Jaką pościel kupić? Rodzaje i rozmiary pościeli

Jaką pościel kupić? Rodzaje i rozmiary pościeli [1]
Jaką pościel kupić? Rodzaje i rozmiary pościeli [2]
Jaką pościel kupić? Rodzaje i rozmiary pościeli [3]
Jaką pościel kupić? Rodzaje i rozmiary pościeli [4]
Jaką pościel kupić? Rodzaje i rozmiary pościeli [5]
Jaką pościel kupić? Rodzaje i rozmiary pościeli [6]
Jaką pościel kupić? Rodzaje i rozmiary pościeli [7]

Wybór pościeli wcale nie jest tak prostą i oczywistą rzeczą, jak mogłoby się wydawać. Decyzja nie zależy wyłącznie od ładnego wzoru i odpowiedniej kolorystyki, ale przede wszystkim od rodzaju materiału, z którego wykonano pościel oraz od jej wielkości.

Elementy pościeli

Pościel jest sprzedawana w różnych kompletach, dlatego przed zakupem zawsze sprawdź, co wchodzi w jej skład. Najczęściej jest to poszewka na kołdrę oraz poszewka na jedną lub dwie poduszki, jednak może się okazać, że któregoś elementu brakuje. Z drugiej strony możliwe, że pojawią się dodatkowe komponenty, np. prześcieradło.

Rodzaje pościeli

Pościel powinna zapewniać odpowiednie warunki podczas snu, dlatego musi być wykonana z odpowiedniego materiału. Dzięki temu zapewni odpowiednią temperaturę, wentylację oraz komfort. Wybór odpowiedniej pościeli w dużej mierze zależy od pory roku.

Pościel bawełniana

Pościel bawełniana jest bardzo popularna ze względu na swoją wszechstronność. Z jednej strony jest przyjemna w dotyku, a więc oferuje odpowiedni komfort, z drugiej zapewnia ciepło i przepuszcza powietrze. A do tego wszystkiego jest jeszcze jednym z najtańszych rozwiązań przy odpowiednio wysokiej jakości. Jej jedyną poważną wadą jest fakt, że łatwo się gniecie.

Należy jednak zdawać sobie sprawę, że pościel bawełniana to bardzo ogólnikowe pojęcie, ponieważ istnieje wiele pościeli łączących bawełnę z innymi materiałami. Wśród nich znajduje się:

  • pościel satynowa – przyjemna w dotyku, cienka, błyszcząca – doskonale nadaje się na cieplejsze pory roku;
  • pościel z kory – można z niej korzystać przez cały rok, kora nie gniecie się i jest bardzo praktyczna;
  • pościel flanelowa – gruba, miękka, bardzo przyjemna w dotyku – wspaniała na zimne noce;
  • pościel z perkalu – bardzo przyjemna w dotyku, dobra jakościowo i bardzo trwała;
  • pościel z dżerseju – mocne sploty sprawiają, że jest bardzo wytrzymała i wysokiej jakości – w zależności od rodzaju splotu pościel z dżerseju nadaje się na każdą porę roku;
  • pościel z batystu – obecnie raczej nie robi się całej pościeli z batystu, ponieważ jest bardzo cienki i delikatny. Zdecydowanie lepiej sprawdza się w roli haftów na poszewkach.

Pościel lniana

Pościel lniana jest jedną z najbezpieczniejszych pościeli. Ma właściwości antyalergiczne i antystatyczne. Najczęściej używa się jej latem, gdy jest ciepło, ponieważ jest bardzo delikatna i przewiewna, zapewniają skórze swobodne oddychanie. Niektórym może przeszkadzać specyficzny zapach lnu, jednak jedynym faktycznym minusem jest to, że bardzo mocno się gniecie.

Pościel wełniana

Pościel wełniana jest najcieplejszą i najmilszą pościelą dostępną w sprzedaży. Doskonale utrzymuje ciepło przy jednoczesnym swobodnym przepływie powietrza. Dzięki swoim właściwościom jest polecana osobom z alergią.

Pościel jedwabna

Pościel jedwabna jest delikatna i bardzo przyjemna w dotyku. Wspaniale wygląda i jest niezwykle komfortowa. Zapewnia przepływ powietrza i nie przyciąga kurzu, więc jest doskonała dla alergików i astmatyków. Ta ekskluzywna pościel wspaniale sprawdza się podczas ciepłych nocy.

Pościel z bambusa

Pościel z bambusa kilka lat temu zyskała na popularności. Jest jeszcze bardziej miękka niż bawełna, zapewnia doskonały przepływ powietrza, jest niezwykle miła w dotyku i ma szereg właściwości antyalergicznych. Najczęściej stosuje się bambus do wykonania poszewek na kołdry dla małych dzieci.

Pościel syntetyczna

Pościel syntetyczna jest rozwiązaniem dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na duże wydatki na pościel. Może zostać wykonana na zasadzie połączenia bawełny z poliestrem (lub innym sztucznym materiałem). Dzięki temu jest bardzo tania i trwała. Niestety prawie w ogóle nie zapewnia wentylacji, więc bez względu na rodzaj pościeli syntetycznej oraz porę roku istnieje duże ryzyko spocenia. Oprócz tego znacznie częściej pojawiają się uczulenia na sztuczne materiały, niż na bawełnę, len czy wełnę, wobec czego u osoby śpiącej pod pościelą syntetyczną może wystąpić wysypka.

Rozmiar pościeli

Rozmiar pościeli zależy przede wszystkim od wielkości łóżka. Pamiętaj, że zarówno kołdra, jak i prześcieradło powinny być większe od powierzchni łóżka, aby zapewnić odpowiedni komfort podczas snu. Uważaj też, żeby pościel, którą kupujesz, nie była zbyt duża lub zbyt mała względem kołdry i poduszki. Za duża doprowadzi do tego, że kołdra zroluje się gdzieś na boku lub w nogach i będziesz spać pod samą poszewką. Z kolei za mała sprawi, że w niektórych miejscach kołdra będzie zawinięta i dwa razy grubsza, a poduszka nienaturalnie wybrzuszona i niewygodna.

Pamiętaj też, żeby nie kupować pościeli normalnej wielkości dla swojego dziecka. Standardowa kołdra dla dorosłych sprawi, że dziecko się w niej poplącze. Zdecydowanie lepiej dostosować wielkość pościeli do rozmiarów łóżeczek dziecięcych.

Najpopularniejsze wymiary pościeli:

  • kołdra: pościel dziecięca - 60x120, 70x140, pościel standardowa - 120x200, 150x200, 160x200, 180x200, 200x200, 220x200;
  • poduszka: 40x40 (nazywana też jaśkiem), 50x50, 50x60, 70x80;
  • prześcieradło: 90x200, 160x200, 180x200, 220x200, 240x260.

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.