Poduszki do spania – zadbaj o komfort swojego snu

Poduszki do spania [1]
Poduszki do spania [2]
Poduszki do spania [3]
Poduszki do spania [4]
Poduszki do spania [5]

Człowiek spędza 1/3 całego życia w łóżku, więc niezwykle istotne jest, aby spędzić ten czas komfortowo i z pożytkiem dla ciała. Podczas snu organizm powinien się zregenerować. Aby to osiągnąć nie wystarczy wygodny materac i ulubiona pościel. Niezbędna jest też odpowiednia poduszka, która sprawi, że kręgosłup przyjmie prawidłową pozycję. Dzięki temu rano nie obudzą Cię żadne bóle szyi czy karku.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze poduszki?

Wybór poduszki jest bardzo ważnym przedsięwzięciem i zanim pójdziesz do sklepu musisz zastanowić się nad tym, w jakiej pozycji najczęściej śpisz: na plecach, na boku czy na brzuchu. To będzie determinować kształt poduszki. Z kolei wypełnienie zależy od tego, czy jesteś alergikiem oraz czy wystarczy Ci zwykła poduszka, czy niezbędna będzie poduszka ortopedyczna.

Wypełnienie poduszki

Wypełnienie poduszki jest jedną z kluczowych cech decydujących o tym, czy będziesz się wysypiać, a Twój kręgosłup zachowa prawidłową sylwetkę we śnie.

Poliester

Najprostsze i najtańsze poduszki są wypchane tworzywami poliestrowymi, które co prawda nie uczulają, ale bardzo szybko się ubijają i zmieniają się w „naleśniki". Zdecydowanie jest to najgorsze rozwiązanie spośród bogatej oferty innych wypełnień. Za to doskonale sprawdzają się jako poduszki ozdobne.

Puch i pierze

Puch i pierze to bardzo dobre wypełnienie do poduszek. Dobrze dopasowuje się do kształtu głowy i szyi oraz nie ubija się. Niestety jest dość drogie i mocno uczulające, więc ani puch, ani pierze nie nadają się dla alergików.

Łuski, groch itp.

Coraz częściej na rynku pojawiają się poduszki wypełnione łuskami gorczycy, prosa lub grochem. Oczywiście możliwości jest o wiele więcej i jest to całkiem ciekawe rozwiązanie, chociaż nie sprawdzi się u każdego. Przed zakupem warto sprawdzić, czy poduszka nie „szeleści" lub czy nie jest zbyt twarda. Niewątpliwą zaletą tej poduszki jest dopasowanie wypełnienia do kształtu głowy i szyi.

Pianka poliuretanowa

Z pianki poliuretanowej często robi się poduszki ortopedyczne dla osób, które profilaktycznie chcą chronić swój kręgosłup. Nie uczula, nie ubija się, jest stosunkowo twarda i występuje w wielu kształtach, dzięki czemu można wybrać najlepszy model.

Pianka termoplastyczna

Pianka termoplastyczna jest przeznaczona dla osób z bólami kręgosłupa na odcinku szyjnym, ponieważ zapewnia idealne podparcie głowy oraz szyi. Pod wpływem ciepła pianka odkształca się, dopasowując się do ułożenia ciała podczas snu. Niestety jest to dość drogie rozwiązanie, jednak bardzo skuteczne.

Kształt poduszki

Jeszcze niedawno najbardziej popularne były duże poduszki o podobnej długości i szerokości. Obecnie coraz częściej spotyka się małe poduszki, które kształtem bardziej przypominają walec. Ma to związek z nową teorią na temat równomiernego obciążania poduszki podczas snu.

Kształt poduszki zależy od pozycji, którą najczęściej przyjmujesz podczas snu. Jeśli śpisz na wznak, to poduszka powinna być wyprofilowana zupełnie inaczej niż w przypadku spania na boku.

Poduszka dla osób śpiących na plecach

Jeśli śpisz na plecach, to najlepszym rozwiązaniem będzie wyprofilowana poduszka. Dzięki takiemu rozwiązaniu masz pewność, że szyjny odcinek kręgosłupa jest odpowiednio podparty, a głowa znajduje się na jednakowej wysokości przez całą noc. Warto zdecydować się na model, który się nie odkształca. Osoby śpiące na plecach przeważnie nie ruszają się dużo podczas snu, więc konkretny, z góry ustalony kształt poduszki daje dużo lepszy efekt.

Poduszka dla osób śpiących na boku

Osoby śpiące na boku często nie mają ustalonej jednej konkretnej pozycji i mimo że preferują jeden z boków, to zdarza im się też spać na drugim. W związku z tym najlepsza będzie poduszka w kształcie wałka, który ma wypustkę na odcinku szyjnym kręgosłupa. Dzięki temu głowa znajduje się we wgłębieniu, a kręgosłup zachowuje prawidłowe ułożenie. Dobrze jest wybrać w miarę twardą poduszkę, która nie ubije się pod ciężarem głowy.

Poduszka dla osób śpiących na brzuchu

Uznaje się, że spanie na brzuchu nie jest najlepszą pozycją, ponieważ wiąże się ze skręceniem szyi i koniecznością ułożenia głowy bokiem, aby nie spać z twarzą w poduszce i nie udusić się. Nieuchronnie prowadzi to do obciążenia kręgosłupa i może skończyć się bólami szyi i karku. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest poduszka odpowiednio wycięta po bokach, często określana mianem gwiazdy. Istotne jest też to, aby poduszka nie była zbyt wysoka, co wymusiłoby mocne odgięcie głowy do tyłu.

Kiedy zdecydować się na poduszkę ortopedyczną?

Poduszka ortopedyczna jest niezbędna dla wszystkich osób, które odczuwają bóle kręgosłupa, szyi, karku oraz barków. Oczywiście w tej sytuacji sama poduszka nie wystarczy i konieczna będzie wizyta u lekarza, który może zlecić dodatkową fizjoterapię lub specjalistyczne badania.

Na poduszkę ortopedyczną mogą się też zdecydować osoby, które chciałyby z niej korzystać w celach profilaktycznych. Jeśli wybierze się odpowiedni model (kształt, wypełnienie, wielkość itp.), to właściwie nie istnieją żadne przeciwwskazania. Jedynie osoby, które w przeszłości doznały urazu szyi, powinny skonsultować się z lekarzem.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.