Jak wybrać zmywarkę do zabudowy? Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać zmywarkę do zabudowy? Na co zwrócić uwagę? [1]
Jak wybrać zmywarkę do zabudowy? Na co zwrócić uwagę? [2]
Jak wybrać zmywarkę do zabudowy? Na co zwrócić uwagę? [3]
Jak wybrać zmywarkę do zabudowy? Na co zwrócić uwagę? [4]
Jak wybrać zmywarkę do zabudowy? Na co zwrócić uwagę? [5]

Zmywarka do zabudowy nie różni się niczym od innych modeli, jeśli chodzi o funkcje, jednak w kuchni wygląda ona zupełnie inaczej. Jest ona idealnie dopasowana do pomieszczenia i wkomponowana w całą aranżację, dzięki czemu nie przykuwa tak bardzo wzroku. Jak wybrać zmywarkę do zabudowy i które funkcje powinny najbardziej nas zainteresować?

Zmywarka wolnostojąca vs sprzęt do zabudowy

Największym plusem pierwszej z nich jest przede wszystkim cena. Dodatkowo ogromna zaleta to z pewnością możliwość przestawiania jej bez konieczności demontowania innych elementów w kuchni. Niestety właściciele szczególnie wrażliwi na doznania estetyczne mogą być rozczarowani, ponieważ taki sprzęt jest widoczny. Trzeba mieć tę kwestię na względzie podczas wyboru danego modelu.

Jeśli chodzi o zmywarkę do zabudowy, jak można się już domyślać, wadą może być jej cena. Tak jak w przypadku każdego innego sprzętu do zabudowy trzeba liczyć się z większymi kosztami. Minus ten rekompensuje jednak fakt, że zmywarkę do naczyń można pięknie wkomponować w wymarzoną aranżację kuchni. Nie ma to żadnego wpływu na funkcjonalność sprzętu, dlatego nawet największy miłośnik piękna będzie zadowolony z tego wyboru bez rezygnowania z praktyczności.

Na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Warto pamiętać, że ogromną zaletą zmywarki jest oszczędność wody w porównaniu z samodzielną troską o czystość garnków, sztućców i naczyń za pomocą gąbki. Producenci coraz bardziej dbają o to, aby jeszcze bardziej obniżyć koszty zużycia wody. Podczas zakupu należy więc zwrócić uwagę na obecność programu ECO.

Oszczędność wody ułatwi również optymalne ułożenie naczyń, a to z kolei zasługa nie tylko odpowiedniej pojemności, ale sporej ilości miejsca na talerze czy garnki. Ważny będzie więc kosz lub szuflada na sztućce, przyda się również regulacja wysokości kosza. Nie bez znaczenia jest energooszczędność, a pod tym względem króluje klasa A. Im więcej ma plusów przy literce, tym lepsza jest pod względem oszczędności energii.

Pomocny w zmywarkach do zabudowy może być również system Beam on Floor. Wyświetla on wiązkę światła na podłodze przy drzwiach zmywarki, który informuje o włączeniu czy wyłączeniu urządzenia. Sprawdź również poziom głośności całego procesu zmywania. Najcichsze urządzenia robią to w granicach 40-45 dB, dlatego warto zainteresować się właśnie takimi modelami. Obecnie na rynku możemy znaleźć sporo takich rozwiązań, a za przykład niech posłuży nam zmywarka do zabudowy IKEA.

Jeśli chodzi o inne przydatne opcje, warto zwrócić uwagę na:

  • funkcję opóźnionego do 24 godzin startu,
  • blokadę wody,
  • elektryczny wskaźnik soli,
  • automatyczny otwieracz drzwi.

Jak zamontować taką zmywarkę do zabudowy? Sklepy ze sprzętem AGD i RTV często oferują usługi serwisowe, jeśli więc nie masz zmysłu złotej rączki, skorzystaj z tej opcji.

Wymiary zmywarki – co dla kogo?

Należy pamiętać, że zmywarka do zabudowy o szerokości 45 cm to jedna z najmniejszych propozycji na rynku, idealna więc będzie dla singla lub mało gotującej pary. Biorąc pod uwagę to, jak szybko można zgromadzić całkiem pokaźny stos brudnych naczyń i garnków w zlewie, warto pomyśleć jednak o większym sprzęcie, np. zmywarce do zabudowy o szerokości 60 cm. Jeśli ogranicza cię rozmiar kuchni, nie zniechęcaj się. Bez względu na to, jaką wielkość wybierzesz, będzie to dużo lepsze rozwiązania niż ręczne mycie naczyń.

Mitem jest twierdzenie, że tylko w większych kuchniach dużych rodzin można pozwolić sobie na zmywarkę. Obecnie na rynku znajdziemy sprzęt dopasowany niemal do każdego, nawet najbardziej niestandardowego pomieszczenia, dlatego warto być na bieżąco z propozycjami producentów. Wydaje ci się, że masz naprawdę mało miejsca w kuchni? Wykorzystaj miejsce na ścianach i zamontuj tam wygodne szafki otwierane z góry, na dole kosze cargo, szafki narożne. Jest wiele łatwych do zastosowania patentów na funkcjonalne zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni. Zmywarka będzie mile widziana zatem w każdej kuchni.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.