Jak nauczyć dziecko samodzielnego ubierania się?

Jak nauczyć dziecko samodzielnego ubierania się? [1]
Jak nauczyć dziecko samodzielnego ubierania się? [2]
Jak nauczyć dziecko samodzielnego ubierania się? [3]
Jak nauczyć dziecko samodzielnego ubierania się? [4]
Jak nauczyć dziecko samodzielnego ubierania się? [5]
Jak nauczyć dziecko samodzielnego ubierania się? [6]
Jak nauczyć dziecko samodzielnego ubierania się? [7]

Dużo łatwiej jest ubrać dziecko, szczególnie rano, gdy wszystko odbywa się w biegu i każda minuta jest cenna. Niestety jest to zgubne przekonanie, które w późniejszym życiu może negatywnie odbić się na samoocenie dziecka oraz jego poczuciu sprawstwa. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i pozwolić dziecku na samodzielne ubranie się. Od czego zacząć?

1. Kiedy zacząć naukę?

Naukę ubierania się można zacząć w pierwszym roku życia dziecka. Wystarczy mówić do swojej pociechy podczas ubierania: „podnosimy rączki", „założymy czapeczkę", „najpierw jedna rączka, potem druga" itp. Nic skomplikowanego, ale dzieci zapamiętują znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać, więc gdy przyjdzie czas na naukę, będą już znały podstawowe schematy. W wieku 2 lat dziecko może już samodzielnie wkładać na siebie proste części garderoby. Oczywiście nie jest to żaden wyznacznik sugerujący, że starsze dzieci muszą się samodzielnie ubierać, jednak warto się tym zająć przed pójściem dziecka do przedszkola, aby ograniczyć poziom stresu związany z nowym rozdziałem w życiu.

2. Daj czas sobie i dziecku

To nie jest tak, że pokażesz dziecku, jak zakładać skarpetki i ono od razu będzie umiało powtórzyć tę czynność. Musisz być cierpliwa i poświęcić dużo czasu na to, by dziecko opanowało kolejne aspekty ubierania się. Nie denerwuj się i przygotuj na to, że początkowo maluch może mieć trudności ze zrozumieniem niektórych czynności. Nie rezygnuj z nauki, ale zastanów się, czy nie warto spróbować czegoś innego. Jeśli nogi nie mogą znaleźć odpowiednich nogawek, to może ręce znajdą rękawy? Najważniejsze jest jednak to, żeby nie wyręczać dziecka.

3. Zacznij od rozbierania

Rozbieranie stanowi dużo większą frajdę niż ubieranie. Jak często zdarzało Ci się widzieć swoje dziecko biegające po domu bez bucików lub skarpetek? Ile dziecięcych rękawiczek zagubiło się na spacerach? Ściągnięcie czegoś jest dla dziecka wyzwaniem i świetną zabawą, a przecież właśnie z tym powinno się kojarzyć wykonywanie codziennych czynności. Skoro dziecko wie, jak ściągnąć czapkę, to będzie umiało ją założyć. Należy mu w tym tylko trochę pomóc.

4. Dziecko uczy się przez naśladowanie

Pokazuj dziecku, jak się ubierasz. Wykonuj czynności w zwolnionym tempie, mówiąc przy tym, co robisz i dlaczego w takiej kolejności. Dlaczego zakładasz spodnie na siedząco (bo tak jest wygodniej), dlaczego jeden but pasuje tylko na jedną nogę (rozpocznij tłumaczenie różnic pomiędzy prawą i lewą nogą), dlaczego zakładasz czapkę i szalik (inaczej zmarzniesz i będziesz chora).

5. Pozwól dziecku wybierać

Niech dziecko samo zdecyduje, w co chce się ubrać. Aby ograniczyć problematyczne sytuacje w stylu: „mamusiu, chcę pójść w tej żółtej sukience", którą to dziecko nosiło latem, a przecież jest środek zimy i aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wybuchowej mieszanki kolorystycznej, warto przygotować dwa-trzy zestawy ubrań, spośród których dziecko będzie mogło zdecydować. Dzięki temu Twoja pociecha uczy się podejmować decyzje, poznaje swoją wartość, a jednocześnie zachowujesz kontrolę nad tym, co na siebie wkłada.

Jeśli dziecko woli rozpocząć ubieranie się od spodni, potem zakłada bluzkę, a dopiero na końcu skarpetki, to przecież nie jest to nic strasznego. Równie dobrze może zacząć od skarpetek. Ważne, żeby nauczyło się ubierać, prawda?

6. Chwal dziecko

Ubieranie się to trudne zadanie i przy niepowodzeniach może łatwo przerodzić się we frustrację i zniechęcenie. Nie dopuść do takiej sytuacji! Chwal każdy postęp dziecka, ciesz się z jego małych sukcesów, nie krytykuj, gdy coś zrobi źle.

7. Dobierz odpowiednie ubrania

Małe dziecko dopiero rozwija zdolności związane z motoryką małą, czyli precyzyjnym wykorzystywaniem dłoni do różnych czynności. W związku z tym podczas nauki ubierania się wyeliminuj z garderoby dziecka ubrania na guziki, suwaki czy klamerki. Problemy z zapięciem czy odpięciem guzików mogą doprowadzić do tego, że dziecko nie będzie chciało się uczyć. Zamiast tego zaopatrz swoją pociechę w spodenki lub spódniczki na gumkę i luźne bluzki zakładane przez głowę. Pamiętaj o dużym dekolcie i szerokich rękawach. W razie potrzeby możesz kupić ubrania o rozmiar większe, to ułatwi dziecku wkładanie ich na siebie. Przydadzą się też skarpetki z wyraźnie zarysowanym miejscem na piętę.

Dzieci często się mylą i wkładają ubrania tył na przód. Aby ułatwić im zadanie, można kupować bluzki z nadrukami na przedniej części lub przypominać, że metka powinna być z tyłu. Nie warto się też zbytnio przejmować, gdy pociecha włoży skarpetki na lewą stronę. Można po prostu się uśmiechnąć i stwierdzić, że „tak też jest fajnie", a następnego dnia pokazać na sobie, jak włożyć je poprawnie.

8. Na początek czapka

Czapka jest najprostszym elementem garderoby, więc zacznij od nauki zakładania czapki. Aby stworzyć z tego zabawę, zorganizuj kilka śmiesznych czapek i bawcie się wspólnie z dzieckiem w zakładanie czapek i robienie głupich min.

9. Buty na rzepy?

Są zwolennicy i przeciwnicy butów na rzepy. Zwolennicy twierdzą, że dzięki temu dziecko uczy się zakładać buty, zanim opanuje sztukę wiązania sznurowadeł (co jest możliwe u dzieci ok. 4-5 roku życia). Przeciwnicy uważają, że rzepy rozleniwiają dziecko i sprawiają, że nie chce się przestawić na buty ze sznurówkami. Decyzja należy do Ciebie.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.