Jakie prześcieradło wybrać?

Jakie prześcieradło wybrać? [1]
Jakie prześcieradło wybrać? [2]
Jakie prześcieradło wybrać? [3]
Jakie prześcieradło wybrać? [4]
Jakie prześcieradło wybrać? [5]

„Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz" - mówi popularne przysłowie. Wielu z nas rozumie je dosłownie i poszukuje najlepszych gatunkowo rodzajów bielizny pościelowej, które zagwarantują zdrowy i przyjemny sen.

Jednym z tych elementów, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na prześcieradło. Obecnie możemy wybierać z wielu modeli oraz typów, które są dostępne w sklepach internetowych w naszym kraju.

Prześcieradło: tradycyjne czy z gumką?

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, ponieważ każdy z typów posiada swoje wady i zalety. Ogromnym plusem, jeśli chodzi o użytkowanie prześcieradła tradycyjnego, jest jego szybkie zakładanie bezpośrednio na łóżko. Ta operacja jest jednak trudna w przypadku prześcieradeł z gumką, które, nie mając odpowiedniego miejsca do zaczepienia, będą się zsuwać. Prześcieradła z gumką dedykowane są zwykle do łóżek z osobnym materacem, na który je zaciągamy. Nie przesuwają się podczas snu, zapewniając wysoki komfort wypoczynku. Z drugiej jednak strony, prześcieradła tradycyjne sprawdzą się w przypadku materacy o rzadko spotykanych wymiarach.

Wybieramy odpowiedni rozmiar prześcieradła

Przyjęło się, że prześcieradło powinno się zakupić w takim rozmiarze, aby ten odpowiadał wymiarom materaca. Oznacza to, że nie powinno być ono ani za małe (będzie ściągać się i w efekcie możemy obudzić się w nie zaplątani), ani też za duże, ponieważ wtedy będzie zwisało z łóżka.

W przypadku materacy standardowych nie powinniśmy mieć większych problemów z zakupieniem prześcieradła, bowiem na rynku zawsze znajdziemy pościel w rozmiarówce do nich dopasowanej. Takie typowe rozmiary materacy to: 90x200 cm, 140x200 cm, 160x200 cm, 180x200 cm oraz 200x220 cm. Przy zakupie prześcieradła tradycyjnego trzeba pamiętać, że może być ono nieco szersze – przyda się nam niewielki nadmiar po bokach, ponieważ wtedy będzie można je dobrze założyć.

W przypadku, kiedy decydujemy się na prześcieradło z gumką, musimy pamiętać, że należy ono być idealnie dopasowane do wielkości materaca po to, aby nie tworzyło fałd i nie spadało z niego. Trzeba zatem wziąć tutaj pod uwagę jego najważniejsze parametry, czyli szerokość i długość. Oznacza to na przykład, że jeżeli materac ma wymiary 160x200 cm, prześcieradło z gumką powinno mieć takie same.

Z jakiego materiału?

Do najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych do produkcji prześcieradeł zarówno tradycyjnych, jak i z gumką, wykorzystuje się następujące tkaniny: bawełnę, dżersej, frotte. Pierwsze z wymienionych są dostępne niemal w każdym rozmiarze i w ogromnym wyborze wariantów kolorystycznych. Bawełna dobrze wchłania wilgoć, dzięki czemu podnosi komfort snu. Prześcieradła dżersejowe są przede wszystkim miłe w dotyku. Ta tkanina jest również dobrym izolatorem ciepła. Mimo że takie prześcieradła są droższe, ich czas użytkowania jest stosunkowo długi. Frotte z kolei cenione jest przede wszystkim za ciepło i miękkość. Mogą być używane przez cały rok, jednak niektóre osoby preferują je tylko w sezonie jesienno-zimowym.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.