Teleskop dla początkujących

Teleskop dla początkujących [1]
Teleskop dla początkujących [2]
Teleskop dla początkujących [3]
Teleskop dla początkujących [4]
Teleskop dla początkujących [5]

Zakup pierwszego teleskopu to poważna sprawa. Wybierając wśród modeli przeznaczonych dla początkujących można natknąć się zarówno na sprzęt pozwalający na dokonywanie prawdziwych obserwacji astronomicznych jak i na teleskopy będące w zasadzie ładnie wyglądającymi zabawkami. Aby nie zrazić się do astronomii, a jednocześnie nie wydać zbyt dużej ilości pieniędzy na pierwszy teleskop, należy bardzo uważnie zapoznać się z ofertą sprzętu dla początkujących obserwatorów nocnego nieba.

Oczywiście teleskop za kilkaset złotych nie wystarczy nam na długie lata, gdyż w miarę rozwoju naszej wiedzy i zdobywania coraz większego doświadczenia, zapragniemy posiadać sprzęt wyższej klasy, pozwalający na bardziej zaawansowane obserwacje astronomiczne. Nie mniej jednak nasz pierwszy teleskop powinien być na tyle dobry, by zachęcać nas do prowadzenia obserwacji i zdobywania wiedzy o wszechświecie.

Zakup pierwszego teleskopu

Pierwsza kwestia to wybór dotyczący producenta, od którego ma pochodzić nasz teleskop. Aby nie być zawiedzionym lub nie zostać oszukanym należy wybierać teleskopy znanych producentów. Przykładowo firma Levenhuk posiada w swej ofercie teleskopy dedykowane zarówno dla dzieci jak i dla początkujących astronomów.

Dodatkowe okulary

Nawet najlepszy teleskop nie będzie zbyt wiele wart jeśli nie będziemy posiadać dobrego okularu. Wiele teleskopów sprzedawanych jest bez dodatkowych okularów. Nie jest to problemem gdy kupujemy kolejny teleskop i posiadamy już zestaw okularów. Gdy jednak wybieramy nasz pierwszy teleskop, dobrze by posiadał on dodatkowe okulary. Jeśli decydujemy się na zakup teleskopu bez dodatkowych okularów, dowiedzmy się, jakie okulary teleskopowe będziemy musieli dokupić osobno.

Powiększenie teleskopu

Z zasady przyjmujemy, że maksymalne użyteczne powiększenie nie powinno przekraczać dwukrotności średnicy lustra lub soczewki. Większe wartości powiększenia nie pozwalają na ujrzenie większej ilości detali, a jedynie powodują rozmazanie obrazu. Należy więc zdecydowanie omijać teleskopy oferujące powiększenie 600 lub 800 krotne.

Stabilny montaż - solidna podstawa

Jest to jeden z podstawowych aspektów decydujących o możliwości prowadzenia obserwacji. Mocowanie teleskopu musi być odpowiednio sztywne i dopasowane do obciążenia, tak by gwarantować stabilną podstawę dla tuby optycznej. Powinien również zapewniać odpowiednie tłumienie mikro drgań spowodowanych wiatrem czy samą regulacją teleskopu.

Wymiary i waga teleskopu

Kolejna kwestia to wymiary i waga. Duże i ciężkie teleskopy to nie tylko problem przy transporcie ale również wysokie koszty zakupu. Trudności w dostarczeniu teleskopu na miejsce obserwacji mogą bardzo skutecznie zniechęcić do prowadzenia obserwacji nawet w bardzo sprzyjających warunkach.

Refraktor czy reflektor?

Na rynku dostępne są różne rodzaje teleskopów, przeznaczone dla różnych grup użytkowników. Dokładny opis znajdą państwo w kalkulacji omawiającej podstawowe typy i przeznaczenie teleskopów astronomicznych.
Bardzo ważny aspektem jest miejsce obserwacji, determinujące typ teleskopu, w który powinniśmy się zaopatrzyć.

Prowadząc obserwacje z miasta lub terenów podmiejskich należy liczyć się z wysokim stopniem zanieczyszczenia światłem. Ogranicza to nasze możliwości obserwacji obiektów do Księżyca, planet oraz najjaśniejszych obiektów mgławicowych. W warunkach miejskich najodpowiedniejszym wyborem będzie teleskop soczewkowy, tzw refraktor, gdyż gwarantuje on największy kontrast. Niestety w tym przypadku zarówno cena jak i waga teleskopu są bezpośrednio związane ze średnicą soczewki i jest to dosyć poważne ograniczenie. Nie mniej teleskopy soczewkowe z niższej półki cenowej, o średnicy soczewki z zakresu 90-110 mm, pozwolą na komfortową obserwację ciał niebieskich z naszego układu słonecznego.

Jeśli planujemy prowadzenie obserwacji z terenów wiejskich, pozbawionych dużej ilości źródeł światła powinniśmy zdecydować się na teleskop zwierciadlany, tzn reflektor. Dzięki zastąpieniu soczewki lustrem, teleskopy tego typu są znaczącą tańsze niż teleskopy soczewkowe o porównywalnej z danym lustrem średnicy soczewki. Do podstawowych obserwacji wystarczy nam reflektor o średnicy ok. 140-150 mm. Inwestując więc mniejsze, niż w przypadku teleskopów soczewkowych, środki, uzyskamy możliwość obserwacji takich obiektów jak niedostępne dla porównywalnych refraktorów, słabiej świecące mgławice, planetoidy czy komety.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.