Brzydki zapach w pralce - jak go usunąć?

Brzydki zapach w pralce - jak go usunąć? [1]
Brzydki zapach w pralce - jak go usunąć? [2]
Brzydki zapach w pralce - jak go usunąć? [3]

Prowadzenie domu bez posiadania pralki automatycznej, jest znacznie utrudnione. Dzięki pralce, regularne pranie odzieży nie jest większym problemem. Niestety z biegiem czasu pralka może zacząć wydzielać bardzo nieprzyjemne zapachy. To problem, który nie tylko prowadzi do nieprzyjemnego zapachu w łazience, kuchni czy innym miejscu, w którym pralka jest postawiona. Nieprzyjemne zapachy potrafią też przenosić się na pranie. Pomimo używania dobrych środków do płukania, pranie po prostu nie pachnie. Usunięcie brzydkiego zapachu w pralce to jednak problem, z którym najczęściej można sobie poradzić. Jak usunąć przykry zapach w pralce?

Brzydki zapach w pralce. Jak powstaje?

Główną przyczyną powstawania nieładnego zapachu w pralce są bakterie i grzyby. Do ich tworzenia się potrzebne są dwa czynniki - ciepło i wilgoć. W pralce takie warunki są naturalne, dlatego rozwój bakterii i grzybów jest tam bardzo łatwy. W pralce są wręcz idealne warunki do rozwoju różnego rodzaju bakterii i grzybów pleśniowych. Co ważne, mogą one tworzyć się w różnych częściach pralki. Od pojemnika na proszek czy płyn do prania, po węże spustowe. Miejscem bardzo podatnym na tworzenie się nalotu o nieprzyjemnym zapachu jest też uszczelka bębna, a szczególnie zakamarki tego miejsca. Nierzadko przy czyszczeniu pralki pomijamy to miejsce. To poważny błąd. Nieprzyjemne zapachy powstające w tym miejscu, wyjątkowo łatwo mogą przenosić się na pranie. Nieprzyjemny zapach w pralce na szczęście jednak można usunąć.

Jak usunąć przykry zapach w pralce?

Jak usunąć nieprzyjemny zapach w pralce? Można to zrobić na kilka sposobów, jednak zawsze należy zacząć od dokładnego wyczyszczenia pralki i umycia elementów, w których mogą gromadzić się bakterie i grzyby. Pojemnik na proszek, uszczelkę bębna po prostu należy umyć. Wskazane też jest oczyszczenie filtra pralki i umycie miejsca, w którym jest zamocowany. Niekiedy konieczne jest umycie, a nawet wymiana węży, którymi woda do pralki wpływa i którymi wypływa. Niestety nie da się umyć elementów zabudowanych, części, do których nie ma dostępu. Brzydki zapach w pralce, pomimo dokładnego jej umycia, może więc pozostać. Aby się go pozbyć, konieczne jest nastawienie prania "na pusto". Do prania należy dodać preparaty na bazie chloru, a także środki do likwidacji kamiennego nalotu w pralce. Kamień w pralce również może nieprzyjemnie pachnieć.

W sklepach można znaleźć też produkty przeznaczone do usuwania nieprzyjemnych zapachów w pralce. Pranie z dodatkiem takich środków należy wykonać w możliwie jak najwyższej temperaturze. Powinno też być jak najdłuższe. Aby wypłukać środek z pralki, należy także nastawić najdłuższy cykl płukania. W razie konieczności pranie na pusto, z dodatkiem odpowiednich preparatów należy powtórzyć. Wskazane jest też pozostawienie pralki z otwartymi drzwiczkami, by wszelkie zapachy z pralki miały szansę po prostu wywietrzeć.

Przykry zapach w pralce może pozostać

Pomimo wielu starań, przykry zapach w pralce może jednak pozostać. Dzieje się tak w przypadku wieloletnich pralek, które przez długi czas nie były czyszczone. Ilość osadów w takiej pralce jest na tyle duża, że mycie i pranie z odpowiednimi środkami po prostu nic nie da. Alternatywą byłoby rozebranie pralki i wyczyszczenie elementów, jednak i tu szanse na pokonanie przykrego zapachu byłby nikłe. Nie każdy element bowiem da się rozebrać. W takiej sytuacji, biorąc pod uwagę stan i wiek pralki, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zakup nowej pralki.

Zakup nowej pralki nie musi być wielkim wydatkiem

Czasami brzydki zapach w pralce jest po prostu nie do usunięcia. Zakup nowej pralki wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem problemu. Nie musi też wiązać się z bardzo dużym wydatkiem. Jak wynika z rankingu dostępnego na stronie terdeals.com, dobra pralka do 1000 zł jest dostępna nawet od znanych i cenionych producentów takich jak: Beko, Indesit, Whirlpool, Bosch i inni. Wybór jest naprawdę duży. Można wybierać spośród klasycznych pralek ładowanych z boku, jak i niewielkich pralek ładowanych od góry. Jeśli więc nie poradzimy sobie z likwidacją przykrego zapachu z pralki, warto wydać kilkaset złotych i zamienić starą pralkę, która i tak zaczęłaby się psuć, na nowy, czysty sprzęt, gdzie przykry zapach z pralki na pewno nie będzie się wydobywać.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.