Jaką kuchenkę wolnostojącą kupić? Krótki poradnik

Jaką kuchenkę wolnostojącą kupić? Krótki poradnik [1]
Jaką kuchenkę wolnostojącą kupić? Krótki poradnik [2]
Jaką kuchenkę wolnostojącą kupić? Krótki poradnik [3]
Jaką kuchenkę wolnostojącą kupić? Krótki poradnik [4]
Jaką kuchenkę wolnostojącą kupić? Krótki poradnik [5]

Kuchenka to chyba najważniejsze urządzenie w kuchni – dlatego zanim zdecydujemy się na zakup, warto poświęcić dłuższą chwilę na przeanalizowanie, który model będzie dla nas najlepszy. W dalszej części naszego poradnika wyjaśnimy, na co należy zwrócić największą uwagę. Podpowiemy, czy lepszym wyborem będzie kuchenka gazowa czy elektryczna. Sprawdzimy także, jaki rodzaj płyty sprawdzi się w Twoim przypadku.

Kuchenka gazowa

Według niektórych kuchenki gazowe są sprzętem mocno przestarzałym, inni jednak nie wyobrażają sobie wymiany na kuchenkę elektryczną. Nic dziwnego, w końcu mówi się, że posiłki przygotowywane na płycie gazowej są o wiele smaczniejsze. Do tego szybciej zmienia się temperaturę podczas gotowania i wreszcie – można używać wszelkiego rodzaju garnków.

Kuchenki gazowe są też znacznie tańsze od elektrycznych i generują mniejsze koszty. Dobrze jednak wybrać kuchenkę z elektrycznym piekarnikiem; te gazowe nie zawsze stają na wysokości zdania, a nasze potrawy mogą być upieczone nierównomiernie.

Oczywiście kuchenki gazowe mają też swoje wady. Czyszczenie ich może być bardzo problematyczne, do tego w domach, w których nie ma łącza gazowego, trzeba ustawić dużą butlę gazową. Są też mnie zaawansowane niż kuchenki elektryczne, zaś każda usterka może być niebezpieczna – zwłaszcza jeśli gaz zacznie się ulatniać.

Sprawdź ofertę kuchenek wolnostojących gazowych.

Kuchenka elektryczna

Dwa najpopularniejsze rodzaje dostępne w sklepach to kuchenki elektryczne z płytą ceramiczną i kuchenki indukcyjne.

Kuchenka z płytą ceramiczną – jest nowoczesna i zaawansowana; wyposażono ją w rozmaite funkcje, które mają umilić czas spędzony w kuchni. Wiele modeli posiada też na przykład blokadę przed przypadkowym włączeniem; ta opcja z pewnością zainteresuje rodziców, którzy mają problem z upilnowaniem dzieci. Płyta ceramiczna nie sprawia problemów podczas czyszczenia, zużywa mało energii, a potrawy przygotowywane są szybciej niż na kuchence gazowej.

Miej jednak na uwadze, że płyta ceramiczna wolno się nagrzewa i równie wolno chłodzi, więc należy zachować szczególną ostrożność nawet gdy została już wyłączona. Takie kuchenni są droższe od gazowych; rachunki za prąd też będą wyższe. Do tego należy sprawdzić, czy nasze garnki mają specjalne oznaczenie – nie wszystkie naczynia nadają się bowiem na płytę elektryczną.

Kuchenka z płytą indukcyjną – jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w wielu domach. Pozwala nam zaoszczędzić energię, bowiem ciepło wytwarza się tylko w miejscu, na którym ustawimy garnek, nie zaś na całej płycie, jak w przypadku kuchenki ceramicznej. Jest wygodna w użytkowaniu, pozwala na szybkie przyrządzenie posiłków. Łatwo też usunąć z niej wszelkie zabrudzenia.
Podstawową wadą kuchenki indukcyjnej są jej wysokie koszty eksploatacji oraz cena – takie urządzenia wciąż są dość drogie. Korzystanie z płyty indukcyjnej wiąże się również z dokupieniem specjalnych garnków ze stali ferromagnetycznej.

Wciąż wahasz się nad wyborem? Kliknij i sprawdź szeroką ofertę kuchenek wolnostojących.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.