Salaterka szklana, ceramiczna czy z tworzywa sztucznego? Jaką wybrać?

Salaterka szklana, ceramiczna czy z tworzywa sztucznego? Jaką wybrać? [1]
Salaterka szklana, ceramiczna czy z tworzywa sztucznego? Jaką wybrać? [2]
Salaterka szklana, ceramiczna czy z tworzywa sztucznego? Jaką wybrać? [3]
Salaterka szklana, ceramiczna czy z tworzywa sztucznego? Jaką wybrać? [4]
Salaterka szklana, ceramiczna czy z tworzywa sztucznego? Jaką wybrać? [5]

Salaterki są po talerzach i sztućcach jednymi z najważniejszych elementów zastawy stołowej. Dzięki nim wspólne posiłki nabierają rodzinnego i zarazem eleganckiego charakteru. Korzystanie z salaterek i misek jest bardzo wygodne, szczególnie jeśli podaje się jakieś dodatki, np. sałatki lub dipy. Wybór odpowiednich salaterek jest bardzo istotny, ponieważ będzie wpływał na wygląd całej zastawy. Warto też zadbać o stosowną funkcjonalność. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepsze salaterki.

Co to jest salaterka?

Salaterka to rodzaj miski, często nieco płytszej niż standardowa miska. W zależności od wielkości oraz głębokości można w niej podawać sałatki, owoce, dipy lub gotowane warzywa. Oprócz tego najbardziej oczywistego rozwiązania, małe salaterki często stawia się przy nakryciach, aby każdy mógł nałożyć na nią trochę sałatki lub innych dodatków, nie „upychając" jedzenia na głównym talerzu.

Rodzaje salaterek

Można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów tworzyw, z których wytwarza się salaterki. Ostateczny wybór powinien więc zależeć od własnych upodobań, rodzaju organizowanych posiłków (wyłącznie dla najbliższej rodziny, dla dalszej rodziny, gości w restauracji itp.).

Szklane salaterki

Szklane salaterki są jednymi z najpopularniejszych salaterek występujących na polskich stołach. Są uniwersalne i szczególnie dobrze sprawdzają się podczas codziennych obiadów. Przy uroczystych posiłkach tego typu salaterki bardzo często wykorzystuje się do podawania warstwowych sałatek. Dzięki temu każdy może podziwiać poszczególne warstwy sałatki (co tworzy dodatkowy walor artystyczny na stole) oraz dokładnie wie, co znajduje się na poszczególnych poziomach. Jest to też informacja, aby nie brać sałatki jedynie z wierzchu, tylko sięgać do najniższej warstwy.

Jeśli dysponujesz nietypowymi talerzami, do których trudno byłoby dopasować sztućce oraz kolejne elementy zastawy, to szklane salaterki będą najlepsze ze względu na swój neutralny charakter.

Ceramiczne salaterki

Ceramiczne salaterki są mniej eleganckie niż salaterki porcelanowe, co nie znaczy, że nie mogą się pojawić na stole podczas uroczystego posiłku. Z drugiej strony warto zaznaczyć, że są sprzedawane w bardzo różnych kształtach i formatach, dzięki czemu świetnie wyglądają również na nowoczesnych stołach. Nie dość, że są uniwersalne, to mają też szereg innych zalet: są wytrzymałe i często nadają się do podgrzewania potraw w mikrofalówce (przed zakupem zawsze należy sprawdzić, czy akurat ten model się do tego nadaje!).

Salaterki z tworzywa sztucznego

Salaterki z tworzywa sztucznego są produkowane w różnych kształtach i kolorach, więc świetnie wyglądają na kolorowym stole, wśród różnokolorowej zastawy (np. każdy talerz w innym kolorze) lub wręcz przeciwnie: mogą służyć do ożywienia bardzo stonowanej zastawy. Trudno je zniszczyć, na ogół nadają się do podgrzewania potraw w mikrofalówce i doskonale sprawdzają się w rodzinach z małymi dziećmi, ponieważ nie można ich stłuc.

Porcelanowe salaterki

Porcelanowe salaterki są bardzo eleganckie i doskonale wyglądają na stołach podczas wykwintnych posiłków. To właśnie one najczęściej są zdobione złotymi lamówkami lub roślinnymi motywami. Porcelana sama w sobie jest bardzo elegancka, należy więc zwrócić szczególną uwagę, czy salaterki pasują do reszty zastawy. Najlepiej jeśli pochodzą z tego samego kompletu co talerze, wazy, sosjerki itp. Jeśli sztućce mają złote zdobienia, to salaterka również powinna mieć takie zdobienia, aby scalić poszczególne elementy zastawy. W przeciwnym wypadku salaterki będą się źle prezentować i tworzyć dysonans na stole.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.