Jakie krzesełko do karmienia wybrać?

Jakie krzesełko do karmienia wybrać? [1]
Jakie krzesełko do karmienia wybrać? [2]
Jakie krzesełko do karmienia wybrać? [3]
Jakie krzesełko do karmienia wybrać? [4]
Jakie krzesełko do karmienia wybrać? [5]

Małe niemowlę wygodnie jest karmić na kolanach. Jednak, gdy dieta malucha zaczyna się rozszerzać, warto rozejrzeć się za odpowiednim krzesełkiem do karmienia. Wówczas karmienie łyżeczką będzie przebiegało bezpieczniej i wygodniej zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica.

Producenci oferują szeroką gamę krzesełek do karmienia. Wybranie tego najodpowiedniejszego może stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego postaramy się przybliżyć parę aspektów, które warto wziąć pod uwagę, poszukując takiego wyposażenia dla swojej pociechy.

Rodzaje krzesełek do karmienia

Najbardziej ogólny podział ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, pozwala wyodrębnić:

 • krzesełka drewniane,
 • krzesełka plastikowe.

Krzesełka drewniane są estetyczne, dobrze dopasowują się do aranżacji mieszkania. Często można spotkać modele z opcją rozłożenia ich na krzesełko i stolik do zabaw dla starszego malucha.

Krzesełka plastikowe najczęściej są składane. Zajmują w związku z tym mało miejsca po złożeniu. Niezaprzeczalnym atrybutem krzesełek z tworzywa sztucznego jest łatwe utrzymanie ich w czystości.

Rodzaje krzesełek do karmienia:

 1. Krzesełka klasyczne są krzesełkami wolnostojącymi. Zajmują sporo miejsca w pomieszczeniu, jednak są bardzo stabilne i praktyczne. Możliwość regulacji siedziska czy wymienne tacki sprawią, że z takiego krzesełka dziecko będzie mogło korzystać przez długi czas. Ciekawą opcją są modele wyposażone w dodatkowy stolik, który maluch może wykorzystać na zabawę lub rysowanie. Ułatwieniem w przemieszczaniu krzesełka będą kółka. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy dany model je posiada.
 2. Krzesełka składane pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca, gdyż po skończonym posiłku można je złożyć. W związku z tym są łatwe zarówno do przechowywania, jak i do transportu, co szczególnie przypadnie do gustu rodzinom często podróżującym.
 3. Krzesełka nadstawki można przypinać na zwykłych krzesłach. Dzięki temu rozwiązaniu maluch będzie mógł spożywać posiłek przy stole wspólnie z rodzicami.
 4. Krzesełka mocowane do blatu przy pomocy specjalnych antypoślizgowych zaczepów, umożliwiają maluchowi wspólne jedzenie przy stole z dorosłymi. Jednak trzeba mieć na względzie to, że stół musi być masywny, ciężki, aby utrzymać obciążenie krzesełka i dziecka w nim siedzącego.
 5. Krzesełka wielofunkcyjne do karmienia i zabawy. Po odpowiednim złożeniu krzesełka do karmienia otrzymujemy krzesełko i stolik do zabawy.

 

Na co zwrócić uwagę

Generalnie krzesełka do karmienia przeznaczone są dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Jednak producenci w swoich ofertach mają też krzesełka z funkcją leżaczka, z których mogą zacząć korzystać jeszcze młodsze dzieci. W zależności od tego, na jaki model się zdecydujemy, krzesełko będzie służyło maluchowi kilka miesięcy lub kilka lat. Dlatego, niezależnie od rodzaju krzesełka, należy bliżej przyjrzeć się poszczególnym jego elementom, ze szczególnym zwróceniem uwagi na: siedzisko, stelaż, tackę.

Siedzisko krzesełka musi być wygodne i bezpieczne dla dziecka oraz łatwe w utrzymaniu czystości dla opiekuna. Na tyle obszerne, aby rosnącemu dziecku było wygodnie przez cały czas korzystania z krzesełka. Zwracamy uwagę na kilka elementów siedziska.

 

 • Materiał tapicerki powinien być łatwy w czyszczeniu, dlatego dobrze jest wybierać materiały wodoodporne. Jednak z drugiej strony nie może być zbyt śliski, bo dziecko będzie się z niego zsuwało. Tekstylne pokrycie powinno być łatwe do zdejmowania w razie konieczności wyprania. Zwróćmy uwagę na wypełnienie siedziska. Dobrze jeżeli tapicerka ma gąbkę lub wyściółkę. Miękkie siedzisko zapewni dziecku większy komfort, a spożywanie posiłku będzie przyjemnością.
 • Wyprofilowanie siedziska w postaci lekkiego wgłębienia oraz przegródka między nogami dziecka, zapobiegną zsuwaniu się dziecka z siedziska.
 • Regulacja wysokości siedziska oraz pochylenia oparcia zapewniają możliwość odpowiedniego ustawienia w zależności od wzrostu dziecka. Ponadto ustawianie siedziska na dowolną wysokość pozwala wykorzystać krzesełko przy wspólnym stole z rodzicami, niezależnie od tego czy jest to stół wysoki czy niski. Możliwość regulowania odchylenia oparcia zdecydowanie ułatwia wsadzanie i wyjmowanie dziecka z krzesełka. Niektóre modele mają tak szeroki zakres regulacji, że mogą być używane, jako leżaczek dla malutkich dzieci. Wszelkie możliwe regulacje umożliwiają dziecku korzystanie z krzesełka przez długi czas.
 • Pasy bezpieczeństwa zabezpieczają przed wypadnięciem z krzesełka wiercącego się malca. Jednocześnie są pomocne w przyzwyczajaniu dziecka do spokojnego siedzenia podczas jedzenia. Zastosować należy co najmniej szelki na bioderka. Najlepiej jednak, jeśli będą pięciopunktowe, przytrzymujące też ramiona dziecka (takie jak w fotelikach samochodowych).
 • Podnóżek nie jest elementem niezbędnym w krzesełku do karmienia. Jednak pozwala on dziecku na oparcie zwisających nóżek, co zdecydowanie podnosi komfort użytkowania. Ponadto mobilizuje dziecko do prostego siedzenia. Dla większej wygody malucha dobrze, jeżeli podnóżek ma regulację wysokości, umożliwiającą łatwe dopasowanie do potrzeb rosnącego dziecka.
 • Wkładka do krzesełka pozwala zmniejszyć wnętrze siedziska. Zastosowanie jej jest wygodne w przypadku mniejszych dzieci, dla których w początkowym okresie siedzisko może być zbyt obszerne.

 

Stelaż krzesełka do karmienia, czyli jego konstrukcja, powinna być solidna i stabilna. Dobrym wyborem będą stelaże aluminiowe. Są lekkie a zarazem wytrzymałe. Zdecydowanie mniej trwałe są konstrukcje plastikowe. Dobrze wyważony stelaż sprawi, że krzesełko nie będzie się chwiało, ani nie będzie podatne na wywrócenie, nawet w przypadku kręcącego się dziecka. Wygodny jest stelaż składany, bo krzesełko nie zajmuje wówczas dużo miejsca. Przy czym sposób składania powinien być łatwy. O czym należy się upewnić przed zakupem.

Nóżki krzesełka powinny być zaopatrzone w antypoślizgowe nakładki. Niektóre modele posiadają kółka, co zdecydowanie ułatwia przemieszczanie krzesełka w dowolne miejsce. Kółka powinny posiadać blokadę, która zapewni stabilność krzesełka w trakcie przebywania w nim dziecka.

Tacka przy krzesełku w początkowym etapie zastępuje dziecku stół. W żadnym wypadku tacka nie może być chybotliwa. Jej umocowanie musi być stabilne. Powinna być na tyle duża, aby można można było na niej postawić talerzyk, kubeczek. Odpowiednio podwyższone brzegi tacki zabezpieczą przed spłynięciem na podłogę rozlanego płynu czy zupki. Dobrze, jeżeli posiada wgłębienie na talerzyk, kubek. Dzięki temu naczynia nie będą uciekały dziecku spod rączek, co zdecydowanie ułatwi samodzielne jedzenie. Możliwość wyjmowania tacki zapewni łatwe utrzymanie jej w czystości. Blat przesuwany lub wyjmowany udogodni wyjmowanie dziecka z krzesełka. Opcja taka pozwoli też ustawić krzesełko z dzieckiem przy wspólnym stole z dorosłymi.

Pamiętajmy o atestach

Podobnie, jak wózek dla dziecka czy fotelik samochodowy, również krzesełko do karmienia powinno posiadać odpowiednie atesty. Potwierdzają one, że dany model spełnia wymagane normy, jest bezpieczny w użytkowaniu, nie zawiera toksycznych materiałów. Dlatego przed zakupem należy się upewnić, że wybrane krzesełko posiada odpowiedni atest np. litera B, certyfikat europejski lub pozytywną opinię wydaną przez instytucję uprawnioną do wydawania takowych np. Centrum Zdrowia Dziecka, Instytut Matki i Dziecka.

Podsumowanie

Wybierając krzesełko do karmienia dla swojego dziecka należy wziąć pod uwagę jego wiek, wagę, wzrost. Gros krzesełek dedykowane jest dla dzieci od 6. miesiąca życia do 4 lat. Dla młodszych przeznaczone są krzesełka z funkcją leżaczka. Optymalnym wyborem jest zakup krzesełka z regulacją siedziska, oparcia czy podnóżka. Takie krzesełko rośnie wraz z dzieckiem.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, warto sprawdzić komfort krzesełka z udziałem dziecka. Między innymi dobrze jest zwrócić uwagę na szerokość siedziska, aby się nie okazało, że po roku dziecko już nie mieści się w krzesełku.

Wygoda rodzica też ma znaczenie. W tym celu należy sprawdzić, czy łatwo będzie dziecko zarówno wsadzać, jak i wyjmować z krzesełka. Liczy się też możliwość łatwego i dokładnego czyszczenia krzesełka. Dlatego, im mniej trudno dostępnych zakamarków, tym lepiej.

Istotnym kryterium wyboru rodzaju krzesełka jest miejsce, którym dysponujemy. Z pewnością klasyczne krzesełka do karmienia dzieci zajmą sporo miejsca. Dlatego, na tego typu mebel, mogą decydować się posiadacze dużych mieszkań. W małych metrażach sprawdzą się krzesełka składane, krzesełka nadstawki mocowane na tradycyjnym krześle lub krzesełka mocowane do blatu stołu.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.