Bateria kuchenna - jak dobrze wybrać?

Bateria kuchenna - jak dobrze wybrać? [1]
Bateria kuchenna - jak dobrze wybrać? [2]
Bateria kuchenna - jak dobrze wybrać? [3]
Bateria kuchenna - jak dobrze wybrać? [4]
Bateria kuchenna - jak dobrze wybrać? [5]
Bateria kuchenna - jak dobrze wybrać? [6]

O tym jak często korzystamy ze zlewu kuchennego nie trzeba nikogo przekonywać. Aby ułatwić sobie codzienne czynności takie jak zmywanie naczyń po przygotowanym posiłku, zadbajmy o odpowiedni dobór baterii zlewozmywakowej. Rodzaj baterii powinien być determinowany przez typ zlewozmywaka, sposób montażu samej baterii oraz przez dodatkowe funkcje przydatne podczas pracy w kuchni.

Bateria sztorcowa czy ścienna

Obecnie baterie sztorcowe instalowane na zlewozmywakach należą do najpopularniejszych rozwiązań. Wynika to z łatwości montażu i dużych możliwości regulacji, gdyż sama bateria może być podłączana za pomocą wężyków lub sztywnych rurek o dowolnej długości.
Alternatywnym rozwiązaniem jest bateria ścienna, kupowana zazwyczaj w celu zastąpienia starej baterii tego samego typu, w momencie gdy chcemy uniknąć modyfikacji instalacji wodnej. Wymaga ona bezpośredniego podłączenia do instalacji i wymusza dopasowanie wymiarów i położenia zlewu.

Bateria jednouchwytowa a dwuuchwytowa

Baterie jednouchwytowe posiadają możliwość modyfikacji strumienia i temperatury wody za pomocą jednego regulatora. Jest to bardzo wygodne gdyż pozwala na płynną obsługę jedną ręką i jednocześnie pozwala zaoszczędzić do około 30% wody w porównaniu do baterii dwuuchwytowych. Baterie z dwoma uchwytami sprawdzą się jedynie w przypadku gdy zależy nam np. na klasycznym wyglądzie zlewu, dopasowanego do kuchni w stylu retro.

Kształt i zasięg wylewki

Są to bardzo ważne parametry, nierozerwalnie związane z kształtem i wymiarami zlewu.
Przede wszystkim musimy zadbać o to by strumień wody nie wydostawał się poza obręb zlewu. Długa i mocno nachylona wylewka pozwala na umieszczanie w zlewie nawet dużych naczyń. Jednocześnie im większa odległość między końcówką wylewki a dnem zlewu tym mocniejsze rozchlapywanie się strumienia wody. Poza rozmiarami zlewozmywaka należy też uwzględnić ilość komór. Do zlewów dwukomorowych montujemy baterie obrotowe, tak aby umożliwić sobie wygodne operowanie strumieniem wody w obu komorach. Natomiast gdy planujemy umieścić naszą baterię przy oknie, wybierzmy model na ruchomym przegubie, pozwalający na położenie baterii w momencie gdy chcemy otworzyć okno.

Bateria z wyciąganą wylewką

Jest to rozwiązanie zwiększające zasięg klasycznej wylewki. Wylewka jest połączona z baterią za pomocą węża, który w razie potrzeby możemy wysunąć na wymaganą długość, w niektórych modelach nawet do 100-150 cm. Bardzo często ten typ wylewki posiada również możliwość zmiany kształtu strumienia ze skupionego na prysznicowy.

Przycisk eko w baterii kuchennej?

Dzięki tej funkcji bateria może pracować w dwóch trybach. Standardowo woda płynie węższym strumieniem, a pełny przepływ uruchamiamy za pomocą wspomnianego przycisku.

Bateria kuchenna z termostatem

Bateria termostatyczna to bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające na utrzymanie stałej temperatury strumienia wody. Dodatkowo zabezpieczenie przed zbyt wysoką temperaturą eliminuje niebezpieczeństwo oparzenia.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.