pomysłowe zabawki dla niemowląt i noworodków [5]

Dziecko poprzez zabawę poznaje świat, nabywa nowych umiejętności. Zabawki pobudzają wyobraźnię, koordynują prawidłowy rozwój zmysłów dziecka, usprawniają rozwój manualny.

Ważna jest faktura i kolorystyka zabawki. Dlatego dobrze, gdy zabawka zawiera w sobie fragmenty np. pluszowe, gumowe, plastikowe. Dziecko przez dotyk poznaje różne rodzaje powierzchni. Natomiast zabawki o intensywnych, wyrazistych kolorach przyciągną uwagę niemowląt w pierwszej kolejności. Ponadto wszelkie atrakcje w zabawkach w postaci efektów dźwiękowych lub z elementami do przekładania, wciskania, przesuwania z pewnością zainteresują niemowlę.

Wybierając zabawkę należy zwrócić uwagę, na jej bezpieczeństwo. Powinna być oznaczona symbolem CE, który gwarantuje, że została wykonana zgodnie z normami bezpieczeństwa.

Jakie zabawki dla noworodków?

Dla noworodków najodpowiedniejsze będą nieskomplikowane zabawki, o prostych formach, które zachęcą dziecko do skupienia na nich uwagi. W ten sposób zostają pobudzane zmysły maleństwa, co ma zasadnicze znaczenie w tym początkowym etapie jego rozwoju.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji zabawek dla noworodków.

Balonik

Tradycyjny owalny o wyrazistym kolorze przywiązany do łóżeczka będzie się delikatnie poruszał, a maluszek w czasie czuwania skupi na nim wzrok. Owalny kształt balonika kojarzy się z owalem twarzy, a przecież twarz mamy jest noworodkowi najbardziej bliska.

Karuzela

To popularna zabawka dla maluchów, zawieszana nad łóżeczkiem na specjalnym pałąku. Dzięki temu poszczególne jej elementy mogą się poruszać. Do wyboru są karuzele plastikowe i pluszowe.

Figurki na karuzeli powinny być zróżnicowane pod względem kolorów i kształtów. Jeżeli można je odpinać to lepiej. Będą atrakcją także poza łóżeczkiem, jako oddzielne grzechotki czy gryzaki.

Można wybrać karuzelę z dodatkowymi funkcjami np. dźwiękowymi, świecącymi. Będzie w ten sposób spełniała także funkcje pozytywki i lampki. Karuzela przyciągnie uwagę dziecka, które wodząc oczami za wolno poruszającymi się zabawkami, będzie się uczyło umiejętności koncentrowania wzroku na przedmiotach.

Pozytywka

Pomoże uspokoić dziecko, gdy płacze lub ukoić je do snu. Pod warunkiem, że dźwięki pozytywki będą spokojne, delikatne. Dodatkowo ciekawa kolorystyczne pozytywka przyciągnie uwagę maluszka. Wykonana z miękkich, przyjemnych w dotyku materiałów może być miłą pluszową zabawką z przyjazną dla uszu dziecka melodyjką. Należy unikać dźwięków głośnych, gwałtownych, które zamiast dziecko wyciszyć, mogłyby je przestraszyć.

Spirala z zabawkami

Taka spirala zainteresuje malucha, gdy ją umocujemy przy łóżeczku, w wózku na czas spaceru czy w foteliku podczas podróży samochodem. Łatwe mocowanie umożliwia uniwersalne jej wykorzystanie.

Składa się z różnorodnych elementów przyciągających uwagę dziecka. Podwieszone do spirali kolorowe zabaweczki mogą zawierać elementy szeleszczące, piszczące, grzechoczące bądź z pozytywką. Urozmaicone kształtami i kolorami zabawki są łatwe do chwytania przez małe rączki, a elementy dźwiękowe dodatkowo zachęcają do ćwiczenia sprawności manualnych.

Grzechotka

Tradycyjna grzechotka czy piszczek to już klasyczna zabawka, która zajmuje honorowe miejsce wśród zabawek dla najmłodszych. Aktywizuje malucha, rozwija koordynację zmysłów wzroku, ruchu, słuchu. Może być wykonana np. z tworzywa sztucznego, z gumy, z drewna lub z tkaniny / pluszu. Powinna być łatwa do trzymania w malutkich rączkach, lekka, o zaokrąglonych kształtach.

Można wybierać spośród grzechotek do chwytania lub grzechotek na rzepy, które przypina się na nadgarstek lub stópkę malucha. Grzechotki swoimi efektami dźwiękowymi aktywizują rozwój koordynacji ruchowo-słuchowej, będą zachęcały dziecko do wykonywania ruchów rączkami czy nóżkami.

Przytulanka do usypiania

Z odgłosem bicia serca lub przytulanka szumiąca pomogą zapewnić spokojny sen maleństwu. Dźwięk takiej przytulanki uspokaja, gdyż przypomina dziecku znane mu odgłosy z brzucha mamy.

Zabawki edukacyjne dla niemowląt

Zabawki edukacyjne, poza funkcją stricte zabawową, wspomagają właściwy rozwój dziecka. Stymulują koordynację zmysłów dziecka, pobudzają wyobraźnię i spostrzegawczość, wspomagają rozwój manualny, dostarczają informacje o otaczającym świecie, pobudzają do myślenia, kojarzenia.

Duże zróżnicowanie pod względem funkcji, kolorystyki, dźwięków sprawia, że zabawki edukacyjne potrafią skupić uwagę i zachęcić dziecko do odkrywania ciągle nowych atrakcji, które w sobie kryją.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji zabawek edukacyjnych dla niemowląt.

Mata edukacyjna

To pierwszy plac zabaw dla maluszka. Już trzymiesięczne dziecko może spędzać czas na macie. Zabawki zawieszone na pałąku będą zachęcały dziecko do aktywności. Maluch leżący na macie będzie wyciągał rączki i nóżki do atrakcji podwieszonych na pałąku, ćwicząc tym samym funkcje motoryczne. Często na macie maluszki wykonują swoje pierwsze przewroty z pleców na brzuszek lub odwrotnie.

Mata zapewnia dużą swobodę maluchowi, pozwala rozwijać podstawowe zdolności ruchowe oraz usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową. Kolorowe tkaniny, lusterka, podwieszone zabawki przyciągają wzrok dziecka. Wystające elementy czy zróżnicowane faktury tkanin na macie stymulują zmysł dotyku dziecka. Natomiast wszelkie elementy dźwiękowe typu: grzechotki, pozytywki, szeleszczące materiały działają na zmysł słuchu. Elementy mogą być umieszczone na samej macie, jak i na pałąku tworząc atrakcyjne centrum zabaw malucha. Warto sprawdzić, czy niektóre elementy można odpiąć, aby dziecko mogło się nimi bawić również poza matą.

Mata edukacyjna powinna być wykonana z trwałych materiałów, bez ostrych krawędzi. Zróżnicowana kolorystyka oraz zróżnicowane kształty elementów wzbudzają większe zainteresowanie oraz wzbogacają sferę poznawczą dziecka. Maty zrobione z solidnego, grubego materiału można rozłożyć wszędzie np. na podłodze lub na trawie.

Maty są zróżnicowane pod względem rozmiarów. I to kryterium należy uwzględnić przy jej wyborze. Wszystko zależy, jaką powierzchnię możemy przeznaczyć na rozłożenie takiej zabawki. Ale są też maty, których wielkość można regulować w zależności od wieku dziecka lub miejsca, w którym jest rozkładana.

Przy zakupie maty edukacyjnej należy się upewnić czy jest dokładnie zszyta, a wszelkie dodatkowe elementy są wystarczająco dokładnie umocowane.

Książeczka dla niemowlaka

Pierwsza książeczka dla maluszka może być miękka, wykonana z materiałów o różnej fakturze, kryjąca w sobie atrakcyjne niespodzianki np. piszczki, grzechotki, szeleszczące kartki. Książeczka zajmie czas dziecku nie tyko w domu, sprawdzi się także na spacerze. Maluch z zainteresowaniem będzie spędzał z nią czas, ćwicząc tym samym koordynację zmysłów: wzroku, ruchu, słuchu. A to z kolei będzie korzystnie wpływało na stymulację jego ogólnego rozwoju.

Są także książeczki odporne na wodę dlatego dziecko może nimi bawić się podczas kąpieli. Dodatkową atrakcją mogą być te książeczki, które pod wpływem wody zmieniają kolor. Taka niespodzianka z pewnością zainteresuje małego czytelnika i uatrakcyjni kąpiel.

Ciekawym wyborem jest też książeczka dotykanka, która zawiera materiały o zróżnicowanej fakturze, dobrane stosownie do przedstawianego przedmiotu, zwierzątka czy rośliny. I tak np. dziecko może dotknąć puszystego kotka w swojej książeczce.

Natomiast książeczki z elementami dźwiękowymi, świetlnymi będą odpowiednie dla dzieci od 1. roku życia. Za pomocą odpowiednich przycisków maluch posłucha odgłosy zwierząt, melodyjki lub obejrzy ilustracje z mrugającymi światełkami.

Należy sprawdzić z jakiego materiału książeczka jest wykonana, czy nie posiada toksycznych związków (powinna posiadać certyfikat oznaczony symbolem CE).

Bączki

Te tradycyjne zabawki zapewne każdy pamięta ze swojego dzieciństwa. Zabawka prosta w obsłudze, po naciśnięciu tłoku bączek wiruje, mieniąc się kolorami. Zapewne zainteresuje już siedzące niemowlaczki. Początkowo potrzebna będzie pomoc rodzica, jednak wkrótce dziecko samo opanuje tę umiejętność.

Dodatkowymi atrakcjami wirującego bączka mogą być efekty dźwiękowe, świetlne lub podskakujące kolorowe kulki. Znakomicie wypełni czas małemu obserwatorowi.

Sorter

Przy wyborze sortera należy szczególną uwagę zwrócić na jakość wykonania, zróżnicowane kolory, ilość elementów. Sorter może być wykonany z drewna, tworzywa sztucznego, tektury lub pluszu.

Umieszczanie kształtów w sorterze nie jest łatwym zadaniem dla malucha, dlatego pierwszy sorter powinien posiadać tylko kilka prostych elementów do dopasowania. Dla tych najmłodszych maluchów, które dopiero opanowały sztukę samodzielnego siedzenia, dobrym wyborem będzie sorter wykonany z pluszu. Miękkie i przyjemne w dotyku kształty, często z dodatkowymi elementami dźwiękowymi zaabsorbują uwagę dziecka na dłuższy czas.

Z doświadczenia mam wynika, że dobrym wyborem do nauki sortowania, są np. stabilne, solidne pojemniki z plastiku, drewna, do których kształty wkładane są tylko od góry. Sortery z bocznymi otworami mogą przysparzać więcej trudności dzieciom, wywoływać zniecierpliwienie, irytację. Dlatego może na początek nauki sortowania niech będzie tylko z otworami od góry. W następnym etapie można podnieść stopień trudności kupując sorter z większą liczbą elementów, dopasowywanych na różnych płaszczyznach sortera.

Piramidka

Kolorowe piramidki układane z kręgów czy wieże stawiane z plastikowych kolorowych kubeczków to doskonałe dla dziecka ćwiczenia w koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz wspomagające rozwój zdolności manualnych.

Chodzik dla dziecka

Jest urządzeniem (zabawką) przeznaczoną dla dziecka, które uczy się chodzić. Możemy wyodrębnić chodziki krzesełka czyli chodziki z siedziskiem, w którym dziecko ma możliwość przyjęcia pozycji siedzącej oraz chodziki pchacze, które wspomagają proces nauki chodzenia zapewniając dziecku możliwość oparcia się o nie rączkami podczas chodzenia.

Chodzik krzesełko czyli chodzik z siedziskiem, z solidną ramą chroni siedzące w niej dziecko przed urazami. Podstawa chodzika wyposażona w obrotowe kółeczka umożliwia przemieszczanie się dziecka, gdy tylko dziecko zacznie przebierać nóżkami. Na blacie chodzika umieszczone są interesujące zabawki, którymi dziecko może się pobawić odpoczywając od wędrówek. Często są to wielofunkcyjne pulpity, z panelem przycisków, których naciśnięcie uaktywnia dodatkowe atrakcje dla dziecka: dźwięki, światełka.

Producenci zapewniają komfort i wygodę dziecku poprzez: dobrze wyprofilowane siedzisko, optymalne wsparcie dla pleców dziecka, regulowaną wysokość, która pozwala dopasować chodzik do wzrostu dziecka.

W temacie chodzika zdania są podzielone. Gros lekarzy nie ma dobrego zdania co do ich stosowania przy nauce chodzenia dzieci. Bliżej te kontrowersje przedstawimy w odrębnej kalkulacji poświęconej temu zagadnieniu.

Czytajmy informacje o czyszczeniu zabawek

Wybierając zabawkę dobrze jest zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana, aby utrzymanie jej czystości było łatwe. Najlepiej wcześniej (jeszcze przed zakupem) przeczytać informację producenta o sposobie jej czyszczenia, by nie zniszczyć zabawki i aby dziecko mogło nadal się nią cieszyć. Szczególną uwagę należy zwrócić na zalecenia producenta przy zabawkach pluszowych z elementami dźwiękowymi.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.