Jak wyczyścić kabinę prysznicową?

Jak wyczyścić kabinę prysznicową? [1]
Jak wyczyścić kabinę prysznicową? [2]
Jak wyczyścić kabinę prysznicową? [3]
Jak wyczyścić kabinę prysznicową? [4]
Jak wyczyścić kabinę prysznicową? [5]

Mycie się w brudnej kabinie prysznicowej wydaje się wręcz pozbawione sensu. Warto zatem zadbać o to, aby nasza łazienka lśniła czystością. O wiele lepiej i bardziej komfortowo jest utrzymywać czystość i porządek w łazience na co dzień niż męczyć się wielogodzinnym szorowaniem wanny, prysznica czy kafelków wyłącznie przed świętami lub od innego wielkiego dzwonu. Oto kilka podpowiedzi, jak skutecznie czyścić kabinę prysznicową.

Środki do czyszczenia kabiny prysznicowej

Zanim zabierzemy się do szorowania brodzika, trzeba wybrać odpowiednie środki, dostosowane do rodzaju powierzchni. Możemy kupić proszek czy mleczko do czyszczenia dostępne w niemalże każdym sklepie. Jednak warto rozważyć także samodzielne przygotowanie środków czyszczących, domowymi sposobami, które są równie skuteczne, za to bardziej przyjazne środowisku i samym domownikom. Na kamień i rdzę pomoże ocet wymieszany z ciepłą wodą lub kwasek cytrynowy – również rozpuszczony w wodzie. Tak przygotowany roztwór należy rozprowadzić po ścianach kabiny prysznicowej i brodziku (najlepiej przy pomocy spryskiwacza, np. przelać do pustego opakowania po płynie do okien), pozostawić na kilkanaście minut, po czym przetrzeć gąbką i spłukać. Na uporczywe zabrudzenia, a także pleśń, warto zastosować sodę oczyszczoną. Mieszamy ją z niewielką ilością wody, aby powstała gęsta substancja, którą wyszorujemy kabinę prysznicową. Chcąc usunąć pleśń lub grzyby, pozostawiamy sodę oczyszczoną na o. 10-20 minut, po czym wycieramy gąbką, a następnie przecieramy wodą utlenioną.

Filtry prysznicowe

Osad z kamienia tworzy się na kabinie prysznicowej pod wpływem ciągłego kontaktu z wodą. Dlatego, aby łatwiej utrzymywać łazienkę w czystości, można zainwestować w filtry prysznicowe. To proste urządzenie działa zazwyczaj na zasadzie odwróconej osmozy, czyli tak jak filtry do wody pitnej. Filtr prysznicowy montuje się przy słuchawce prysznica lub przy baterii. Jego działanie poprawia jakość wody, co nie tylko pozytywnie wpływa na kondycję naszej skóry i włosów, ale również minimalizuje osadzanie się kamienia na armaturze. Bardzo komfortowym rozwiązaniem jest również kabina prysznicowa z powłoką hydrofobową. Dzięki niej spływająca woda nie pozostawia zacieków na szkle, ponieważ powłoka sprawia, że szyby w kabinie prysznicowej są idealnie gładkie.

Odtykanie odpływu kabiny prysznicowej

Oprócz samego brodzika i ścian kabiny warto także pomyśleć o odpływie. Włosy czy resztki mydła sprzyjają powstawaniu zatorów w rurach i uniemożliwiają swobodny odpływ wody z brodzika. Jak doradzają eksperci z https://www.hydropomoc.pl/, aby uniknąć kanalizacyjnej katastrofy, najlepiej raz na jakiś czas profilaktycznie przeczyszczać odpływ. Do tego również możemy użyć domowych środków. Do odpływu wsypujemy niewielką ilość sody oczyszczonej, zalewamy octem, a po ok. 20 minutach spłukujemy gorącą wodą. Wówczas możemy mieć pewność, że wszystkie nieczystości spływają bez problemu do ścieków, a do łazienki nie przedostaną się nieprzyjemne zapachy z rur.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.