Jak dobrać dywan do wnętrza?

Jak dobrać dywan do wnętrza? [1]
Jak dobrać dywan do wnętrza? [2]
Jak dobrać dywan do wnętrza? [3]
Jak dobrać dywan do wnętrza? [4]
Jak dobrać dywan do wnętrza? [5]

Dywan to dodatek, który chroni podłogę i ukrywa jej ewentualne mankamenty, lecz jest przede wszystkim elementem dekoracyjnym wnętrza. Czym kierować się przy jego zakupie?

Rodzaje dywanów

Dywany podzielić można między innymi pod kątem materiału, z jakiego zostały wykonane. W grupie syntetycznych znaleźć można:

  • polipropylenowe - szorstkie, odporne na ścieranie i wilgoć, nie tracą z czasem swojego oryginalnego koloru. Świetnie sprawdzą się u alergików i posiadaczy ogrzewania podłogowego;
  • poliamidowe - łatwe w czyszczeniu, nie ścierają się, nie przyciągają moli, mogą z nich korzystać osoby borykające się z alergiami;
  • poliestrowe - materiał miękki w dotyku, o naturalnym wyglądzie, odporny na uszkodzenia mechaniczne;
  • wiskozowe - dywany z niego wykonane są lekkie oraz odporne na kurz i brud.

Do grupy dywanów naturalnych zalicza się natomiast:

  • wełniane - miękkie, odporne na zabrudzenia i odkształcenia, mogą uczulać. Najwyższej jakości są dywany z wełny nowozelandzkiej i dziewiczej. Kupując tego typu produkt upewnijmy się, że posiada certyfikat Woolmark świadczący o wysokiej jakości wyrobu;
  • bawełniane - cienkie, posiadające właściwości antystatyczne; szybko mechacą się i niszczą;
  • jedwabne - lekkie, antystatyczne, odporne na zabrudzenia. Z jedwabiu produkuje się wysokiej jakości dywany indyjskie, irańskie i pakistańskie.

Sposób tkania

We wspomnianych powyżej krajach dywany w dalszym ciągu tka się przede wszystkim ręcznie, z materiałów najwyższej jakości, jak jedwab czy wełna. Często mają one nierówną strukturę, co wiele osób uznaje za zaletę wskazującą na pracę rąk człowieka, nie maszyny. Jeśli chodzi o tkanie maszynowe, to nie sprawia ono, że dywan jest gorszej jakości. Decydując się na zakup tego produktu sprawdzić należy jednak parametry, jak waga czy gęstość, o których więcej poniżej.

Gęstość

Gęstość dywanu określa ilość węzłów na jednym metrze kwadratowym. Standardowo wynosi ona od 100 do 500 tysięcy. Najgęstsze dywany jedwabne mogą mieć nawet 2 miliony punktów węzłowych. Dywany o mniejszej gęstości, to między innymi popularne "shaggy" - przeważnie wełniane, miękkie, puszyste o długim, 10-centymetrowym włosiu.

Waga

Parametr ten wiąże się z ilością węzłów, grubością nitek, wysokością runa oraz materiałem, z jakiego dywan został wykonany. Przykładowo jedwabne będą lżejsze od welurowych czy wełnianych. Porównując ze sobą produkty wyprodukowane z identycznego surowca lub o zbliżonej ilości nitek, warto wybrać ten, który waży najwięcej - oznacza to bowiem, że jest najgęstszy.

Wykończenie runa

Oprócz wspomnianego już dywanu typu shaggy, spotkać można się również z odmianą "shaggy cut&loop", która charakteryzuje się wysokim runem i wyciętym na nich wzorem. Inny rodzaj to "carving", gdzie zamiast nitek takiej samej długości mamy do czynienia z niejednolitym runem, które pozwala na uzyskanie efektu 3D. Zaopatrzyć możemy się również w dywan bez runa typu "sizal", który jest świetnym rozwiązaniem dla alergików i posiadaczy zwierząt gubiących sierść. Największą popularnością w dalszym ciągu cieszą się jednak dywany gładkie, których długość włosia nie przekracza 3 centymetrów.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.