Pochłaniacz wilgoci - Sakiewka, Wenko

Pochłaniacz wilgoci - Sakiewka, Wenko [1]
Pochłaniacz wilgoci - Sakiewka, Wenko [2]
Pochłaniacz wilgoci - Sakiewka, Wenko [3]
Pochłaniacz wilgoci - Sakiewka, Wenko [4]
Pochłaniacz wilgoci - Sakiewka, Wenko [5]

Wilgotne powietrze w pomieszczeniu potrafi przysporzyć wielu problemów. Zaparowane okna to tylko czubek góry lodowej. Wilgoć przyczynia się do powstania pleśni, a ta stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia oraz jest przyczyną wielu trudnych do usunięcia szkód.

Czym jest wilgotność powietrza?

Parametr ten określa zawartość pary wodnej w powietrzu. Jednym ze sposobów wyrażania wilgotności jest tzw. wilgotność względna. Optymalna wartość tego parametru mieści się w przedziale 40-60% (niektóre źródła wskazują na mniejszy przedział, w granicach 40-50%).

Niekorzystne są zarówno zbyt niska jak i zbyt wysoka wilgotność. Niska zawartość pary wodnej ma negatywny wpływ na stan błon śluzowych, sprzyja powstawaniu alergii, a także w bardziej ekstremalnych formach, może się przyczynić do rozwoju wirusów i bakterii. Suche powietrze prowadzi bardzo często do dolegliwości ze strony układu oddechowego.
Wysoka wilgotność natomiast sprzyja powstawaniu pleśni, stwarza także optymalne warunki dla roztoczy. Jest również korzystna dla bakterii i, w nieco ograniczonym stopniu, dla wirusów.

Najpoważniejszym z zagrożeń, związanych ze zbyt wysoką wilgotnością, jest niebezpieczeństwo powstania zagrzybienia. Pleśń może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie, prowadząc do alergii, a także innych bardzo poważnych schorzeń, w tym chorób nowotworowych. Dlatego też, tak ważna jest kwestia utrzymania optymalnej wilgotności powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych.

Od czego zależy względna wilgotność powietrza?

Podstawowym parametrem, który ma bezpośredni wpływ na wilgotność jest temperatura powietrza. Mówiąc wprost, im powietrze jest chłodniejsze, tym mniej pary wodnej jest w stanie pomieścić. Można to zaobserwować w sytuacji, gdy wystawiamy zimny przedmiot na oddziaływanie ciepłego powietrza (puszka napoju wyjęta z lodówki). Zawarta w ciepłym powietrzu para wodna skrapla się momentalnie na powierzchni przedmiotu, gdyż gwałtowne obniżenie temperatury powietrza prowadzi do wytrącenia z niego części pary wodnej (tzw. kondensacja pary wodnej).

Jakie są typowe źródła wilgoci?

Problemy z zawilgoceniem w najbardziej drastycznej odsłonie dotyczą budynków nieprawidłowo ocieplonych, posiadających wady konstrukcyjne czy np. ze źle zamontowanymi oknami. Identyfikacja tak zwanych mostków cieplnych, czyli najprościej mówiąc miejsc, które wykazują znacznie mniejsze własności termoizolacyjne, jest jednym z pierwszych zabiegów przy ocenie parametrów cieplnych budynku. Oczywiście nie jest możliwe całkowite pozbycie się mostków termicznych, natomiast jak najbardziej celowe jest ograniczenie ich wpływu.
Wśród metod pozwalających na określenie stanu izolacji cieplnej, a także wykrycia potencjalnych nieprawidłowości, najczęściej wykorzystuje się badania termowizyjne. Zresztą, stosowana w tych badaniach kamera termowizyjna to bardzo wszechstronne urządzenie i ma bardzo szerokie zastosowania w kontroli i diagnostyce.

W budynku posiadającym prawidłową wykonaną izolację termiczną, również może wystąpić zawilgocenie. Jego powodem jest brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza, w stosunku do emisji pary wodnej z poszczególnych źródeł.

Podwyższona wilgotność występuje najczęściej w przypadku takich pomieszczeń jak:

  • kuchnia, gdzie przygotowywane są potrawy. Obróbce termicznej żywności towarzyszy wydzielanie nie tylko zapachów ale i dużych ilości pary wodnej. Spora jej część może być usunięta przez dobrze dobrany okap kuchenny,
  • łazienka to drugie najbardziej oczywisty miejsce, gdzie naturalnie występuje podwyższona wilgotność. Aby ją ograniczyć, warto korzystać z grzejników łazienkowych, zainstalować kabinę prysznicową i zadbać o sprawną wentylację.

Jak sobie poradzić z zawilgoceniem w pomieszczeniach?

Sposób radzenia sobie z wilgocią zależy od jej przyczyny oraz skali samego zjawiska. Wysokie zawilgocenie spowodowane błędami w izolacji cieplnej budynku, czy np. nieszczelnymi oknami, to problem, którego rozwiązanie wymaga zazwyczaj przeprowadzenia sporego remontu. Natomiast jeżeli skala problemu z nadmiarem wilgoci nie jest duża i wynika bardziej z przyczyn naturalnych, takich jak para wodna wydychana przez domowników czy płynąca bezpośrednio z charakterystyki pomieszczenia takiego jak np. kuchnia czy łazienka, to doskonałym rozwiązaniem takiego problemu będzie zastosowanie pochłaniaczy wilgoci.

Osuszanie powietrza można realizować na dwa sposoby. Pierwszą z dostępnych opcji jest wykorzystanie elektrycznych osuszaczy powietrza. Takie urządzenia mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie i w zależności od wydajności, nadają się do stosowania nawet w bardzo dużych pomieszczeniach o powierzchni powyżej 100 m2. Oczywiście większa wydajność wiąże się z wyższa ceną urządzenia. Ponadto dochodzą tu jeszcze koszty eksploatacyjne, głównie w postaci zużytej energii elektrycznej.

Drugim rodzajem pochłaniaczy wilgoci są pochłaniacze oparte na specjalnym granulacie. Tego typu osuszacze są zazwyczaj stosunkowo tanie, a jednocześnie wiele z nich może być używane wielokrotnie. Mniejsza wydajność może jednak wymusić korzystanie z kilku sztuk pochłaniacza jednocześnie.

Pochłaniacz wilgoci Wenko - podstawowe parametry

Nie kupuj kota w worku, chyba że chodzi o pochłaniacz wilgoci. Czym charakteryzuje się opisywany model pochłaniacza?

  • produkt - pochłaniacz wilgoci w formie granulatu umieszczonego w ozdobnym worku,
  • producent: Wenko,
  • maksymalna ilość pochłanianej wody - do 850 ml,
  • kolor - szary / czerwony,
  • waga granulatu - 1 kg.

Pochłaniacz może być wykorzystywany wielokrotnie. Przed kolejnym użyciem wystarczy go wysuszyć np. na kaloryferze lub w piekarniku.

Przeznaczenie / zastosowanie pochłaniacza wilgoci Wenko

Pochłaniacz jest przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do 40 m2. W przypadku większych powierzchni zaleca się stosowanie dwóch pochłaniaczy.

  • idealny do miejsc zagrożonych zawilgoceniem takich jak łazienka, piwnica czy garaż,
  • przeciwdziała parowaniu szyb, luster itp.,
  • jako pochłaniacz chemiczny nie wymaga zasilania, co rozszerza możliwości jego zastosowania, np. w namiocie, podczas biwaku.

Niewątpliwą zaletą pochłaniacza wilgoci Wenko jest jego wygląd. Wkład pochłaniający parę wodną jest umieszczony w eleganckim woreczku, który pełni rolę ozdoby. Dzięki temu można go umieścić nie tylko w pomieszczeniach kuchennych czy łazience, ale także w salonie lub sypialni.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.