Teleskop dla dzieci

Teleskop dla dzieci [1]
Teleskop dla dzieci [2]
Teleskop dla dzieci [3]
Teleskop dla dzieci [4]
Teleskop dla dzieci [5]

Umysł dziecka potrafi zaskoczyć niejednego dorosłego. Dzieci są ciekawe świata i chętnie przyswajają wiedzę. Bardzo często jesteśmy zaskakiwani przez dzieci poważnymi pytaniami, na które nie łatwo udzielić odpowiedzi. Właśnie dlatego warto wykorzystać ten okres życia na jak najdokładniejsze poznanie otaczającego świata. Jednym z najciekawszym sposobów, aby tego dokonać, jest zaszczepienie w dziecku smykałki do astronomii.

Nikt z nas tak naprawdę nie pojmuje rozmiarów wszechświata, ale mimo to nie przestajemy dążyć do posiadania jak największej ilości wiedzy na jego temat. Aby zacząć zdawać sobie sprawę z ogromu przestrzeni nad naszymi głowami i ilości światów widocznych na nocnym niebie, najlepiej ujrzeć je na własne oczy. W tym celu będziemy potrzebować teleskopu. Teleskopy dedykowane dla dzieci, charakteryzują się atrakcyjną ceną, solidną konstrukcją i prostotą obsługi. Pozwalają jednak na bardzo poważne obserwacje astronomiczne.

Zakup teleskopu dla dziecka

Pierwszą rzeczą braną pod uwagę powinna być solidność i prostota konstrukcji. Dziecko obsługując zbyt skomplikowany teleskop mogłoby mieć problemy z właściwą kalibracją urządzenia. W celu uniknięcia przypadkowego przewrócenia i uszkodzenia teleskopu, należy wybrać model ze stabilną i solidną podstawą, gdyż chwiejny statyw uniemożliwi prowadzenie jakichkolwiek obserwacji. Teleskop przeznaczony dla dziecka powinien być również stosunkowo mały i co za tym idzie lekki, tak by mógł być łatwo przenoszony bez ryzyka upuszczenia.

Na nocnym niebie mamy do wyboru tysiące obiektów, jednak tylko kilkadziesiąt z nich jest na tyle charakterystycznych, że ich obserwacja jest zawsze dużym przeżyciem dla dziecka. Są to między innymi Księżyc czy najjaśniejsze planety Układu Słonecznego. Najbliżsi sąsiedzi Ziemi - Mars i Wenus, położony najbliżej słońca skalisty Merkury, a także znajdujące się znacznie dalej gazowe olbrzymy - Jowisz i Saturn ze swoimi wspaniałymi pierścieniami oraz nieco mniejszy i znajdujący się dwukrotnie dalej niż Saturn - Uran, są idealnymi obiektami do obserwacji przez teleskop. Innym przykładem obiektu, którego nie można pominąć przy obserwacjach astronomicznych, jest Wielka Mgławica Andromedy, najbliższa nam galaktyka, która za około 4 miliardy lat zderzy się z naszą galaktyką - Drogą Mleczną.

Wśród teleskopów przeznaczonych dla dzieci dostępne są teleskopy soczewkowe i zwierciadlane. Te pierwsze posiadają większy kontrast, dzięki czemu są lepsze do obserwacji prowadzonych z terenów miejskich, gdzie towarzyszy nam duża ilość sztucznego światła. Teleskopy zwierciadlane są tańsze od swoich odpowiedników soczewkowych, a ze względu na mniejszy kontrast wymagają jednak lepszych warunków (mniej sztucznego światła) do prowadzenia obserwacji. Są również bardziej podatne na zabrudzenie.

Aby obserwacje dokonywane przez dziecko dostarczały mu wielu niezapomnianych wrażeń, warto aby pierwszy teleskop był odpowiednio wysokiej jakości. W celu uniknięcia zbyt wysokich kosztów na samym początku przygody z astronomią, wybierzmy mały teleskop soczewkowy, tzw. refraktor o średnicy soczewki 50-110 mm lub teleskop zwierciadlany, inaczej reflektor, o średnicy lustra do 120 mm. Modele o wspomnianych parametrach znajdują się w ofercie firmy Levenhuk, skierowanej do najmłodszych astronomów.

Jak wybrać pełnowartościowy teleskop?

Zakup markowego teleskopu pozwala na uniknięcie sytuacji, gdy nabyte urządzenie okazuje się jedynie zabawką, nie posiadającą cech prawdziwego teleskopu.

Aby mieć pewność, że teleskop jest w pełni funkcjonalnym urządzeniem, należy zwrócić uwagę na stosunek średnicy lustra bądź soczewki do oferowanego powiększenia. Powiększenie powinno wynosić maksymalnie dwukrotność tej średnicy. I tak dla teleskopu soczewkowego o średnicy soczewki 50 mm prawidłowe jest 100-krotne powiększenie.

Kolejnym parametrem, na który musimy zwracać uwagę, jest średnica teleskopu. Minimalna średnica, od której warto rozważać zakup to 50 mm, a wszystko poniżej tej wartości jest niewarte naszej uwagi. Nie można zapominać o materiale, z którego wykonana jest optyka teleskopu. Niestety część z najtańszych teleskopów posiada optykę wykonaną z polimerów, które nie posiadają dostatecznie wysokiej dokładności i nie pozwalają na uzyskanie dobrej jakości obrazów. Jedynym słusznym wyborem będzie tu teleskop z optyką szklaną. Przykładem takiego teleskopu jest Levenhuk Skyline 50 x 600 AZ.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.