Jaki odkurzacz wybrać?

Jaki odkurzacz wybrać? [1]
Jaki odkurzacz wybrać? [2]
Jaki odkurzacz wybrać? [3]
Jaki odkurzacz wybrać? [4]
Jaki odkurzacz wybrać? [5]

Obowiązki wynikające z tytułu robienia porządków na ogół nie przynoszą żadnej przyjemności, a samo sprzątanie zajmuje bardzo dużo czasu. W związku z tym warto zastanowić się, w jaki sposób ułatwić sobie życie, zyskać więcej czasu i posprzątać dom, wkładając w to możliwie jak najmniej wysiłku. Jednym z najlepszych i najbardziej efektywnych rozwiązań jest wybór odpowiedniego odkurzacza.

Rodzaje odkurzaczy

Istnieje wiele rodzajów odkurzaczy, a konkretne podziały zależą od przyjętych kryteriów. Poniżej znajdziesz kilka najbardziej popularnych rodzajów odkurzaczy na polskim rynku.

Odkurzacze workowe

Odkurzacze workowe to tradycyjne, najbardziej popularne i najtańsze urządzenia sprzątające. Są bardzo proste w obsłudze: odkurzacz zasysa brud do worka umieszczonego na końcu rury, a gdy worek jest pełny należy wymienić go na nowy. W zależności od modelu, można stosować worki jednorazowe, najczęściej papierowe, lub wielorazowe (tekstylne). Warto jednak pamiętać, że wraz z napełnianiem worka spada siła zasysania zanieczyszczeń, a to z kolei oznacza mniejszą wydajność.

Do wad odkurzaczy tradycyjnych należy też nadmuch, który często nie jest odpowiednio zabezpieczony. W ten sposób odkurzacz wprawia w ruch kurz, co może doprowadzić do reakcji alergicznej u osób uczulonych. No i należy pamiętać, żeby zawsze mieć zapasowe worki.

Odkurzacze z filtrem wodnym

Odkurzacz z filtrem wodnym dysponuje pojemnikiem z wodą, do którego wpadają wszystkie zanieczyszczenia zassane przez rurę. W ten sposób brud wnika do wody i osadza się na filtrze. Jest to bardzo efektywne rozwiązanie i świetnie sprawdza się w mieszkaniach, w których mieszkają alergicy.

Ogromnym plusem tego urządzenia jest fakt, że cały czas nawilża powietrze. Jednak z drugiej strony taki odkurzacz bywa nieporęczny. Albo ma mały pojemnik na wodę, który trzeba napełniać kilka razy podczas sprzątania, albo wystarczająco duży, ale przy tym ciężki. Po każdym odkurzaniu należy wyczyścić filtr oraz przepłukać pojemnik, co oznacza, że dochodzą dodatkowe obowiązki. Warto też zwrócić uwagę na to, że cena odkurzacza z filtrem wodnym jest dużo wyższa niż odkurzacza workowego, a mimo to ten pierwszy dużo częściej się psuje.

Odkurzacze akumulatorowe

Najważniejszą cechą odkurzaczy akumulatorowych jest ich mobilność. Ich dodatkowym atutem jest niewielki rozmiar, co sprawia, że odkurzanie różnych trudno dostępnych zakamarków i kątów przestaje być problemem. Dzięki swoim właściwościom odkurzacze akumulatorowe doskonale sprawdzają się w roli odkurzaczy samochodowych. Niestety niewielki rozmiar może być też wadą, ponieważ ten rodzaj odkurzacza nie sprawdzi się jako główne urządzenie sprzątające w dużym mieszkaniu. Mimo to odkurzacze akumulatorowe są stosunkowo tanie, zwłaszcza w zestawieniu z wcześniej wymienionymi modelami, więc warto mieć je na uwadze, gdy mieszka się np. w kawalerce.

Parametry

Rodzaj odkurzacza to tylko jeden z aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu. Oprócz oczywistych rzeczy jak: długość kabla, pojemność worka lub zbiornika czy wielkość odkurzacza, należy zwrócić szczególną uwagę na parametry.

Moc odkurzacza

Na moc odkurzacza składają się dwa parametry: moc silnika oraz moc ssania. Należy zwrócić uwagę, czy producent wyróżnił te elementy, ponieważ dopiero na tej podstawie da się ocenić faktyczną wydajność odkurzacza.

Moc silnika jest wielkością stałą i wynosi 1200-2700 W. Jeśli w domu masz wyłącznie panele i płytki, to wystarczy odkurzacz o mocy 1200 W, jednak aby porządnie wyczyścić dywan, moc silnika musi być zdecydowanie większa. Większa moc silnika jest też niezbędna przy dużych powierzchniach do odkurzania.

Z kolei moc ssania jest wartością zmienną i ściśle zależną od mocy silnika. Dobrze wybrać model, który pozwala regulować moc ssania. W ten sposób łatwiej odkurzyć różne powierzchnie, np. kanapę.

Klasa energetyczna

Klasa energetyczna określa wydajność odkurzacza. Przedstawia się ją na siedmiostopniowej skali, gdzie A oznacza najlepszą wydajność, czyli malejący wskaźnik poboru mocy, a G oznacza najsłabszą efektywność energetyczną.

Klasa skuteczności odkurzania dywanów

Klasa skuteczności odkurzania dywanów określa, czy po odkurzeniu dywan jest idealnie wyczyszczony. Podobnie jak w przypadku klasy energetycznej, tutaj również obowiązuje siedmiostopniowa skala od A do G, gdzie A oznacza idealnie czysty dywan na całej długości włókien, a G wyczyszczony jedynie powierzchownie.
Jest to skala szczególnie istotna w domach alergików, ponieważ to właśnie w dywanach najczęściej zalega kurz oraz wszelkie roztocza.

Klasa skuteczności odkurzania podłóg twardych

Klasa skuteczności odkurzania podłóg twardych jest klasą analogiczną do oceny skuteczności odkurzania dywanów. Na skali od A do G określa się, czy panele lub płytki będą dokładnie wyczyszczone. A oznacza, że brud został dokładnie usunięty nawet ze szczelin między deskami oraz płytkami, natomiast G określa jedynie powierzchowne sprzątnięcie podłogi.

Klasa reemisji kurzu

Klasa reemisji kurzu określa jak wiele kurzu wydobywa się z odkurzacza podczas jego pracy. Na siedmiostopniowej skali A oznacza znikomą reemisję kurzu, natomiast G bardzo duży zwrot kurzu.

Ten parametr jest kluczowy dla alergików, ponieważ odkurzacz, który „rozsiewa" kurz, w prosty sposób prowadzi do reakcji alergicznych. Jeśli w domu mieszkają alergicy, to niezbędny jest zakup odkurzacza z klasą A oraz odpowiednimi filtrami antyalergicznymi.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.