Wybieramy zabawki dla dwulatka

Wybieramy zabawki dla dwulatka [1]
Wybieramy zabawki dla dwulatka [2]
Wybieramy zabawki dla dwulatka [3]
Wybieramy zabawki dla dwulatka [4]
Wybieramy zabawki dla dwulatka [5]
Wybieramy zabawki dla dwulatka [6]
Wybieramy zabawki dla dwulatka [7]

Dwulatek w coraz większym stopniu staje się samodzielny. Postępuje jego rozwój osobisty i społeczny. Bawi się z innymi dziećmi, chętnie naśladuje zachowania innych. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio dobrane zabawki sprzyjały rozwojowi 2-letniego dziecka w różnych sferach funkcjonowania. Zabawka dla dwulatka powinna stymulować rozwój motoryczny, wspierać rozwój zdolności manualnych, pobudzać wyobraźnię dziecka, inspirować jego rozwój społeczny, wzbogacać wiedzę o otaczającym świecie.

Zabawki edukacyjne

Ponieważ dwulatki chętnie naśladują dorosłych warto umożliwić im to poprzez zabawę. Dobrym wyborem mogą być zabawki wielofunkcyjne, którymi dziecko może bawić się na wiele sposobów. Ponadto pozwolą one dwulatkowi skonfrontować siebie ze światem dorosłych, a równocześnie będą stymulowały jego rozwój społeczny.

Z pewnością mogą temu służyć zabawki typu:

 • książeczki z twardymi, tekturowymi kartkami, z ilustracjami bogatymi w szczegóły,
 • lalki z akcesoriami np: ubranka dla lalek, wózki dla lalek, domki z wyposażeniem,
 • pluszaki,
 • kuchnia i przybory kuchenne,
 • sprzęt AGD do zabawy,
 • zestawy do majsterkowania,
 • sklep i akcesoria sklepowe do zabawy,
 • pojazdy do zabawy różnego rodzaju: samochody, samoloty, kolejki, pociągi.

Rozwój manualny dwulatka poprzez zabawę

Sprawność manualna (motoryka mała), czyli umiejętność chwytania, manipulowania wymaga od dziecka ciągłych ćwiczeń w koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dwulatek potrafi zbudować wieżę lub nieskomplikowane konstrukcje z klocków, potrafi kreślić bazgroły. Zabawy farbami do malowania palcami są dla niego stworzone.

Ponieważ maluch usprawnia swoje umiejętności poprzez zabawę, dlatego i w tym przypadku najlepszym sposobem na rozwój zdolności manipulacyjnych będą odpowiednio dobrane zabawki.

Dla przykładu stawianie wieży z elementów czy układanie puzzli wymagają takiej koordynacji oko-ręka, aby odpowiednio połączyć poszczególne elementy. Precyzyjne ruchy palców są sterowane przekazem wzrokowym. Dlatego dużą wagę przywiązuje się do zabaw umożliwiających systematyczne usprawnianie koordynacji wzroku z ruchami wykonywanymi przez ręce.

Należy dodać, że dla małych rączek dwulatka odpowiednie będą, przy wszelkich układankach, składankach, duże elementy, gdyż sprawność rączek dziecka w tym wieku nie jest na tyle precyzyjna, aby łączyć ze sobą małe części.

W roli zabawek stymulujących rozwój manualny dwulatka sprawdzą się:

 • puzzle drewniane lub piankowe z dużymi elementami,
 • zabawki do stawiania wież,
 • zabawki z elementami do przyciskania lub przesuwania np. z koralikami, kuleczkami
 • klocki sporych rozmiarów do budowy,
 • zabawy plastyczne np. z rodzaju: modelowanie i formowanie, malowanie palcami, stempelki / pieczątki.

Rozwój motoryczny dwulatka poprzez zabawę

Motoryka dziecka dwuletniego jest na tyle rozwinięta, że potrafi ono sprawnie chodzić, a umiejętność biegania doskonali każdego dnia. Potrafi wchodzić po schodach i schodzić po nich krokiem dostawnym, przytrzymując się poręczy. Może też pochwalić się skokami na dwóch nogach. Dalszy rozwój sprawności motorycznych dwulatka dobrze jest stymulować poprzez zabawę z wykorzystaniem odpowiednich pomocy.

Dwulatek chodzi już pewnie dlatego dużą radość sprawią mu zabawki na kółkach, które może ciągnąć lub pchać. Do aktywności zachęcą dziecko np. huśtawki czy zjeżdżalnie, z których można korzystać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Dla małych fanów motoryzacji sprawdzą się wszelkiego rodzaju jeździki. Dziecko odpychając się nóżkami od podłoża może nim jeździć w domu i na dworze.

Zabawki stymulujące rozwój motoryczny dwulatka:

 • zabawki do ciągnięcia lub pchania,
 • wózek dla lalek,
 • zabawki na biegunach,
 • jeździki,
 • zjeżdżalnie,
 • piłki różnych wielkości,
 • kręgle dla dzieci.

Rozwój zdolności muzycznych

U dwulatków postępuje rozwój poczucia rytmu. Dlatego maluchy tak chętnie naśladują ruchy taneczne. Warto to wykorzystać i zainteresować dziecko zabawkami muzycznymi, które będą pomocne w dalszym rozwoju jego zdolności muzycznych i rytmicznych. Doskonale sprawdzą się różnego rodzaju instrumenty dedykowane dla małych dzieci oraz pozytywki.

Dla przykładu mogą to być:

 • cymbałki,
 • bębenki i instrumenty perkusyjne np. typu tamburyn,
 • flety, trąbki lub inne instrumenty dęte przeznaczone dla małych dzieci,
 • pozytywki.

Zabawki do kąpieli

Uatrakcyjnią kąpiel, zainspirują dziecko do zabaw w wodzie, a ponadto będą doskonaliły małą motorykę dziecka. Na pewno sprawdzą się zabawki psikające wodą. Dobrym wyborem są też zabawki zręcznościowe do kąpieli np. typu wędki, siatki. Z pewnością do zabawy zainspirują klocki do wody o różnych kształtach i kolorach. Nie może zabraknąć figurek do kąpieli przedstawiających ulubione zwierzątko czy ulubionych bohaterów bajek.

Zabawki do piaskownicy i ogrodu

Zabawa w piaskownicy to dla dziecka kolejny sposób na poznawanie nowego środowiska, rozwijanie kreatywności i wyobraźni. Dwulatek uczy się też nawiązywać właściwe relacje z rówieśnikami.

Dla dwulatka przydatne będą te najbardziej popularne zabawki do piaskownicy: łopatki, grabki, foremki, wiaderka. Do tego pomysłowość dziecka (z małą pomocą rodzica) i zajmująca zabawa w piasku gwarantowana.

Natomiast małemu ogrodnikowi dodatkowo może przydać się odpowiednia do jego możliwości taczka czy urządzenie do prac ogrodowych na wzór tych, którymi posługują się dorośli. Z pewnością zachęci to malca do pomocy przy pracach w ogrodzie.

Te oraz inne zabawki, znajdziecie w sklepie https://kupujemyzabawki.pl/

Podsumowanie

Warto wykorzystać maksymalnie wszechstronne zainteresowania dwulatka. Jak wiadomo dziecko w tym wieku jest bardzo ciekawe otaczającej go rzeczywistości. Samo potrafi eksperymentować w zabawach doszukując się związków przyczynowo-skutkowych np: stawianie wieży, a następnie jej burzenie, upuszczanie zabawki z wysokości, porównywanie wielkości elementów poprzez wkładanie mniejszych w większe elementy. Wszystko po to aby zaobserwować efekt końcowy, co się będzie działo z zabawką. Dlatego tak istotny jest umiejętny dobór zabawek dla dwulatka, które powinny wspomagać jego możliwości poznawcze, porównawcze.

Znaczenie ruchu w rozwoju psychofizycznym dwulatka jest nie do przecenienia. Dlatego wykorzystując dużą ruchliwość dwulatka należy zadbać o odpowiednie zabawki wspierające jego aktywność fizyczną.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.