Nauka pływania u dziecka: 10 porad, o których powinieneś wiedzieć

Nauka pływania u dziecka [1]
Nauka pływania u dziecka [2]
Nauka pływania u dziecka [3]
Nauka pływania u dziecka [4]
Nauka pływania u dziecka [5]

Naukę pływania można zacząć bardzo wcześnie, właściwie od drugiego miesiąca życia dziecka, ponieważ w tym czasie ma ono jeszcze odruch z życia płodowego. Mogą nauczyć się go również starszaki, trzeba jedynie zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria i wiedzę odnośnie tego, w jaki sposób zorganizować taką lekcję.

Zabawy w wodzie mogą okazać się doskonałym sposobem na spędzenie leniwego, letniego popołudnia, ale także przyczynkiem dla rozwinięcia się umiejętności pływania. Wiedza o tym, jak należy zachować się w wodzie sprawi, że każde wyjście na basen lub nad jezioro będzie bezpieczne i wesołe. Jak zatem przygotować dzieci do odpowiedniego zachowania pośród fal i w jaki sposób sprawić, aby stały się sprawnymi pływakami? Oto nasze porady.

1. Rozpocznij naukę najszybciej jak to możliwe

Przez pierwsze sześć do ośmiu miesięcy po urodzeniu, dzieci pamiętają jeszcze, w jaki sposób należy zachowywać się w wodzie. Nie boją się jej, ani nie otwierają ust podczas zanurzania się w jej odmęty. Z tego powodu coraz więcej szkół nauki pływania zaleca rodzicom, aby stawiali na rozwijanie tej umiejętności nawet u dwumiesięcznych dzieci. Trzeba wiedzieć, że nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o podtrzymanie zanikających zdolności, ponieważ pluskanie w basenie z asystą rodzica wpływa dobroczynnie na organizm takiego malucha – rozwija jego zdolności motoryczne, pomaga skoordynować ruchy, a także może pełnić funkcję rehabilitacyjną, czyli wpływać na poprawienie się stanu kręgosłupa u dzieci, u których stwierdzono problemy zdrowotne.

2. Właściwe miejsce

Instruktorzy nauki pływania przekonują, aby na miejsce nauki wybrać basen. Ma on tę przewagę nad morzem, że woda w jego wnętrzu jest stabilna, nie ma w nim fal, które mogłyby znacznie utrudnić pierwsze lekcje. Nie należy zabierać początkujących pływaków nad jeziora. Ich wadą jest przede wszystkim to, że mimo iż poziom wody jest w nich stabilny, nie widać w nich dna. Każda osoba, która boi się przebywania w wodzie, doceni przede wszystkim to, że będzie widziała dno – ten widok zwiększy jej poczucie bezpieczeństwa.

3. Oswój dziecko z wodą

Dobrym pomysłem na oswojenie dziecka z wodą oraz wyuczenie dobrych nawyków związanych z przesiadywaniem w niej jest umieszczenie malucha w brodziku. Poziom cieczy w nim nie jest wysoki, jednak na tyle wyraźny, że otoczony nią berbeć mógł się w niej zanurzyć. Aby przyśpieszyć proces wyrabiania się tego nawyku, można wymyślać różne zabawy, dzięki którym dziecko zauważy, że woda nie jest niebezpieczna. W momencie, kiedy nasza pociecha będzie czuła się w brodziku swobodnie, można spróbować przenieść je na w nieco głębsze miejsce. Trzeba pamiętać, że dziecko zarówno w brodziku, jak i w głębszym baseniku, powinno być stałe pod opieką dorosłych.

4. Wyćwiczenie ruchów

Równie ważne jak przystosowanie się do przebywaniu w wodzie jest również wyćwiczenie odpowiednich ruchów. Rodzic może pomóc swojej pociesze poprzez przytrzymywanie go bez zanurzania, aby maluch mógł wyćwiczyć odpowiednie machnięcia nogami i rękoma znajdując się na powierzchni wody.

5. Pływanie z akcesoriami

Na każdym etapie nauki pływania można posługiwać się akcesoriami, których niezwykle bogaty wybór oferują sklepy internetowe. Podstawowymi przyborami są oczywiście czepek oraz okulary do pływania. Nie można pozwolić, aby woda dostała się zarówno do oczu, jak i uszu dziecka. Żeby jeszcze bardziej uprzyjemnić uczenie pływania, dobrze jest postawić na takie sprzęty, które są dedykowane właśnie najmłodszym pływakom – są kolorowe, przyozdobione zabawnymi dekoracjami i lekkie.

Jednak to nie wszystko. Wśród pomocy do nauki pływania mamy również deski oraz łapki do pływania. Ich zadaniem jest przede wszystkim ułatwienie utrzymywania się na wodzie wszystkim tym, którzy boją się jeszcze pływać bez ich pomocy. Obydwa akcesoria są lekkie, kolorowe i dostępne w wielu wariantach, dlatego jeszcze bardziej będą zachęcać dzieci do podjęcia nauki.

Wspomóc nas mogą również tradycyjne koła dmuchane do pływania, które przydadzą się w szczególności w przypadku młodszych dzieci oraz tak zwane rękawki. Pozwolą one bezpiecznie unosić się na wodzie i zapobiegną wpadnięciu pod wodę (koło uznaje się za mniej poręczne, dlatego lepiej wykorzystać je do oswajania). TYm, którzy próbują odzwyczaić się od posługiwania się pomocami do nauki pływania, poleca się tak zwane makarony. Są to małych rozmiarów i niezwykle lekkie rurki z tworzywa, które unoszą się na wodzie. Ich wykorzystanie zapewni bezpieczeństwo (przede wszystkim psychiczne) i przekona, że deski oraz rękawki nie są niezbędne dla prawidłowego utrzymywania się na powierzchni wody.

6. Nurkowanie

Warto poświęcić nieco czasu na przyuczenie malucha do zanurzania się i trzymania głowy pod powierzchnią wody. Takie ćwiczenia dobrze jest powtarzać wielokrotnie, ponieważ pozwolą one dziecku nabrać odruchu łapania powietrza, kiedy jest to potrzebne.

7. Zapewnij dziecku poczucie bezpieczeństwa

Na każdym etapie nauki pływania ważne jest, aby maluch wiedział, iż jego rodzic lub opiekun znajduje się w pobliżu po to, aby go wesprzeć i pomóc. Uczenie się ma kojarzyć się małemu pływakowi przede wszystkim z przyjemnością.

8. Samodzielne pływanie

Kiedy dziecko opanuje już wszelkie niezbędne umiejętności, można pozwolić mu na samodzielne próby pływania. Gdy będzie na to gotowe, rodzic powinien podtrzymać je od spodu i kazać mu się położyć na wodzie. Początkowo asekurant musi mocno je trzymać, następnie może stopniowo rozluźniać ucisk oraz puścić je po uprzednim powiadomieniu o tym.

9. Nauka poprzez zabawę

Pływanie potrafi być świetną rozrywką. Aby więc zachęcić dziecko do nauki pływania, warto postawić na dobrą zabawę. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku starszych dzieci. Doskonałym pomysłem na pierwszy kontakt z wodą może być np. wizyta w aquaparku. Dodatkowym bodźcem do nauki pływania będą z całą pewnością wszelkiego rodzaju zabawki przeznaczone do zabawy w wodzie. Dla starszych dzieci świetnym rozwiązaniem może być zainteresowanie sportami wodnymi.

10. Przykład idzie z góry

Na koniec warto zaznaczyć, że doskonałym bodźcem zachęcającym dziecko do rozpozęcia nauki pływania, jest chęć naśladowania opiekunów. Jeżeli np. rodzic jest dobrym pływakiem, to może wykorzystać ten fakt, by zachęcić dziecko do rozpoczęcia wspólnego pływania. W przypadku gdy opiekun nie umie pływać, to jest to wyśmienita okazja, aby stawić czoła wyzwaniu wspólnie z dzieckiem i pod okiem wykwalfikowanego instruktora rozpocząć indywidualne lekcje. Same zajęcia mogą oczywiście odbywać się w osobnych grupach, tak by dziecko znajdowało się w gronie swoich rówieśników. Cenne natomiast będą wspólne rozmowy na temat postępów w nauce i wymienianie uwag na temat nowo zdobytych doświadzceń.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.