Czas na wybór grzejnika! Sprawdź, czym się kierować

Czas na wybór grzejnika! Sprawdź, czym się kierować [1]
Czas na wybór grzejnika! Sprawdź, czym się kierować [2]
Czas na wybór grzejnika! Sprawdź, czym się kierować [3]

Kupując grzejniki, warto kierować się nie tylko ich wyglądem - choć producenci z roku na rok kuszą nas coraz bardziej atrakcyjnymi wizualnie modelami. Sugerujmy się przede wszystkich parametrami technicznymi, które powinny być dopasowane do instalacji, a także wielkością przestrzeni do ogrzania.

Moc grzewcza, ciśnienie robocze, ciśnienie testowe

Pierwszym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę, wybierając grzejniki, jest moc grzewcza, mierzona w watach (W). Określa ona zdolność urządzenia do oddawania ciepła pomieszczeniu - nie jest jednak wartością stałą, lecz zależną od parametrów pracy, czyli temperatury wody zasilającej, temperatury wody powracającej, a także temperatury pomieszczenia. Oprócz informacji na temat mocy grzewczej w opisie sprzętu znajdziemy również inne dane. Ciśnienie robocze to maksymalne ciśnienie, pod jakim może pracować grzejnik; zazwyczaj wynosi ono od 0,5 do 1 MPa. Bardzo często na opakowaniu znajdziemy także podane ciśnienie testowe, to jest takie, pod jakim przeprowadzono próbę wytrzymałości.

Żeliwo, stal czy aluminium?

Kiedy określimy już jakimi parametrami musi charakteryzować się nasz idealny grzejnik, pora zdecydować, z czego ma być wykonany. Grzejniki żeliwne mają dużą bezwładność cieplną. Długo się nagrzewają, ale także przez długi czas oddają ciepło do otoczenia. Ich ogromną zaletą jest długa żywotność, wynikająca z odporności na korozję. Zdecydowanie mniej odporne na rdzewienie są urządzenia stalowe - cechują się one jednak wyjątkowo estetycznym wyglądem, gładką powierzchnią, pasują zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i do aranżacji nowoczesnych. Dodatkowo mają mniejszą pojemność wodną niż modele żeliwne, zatem szybciej reagują na sygnały z urządzeń automatycznej regulacji. Aluminium to rozwiązanie zdecydowanie najlżejsze. Urządzenia z tego materiału powiesić możemy nie tylko na solidnych ścianach konstrukcyjnych budynku, ale także na ściankach działowych.

Grzejnik płytowy, żeberkowy czy drabinkowy?

Ostatnią kwestią do rozstrzygnięcia jest wybór modelu. Grzejniki dostępne są w postaci tradycyjnych żeberek, gładkich płyt oraz drabinek, przeznaczonych przede wszystkim do łazienki. Wybór zależeć będzie głównie od tego, jakie są nasze upodobania estetyczne. Warto wiedzieć, że grzejniki płytowe oraz drabinkowe dostępne są zarówno w wersji przeznaczonej do podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania, jak i w wersji elektrycznej. Urządzenia podłączane do prądu sprawdzą się przede wszystkim w przypadku niewielkich pomieszczeń. Mogą także stanowić dodatkowe źródło ogrzewania w przypadku wyjątkowo zimnych czy wilgotnych, starych domów. Dużą ich zaletą jest możliwość programowania każdego grzejnika z osobna, dzięki czemu w poszczególnych pomieszczeniach stworzyć możemy odmienne warunki.

Wybierając grzejnik, warto zapoznać się z podstawowymi parametrami technicznymi rozważanych modeli - największe znaczenie ma moc grzewcza oraz ciśnienie maksymalne. W sklepach znajdziemy zarówno urządzenia żeliwne, o znacznej wadze, jak i lżejsze grzejniki stalowe oraz aluminiowe. Tradycjonalistom podobać się mogą grzejniki żeberkowe, miłośnicy wnętrz nowoczesnych z pewnością docenią natomiast grzejniki płytowe.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.