Gryzak dla niemowlaka - sposób na ząbkowanie

Gryzak dla niemowlaka - sposób na ząbkowanie [1]
Gryzak dla niemowlaka - sposób na ząbkowanie [2]
Gryzak dla niemowlaka - sposób na ząbkowanie [3]
Gryzak dla niemowlaka - sposób na ząbkowanie [4]
Gryzak dla niemowlaka - sposób na ząbkowanie [5]

Okres, w którym wyrzynają się pierwsze ząbki u dziecka następuje bardzo indywidualnie. Jest to sprawa dziedziczna. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że jeżeli któreś z rodziców miało wcześnie pierwsze mleczaki, to podobnie może być u ich pociechy. Przyjmując uśrednione informacje, ząbkowanie może mieć miejsce około 6 - 7 miesiąca życia dziecka. Jednak objawy zwiastujące ukazanie się pierwszych mleczaków występują miesiąc lub dwa wcześniej. Zaobserwowano, że w okres ząbkowania wcześniej wchodzą dziewczynki. Zwykle, jako pierwsze wyrastają dolne jedynki, a następne w kolejności jedynki górne.

Okres ząbkowania poprzedzony jest charakterystycznymi objawami i zachowaniami maluszka. Zaliczyć do nich można:

  • Obfite ślinienie u dziecka może wystąpić z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, zanim wyrżną się pierwsze ząbki. Należy zadbać o systematyczne wycieranie okolic ust malucha, aby ślina nie drażniła delikatnej skóry.
  • Rozpulchnione dziąsła, stają się zaczerwienione, nabrzmiałe, obolałe i swędzące.
  • Stany gorączkowe do 38°C, o ile są krótkotrwałe i nie towarzyszą im inne objawy np. kaszel, wymioty, można wiązać z rozpoczynającym się procesem ząbkowania. Jednak dziecko należy obserwować i jeżeli taki stan się utrzymuje, należy to skonsultować z lekarzem.
  • Zmiany w zachowaniu dziecka spowodowane obolałymi dziąsłami: rozdrażnienie, niepokój, wkładanie piąstek do buzi i innych przedmiotów będących w zasięgu, zaburzenia snu, spadek apetytu.

Dla niemowlaczka w tym trudnym okresie pomocne mogą okazać się gryzaki, które dziecko z zapałem będzie wkładało do buzi, gryzło i ssało. Zagryzając maluszek łagodzi swędzenie dziąsełek, jak i dolegliwości bólowe. Taki masaż dziąseł sprzyja również szybszemu przebijaniu się ząbków.

Jaki gryzak dla dziecka?

Wybierając gryzaczek należy zwrócić uwagę na estetyczne jego wykonanie. Powinien być funkcjonalny i bezpieczny dla dziecka. Wykonany z materiałów, które łatwo utrzymać w czystości. Na początek niech będzie to w miarę cienki gryzak. Wówczas operowanie nim w buzi będzie łatwe dla maluszka. W sklepach znajdziemy wiele gryzaków. Mogą być wykonane z jednego typu materiału albo być efektem połączenia różnych materiałów, o zróżnicowanej fakturze powierzchni, wielości kształtów i kolorów. Pokrótce przedstawimy kilka ich rodzajów.

Gryzaki oziębiające

Doskonale się sprawdzają w pierwszym etapie ząbkowania, gdy dziąsła są szczególnie obrzmiałe. Po włożeniu ich na krótko do lodówki schłodzony zostaje wypełniający je płyn wodny lub żelowy. Podanie dziecku oziębionego gryzaka sprawi, że schłodzone zostaną też dziąsła dziecka poprzez zagryzanie zabawki. Przyniesie to maluszkowi ukojenie dla obolałych dziąseł.

Gryzaki elastyczne

Są dobrym wyborem dla ząbkującego maluszka. Wykonane np. z silikonu, są delikatne i elastyczne, a jednocześnie trwałe. Doskonale spełniają rolę masażera dziąseł w tym ciężkim okresie.

Gryzaki drewniane

To alternatywa dla elastycznych gryzaków. Gryzaki drewniane są ekologiczne, wykonane z surowego drewna, bez farb czy lakierów. Natomiast można też spotkać impregnowane np. naturalnymi olejami jadalnymi. Gryzaczki drewniane są bezpieczne dla maluszka, nie uczulają. Posiadają właściwości antybakteryjne. Szczególnie popularne są te wykonane z drewna klonowego.

Gryzaki gumowe (kauczukowe)

Dla gryzaków gumowych charakterystyczne są postaci zwierzątek, które szczególnie przypadają do gustu dzieciom. Gryzaki wykonane są z naturalnego kauczuku. Dlatego jest to bezpieczny wybór dla malucha, któremu zaczynają wyrzynać się już pierwsze ząbki, a dziąsła są swędzące. Najbardziej popularnym gryzakiem w tej kategorii jest kultowa już żyrafa Sophie wykonana ze 100% naturalnej gumy pozyskiwanej z soku drzewa gumowego. Gumowy gryzak z piszczałką w brzuchu jest dodatkową atrakcją dla maluszka.

Gryzaki z bursztynu

Najbardziej znane są w postaci naszyjników z bursztynów. Szczególnie polecane ząbkującym maluszkom. Mają właściwości lecznicze, pomagają złagodzić ból dziąseł. Gładki, oszlifowany bursztyn połączony jest trwałym sznurkiem, a każdy element bursztynowy jest supełkowany, aby zapewnić maluchowi maksymalne bezpieczeństwo.

Gryzaki ortodontyczne

Gryzaki tego rodzaju dostosowane są do kształtu szczęki dziecka oraz zaprojektowane tak, aby łagodzić poszczególne etapy podczas wyrzynania się kolejnych ząbków malucha.

Gryzaki grzechotki

Łączą w sobie funkcję gryzaka i grzechotki. Dedykowane nieco starszym niemowlakom, które już pewnie trzymają zabawkę i dodatkowe bodźce płynące z zabawy są jak najbardziej wskazane. Najczęściej są to gryzaki, w których połączone zostały różne faktury materiałów, aby, poza funkcją gryzaka, wzbogacać doznania dotykowe i słuchowe malca. Dla przykładu część gryzaka grzechotki może być wykonana z materiałów tekstylnych (tkaninowych) natomiast element przeznaczony do gryzienia z twardszego materiału np. z drewna. Wśród gryzaków grzechotek znaleźć można też kombinacje z gryzakami żelowymi, elastycznymi czy wodnymi.

Gryzaki miękkie

Polecane dzieciom, których dziąsła są szczególnie wrażliwe na gryzaki wykonane z innych materiałów. W tej kategorii gryzaków polecić można gryzaki wykonane w całości z tkaniny. Najlepiej, gdy będą z bawełny organicznej, która jest bezpieczna dla dziecka.

Śliniak z gryzakiem

Jest pomysłowym rozwiązaniem już od początkowego okresu ząbkowania. Śliniak z możliwością podpięcia gryzaka zapewni, że dziecko zawsze będzie miało go w zasięgu rączek. A ponadto śliniaczek zabezpieczy ubranko przed nadmiarem śliny.

Pluszak z gryzakiem

Bardzo ciekawe rozwiązanie, które łączy funkcję higieniczną gryzaka z edukacyjno-zabawową rolą pluszaka. Gryzak przymocowany do pluszaka, podobnie jak śliniak z gryzakiem, stanowi funkcjonalną alternatywę dla tradycyjnych gryzaków.

 

Podsumowanie

Wybierając gryzak dla dziecka kierujmy się przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Dlatego zwracajmy uwagę, czy posiada on odpowiednie oznaczenia i atesty dające taką gwarancję np.: Instytutu Matki i Dziecka, Państwowego Zakładu Higieny. Natomiast gryzak spełniający wymogi bezpieczeństwa stawiane przez Unię Europejską będzie posiadał oznaczenie CE.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.