Baterie kuchenne - którą wybrać?

Baterie kuchenne - którą wybrać? [1]
Baterie kuchenne - którą wybrać? [2]
Baterie kuchenne - którą wybrać? [3]
Baterie kuchenne - którą wybrać? [4]
Baterie kuchenne - którą wybrać? [5]

Baterie kuchenne to niezbędny element wyposażenia każdej kuchni. Pełnią one przede wszystkim funkcję użytkową, zapewniając wygodne czerpanie wody przy zlewie, z drugiej zaś strony coraz częściej traktowane są jako element dekoracyjny. Z tego powodu ważne jest, by wybrać jak najlepszy produkt do naszej kuchni – taki, który sprawdzi się zarówno ze względu na swoją funkcję, jak i dopełni wystroju pomieszczenia.

Rodzaje baterii kuchennych

Baterie można podzielić ze względu na dwie główne cechy: sposób montażu oraz ilość uchwytów.

Baterie naścienne spotykane są coraz rzadziej zarówno na półkach sklepowych, jak i w naszych domach. Ten rodzaj baterii przykręca się bezpośrednio do złączy ciepłej i zimnej wody (do rur). Ich wadą z pewnością są kłopoty wynikające z konieczności wymiany baterii – w takich przypadkach nierzadko trzeba po prostu zniszczyć część płytek bądź szkła (w zależności co znajduje się na ścianie).

Zdecydowanie obecnie wybierane są głównie baterie stojące, które nie tylko są łatwiejsze w montażu, ale także w ewentualnej ich wymianie. Baterie takie montowane są w zlewie lub bezpośrednio w blacie. Dzięki złączom elastycznym lub wężykowi do baterii dochodzi ciepła i zimna woda. Dużą zaletą tego typu modeli jest ich zunifikowana wielkość – dzięki temu po jakimś czasie łatwo można zamienić baterię na inną, a otwór wycięty w blacie nigdy nie będzie za duży.

Kolejnym elementem różnicującym baterie jest ilość uchwytów. Tak jak sama nazwa wskazuje, w jednouchwytowych modelach strumień wody regulujemy za pomocą jednej „dźwigni". Jest to z pewnością zaleta dla osób, które w kuchni wykonują jednocześnie kilka rzeczy – dzięki temu jedną ręką można zmienić temperaturę bądź siłę strumienia wody. Do łask wracają jednak także baterie kuchenne dwuuchwytowe, z tzw. „kurkami". Jest to rozwiązanie dla osób ceniących sobie design, bowiem często wybór takiej baterii uważany jest za stylowy oraz estetyczny.

Rodzaje wylewek

Duże znaczenie przy doborze baterii kuchennych ma także rodzaj jej wylewki (ma to wpływ na jej funkcjonalność). Wylewki dzielimy na sprężynowe, wyciągane, składane oraz wysokie. Coraz częściej na półkach sklepowych znajdują się wylewki sprężynowe, które zachwycają nie tylko swoim designerskim wyglądem, ale także funkcjonalnością. Dzięki zastosowaniu sprężyn pozwalają na swobodne ruchy baterią. Wylewki wyciągane są z pewnością wygodne podczas prób mycia komory zlewu – wszystko za sprawą kilkudzięciocentymetrowego węża, którym można manewrować w każdą stronę. Wysokie wlewki także cenione są za swój design, jednak ich wadą może być oblewanie zarówno osoby, jak i blatu dookoła zlewu. Modele składane są głównie polecane, gdy nasz zlew spotyka się z blokadą – oknem lub szafką. Takie baterie można w prosty sposób schować za pomocą złącza bagnetowego lub po prostu dociśnięcia do blatu.

Elementy dodatkowe

Producenci coraz bardziej prześcigają się w unowocześnianiu swoich modeli, co oczywiście także wiąże się z wyższymi cenami produktów. Na rynku spotkać można m.in. baterie bezdotykowe (działają po wykryciu obiektu), filtrujące wodę czy z wbudowanymi dozownikami na płyn do naczyń. Kupując baterie kuchenne warto się jednak kierować przede wszystkim wygodą użytkowania, funkcjonalnością oraz dopasowaniem modelu do pomieszczenia, a dopiero w późniejszym czasie jego dodatkowymi elementami.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.