Porządki przedświąteczne. Harmonogram prac

Porządki przedświąteczne. Harmonogram prac [1]
Porządki przedświąteczne. Harmonogram prac [2]
Porządki przedświąteczne. Harmonogram prac [3]
Porządki przedświąteczne. Harmonogram prac [4]
Porządki przedświąteczne. Harmonogram prac [5]

Ostatnie promienie znikającego za horyzontem zimowego słońca niechybnie zwiastują nadejście wieczoru. Za chwilę na niebie rozbłyśnie pierwsza gwiazdka, będąca znakiem, że czas już zasiąść do wigilijnego stołu. Po wielu dniach przygotowań można wreszcie odpocząć i delektować się wspaniałą świąteczną atmosferą.

Porządki przedświąteczne. Harmonogram prac

Okres Świąt Bożego Narodzenia poprzedza czas gorączkowych starań i zabiegów. Lista rzeczy o których należy pamiętać jest niezwykle długa i już samo jej sporządzenie wymaga sporego zaangażowania.

Jednymi z najważniejszych zadań znajdującymi się na tej liście są świąteczne porządki. Przez jednych znienawidzone, przez innych traktowane jak niezbyt przyjemna konieczność, stanowią integralny element składający się na przedświąteczne przygotowania.

Okazuje się jednak, że konieczność gruntownego sprzątania, nie musi mieć tak negatywnego wydźwięku. Kluczem do zmiany niekorzystnego wizerunku świątecznych porządków jest odpowiednie planowanie i rozłożenie poszczególnych czynności w czasie tak, aby uniknąć natłoku obowiązków tuż przed samymi Świętami.

Harmonogram świątecznych porządków

Ogrom pracy, który składa się na przedświąteczne przygotowania potrafi przytłoczyć. Dlatego dobrze jest wszystko wcześniej zaplanować tak, aby było wykonane na czas. Ważna jest również kolejność podejmowanych działań co pozwoli uniknąć dodatkowej, niepotrzebnej pracy. Przykład? Przed przystąpieniem do czyszczenia dywanów, wykładzin czy podłóg, dobrze jest odkurzyć sufity, ściany i meble. Ale po kolei...

Koniec listopada...

Koniec listopada...

Jest to doskonały okres, by poważnie pomyśleć o przygotowaniu do Świąt. Jak już było to wspomniane warto zacząć od szczegółowego zaplanowania niezbędnych prac. W dalszej kolejności, gdy wszystko zostanie już uwzględnione w harmonogramie, czas podwinąć rękawy i zabrać się do pracy.

Na początek dobrze jest zrobić generalny przegląd szaf, komód, schowków i garaży. Dzięki temu możliwe będzie pozbycie się gratów i przedmiotów, które już dawno powinny zniknąć z domu lub mieszkania. Doskonałym przykładem będą tu stare, zbyt małe i nienoszone już ubrania. O ile są one w przyzwoitym stanie, mogą być przekazane na rzecz potrzebujących. Zniszczone tekstylia mogą przydać się natomiast np. w schroniskach dla zwierząt, dlatego warto odpowiednio wcześnie zainteresować się tym tematem i sprawdzić czym się dysponuje. Jednocześnie można również skontrolować stan ozdób świątecznych i zaplanować ewentualny zakup nowych lampek choinkowych czy kompletu ozdób.

Pierwszy tydzień grudnia

Pierwszy tydzień grudnia

W tym momencie rozpoczynają się regularne porządki. Na pierwszy ogień powinny pójść sufity i ściany wraz z oświetleniem. Przy pomocy szczotek, miotełek i odkurzaczy wyposażonych w dedykowane końcówki należy bardzo dokładnie oczyścić wszystkie powierzchnie. W pomieszczeniach gdzie znajdują się kafelki, czyli zazwyczaj w kuchniach i łazienkach, konieczne jest bardzo dokładne zmycie ich powierzchni przy pomocy dedykowanych detergentów.

Na szczególną uwagę zasługują komponenty oświetlenia. Szklane klosze, po uprzednim zdemontowaniu, można umyć za pomocą ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń, pozostałe elementy należy dokładnie odkurzyć. Elementy wykonane z metali takich jak np. mosiądz będą wymagać szczególnej troski i odpowiedniego podejścia. Przy ich czyszczeniu przydadzą się preparaty dedykowane do pielęgnacji metalowych powierzchni.

Drugi tydzień grudnia

Drugi tydzień grudnia

Należy zintensyfikować prace. W tym czasie warto pomyśleć o umyciu okien. Koniecznym będzie zaopatrzenie się w niezbędne detergenty i akcesoria. Czyste okna i ramy to jednak dopiero połowa drogi. Należy jeszcze uprać firany i zasłony. Sporo pracy zajmie wyczyszczenie rolet lub żaluzji, ale jest to bardzo ważne w kontekście końcowego efektu.

W tym czasie warto również zadbać o sprzęty AGD. Na pierwszy ogień powinny pójść lodówka, pralka oraz kuchenka. Nie można również zapominać o takich sprzętach jak kaloryfery, które potrafią gromadzić ogromne ilości kurzu.

Trzeci tydzień grudnia

Trzeci tydzień grudnia

Na ten czas można pozostawić generalne czyszczenie mebli, trzepanie dywanów i mycie podłóg. W przypadku starych parkietów warto pokusić się o ich zapastowanie i wypolerowanie. Nie należy zapominać o wymyciu luster oraz dokładnym odkurzeniu wnętrza kanap.

Ostatnie szlify...

Ostatnie szlify...

Kilka dni przed Świętami pozostają do wykonania doraźne prace porządkowe. Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem to pozostały czas można spokojnie spożytkować na pracę w kuchni i przygotowanie świątecznych potraw, pakowanie prezentów czy ubieranie choinki [link: Choinka żywa czy sztuczna].

Kilka uwag końcowych...

Kilka uwag końcowych...

Lista zadań do zrobienia

Planując harmonogram prac warto brać pod uwagę wszystkie niezbędne zadania, również te dotyczące zakupu prezentów, czy przygotowania świątecznych dań. Czas bardzo szybko ucieka, a nie wszystko da się przewidzieć, dlatego lepiej zostawić sobie bezpieczny margines na niespodziewane komplikacje.

Dziel i rządź - czyli podział obowiązków

Istotnym elementem każdego planu jest odpowiedni rozdział zadań. Każdy z domowników powinien brać czynny udział w świątecznych przygotowaniach. Kluczowym będzie tu odpowiedni dobór prac, zgodny z indywidualnymi preferencjami i umiejętnościami. Dobrze jest zawczasu ustalić kto za co odpowiada i nakreślić zakres obowiązków tak, by było to jasne dla każdego z uczestników tego przedsięwzięcia.

Mierz siły na zamiary

Kończąc warto przypomnieć, aby we wszystkim zachować umiar. Istotą Bożego Narodzenia nie jest blask podłóg czy nieskazitelnie czyste meble. Nie trzeba porywać się na generalny remont, czy stawiać sobie równie ambitnych celów, aby sprostać wyimaginowanym wymaganiom. Warto natomiast tak dobrać prace, aby wykonując je wspólnie z bliskimi, cieszyć się atmosferą nadchodzące Bożego Narodzenia i czerpać satysfakcję ze wspólnie spędzonego czasu.

Produkty

Zmień produkt
Niedostępny
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.