Wigilia i wypatrywanie pierwszej gwiazdki

Wigilia i wypatrywanie pierwszej gwiazdki [1]
Wigilia i wypatrywanie pierwszej gwiazdki [2]
Wigilia i wypatrywanie pierwszej gwiazdki [3]
Wigilia i wypatrywanie pierwszej gwiazdki [4]
Wigilia i wypatrywanie pierwszej gwiazdki [5]

Jednym z powszechnie znanych i praktykowanych zwyczajów wigilijnych jest czekanie na pojawienie się pierwszej gwiazdki. Gdy rozbłyśnie ona na niebie, jest to znak, że można zasiadać do wigilijnej wieczerzy. Czas oczekiwania na zmierzch i atmosfera jaka wtedy panuje są zaiste wyjątkowe, dlatego warto pamiętać o tej tradycji i cieszyć się tymi radosnymi chwilami.

Wigilia - dlaczego wypatruje się pierwszej gwiazdki?

Wigilia - dlaczego wypatruje się pierwszej gwiazdki?

Zwyczaj wypatrywania pierwszej gwiazdki to nawiązanie do gwiazdy betlejemskiej, za którą podążali trzej królowie, aby odnaleźć miejsce narodzin Zbawiciela.

24 grudnia słońce zachodzi około godziny 15:24. Pierwsze gwiazdy pojawiają się w okolicy godziny 16. Dokładna pora jest oczywiście zależna od miejsca obserwacji. Na wschodzie naszego kraju słońce zachodzi 40 minut wcześniej niż na zachodzie. Ponadto w centrum miasta, z powodu obecności licznych źródeł światła, gwiazdy staną się widoczne gołym okiem nieco później niż na prowincji.

Tak więc, aby tradycji stało się zadość, o ile tylko pozwalają na to warunki pogodowe, warto 24 grudnia wyjrzeć za okno lub wyjść przed dom i rozejrzeć się po niebie w poszukiwaniu pierwszej gwiazdki. A po wigilijnej kolacji... czas na prezenty! [link do Gadżety elektroniczne na prezent - 7 pomysłów na ciekawy upominek]

Kandydaci do miana "pierwszej gwiazdki"

Kandydaci do miana "pierwszej gwiazdki"

Poniżej przedstawiona została lista potencjalnych ciał niebieskich, które mogą wcielić się w rolę pierwszej gwiazdki obserwowanej w wigilijny wieczór.

Kapella - (z łaciny Capella - kózka) widoczna na wschodniej stronie nieba, znajduje się w gwiazdozbiorze Woźnicy. To jedna z najjaśniejszych (szósta co do jasności) gwiazd widoczna na nocnym niebie. Z ciekawostek warto dodać, że jest oddalona od Słońca o 43 lata świetlne, co oznacza, że światło, które do nas od niej dociera, zostało wyemitowane z gwiazdy, gdy na Ziemi był rok 1974.

Wega - (z arabskiego wyrażenia tłumaczonego jako "pikujący orzeł") widoczna po zachodniej stronie nieba, najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Lutni, odległa od Słońca o 25 lat świetlnych (widoczna później niż Kapella mimo dużej jasności, z powodu blasku zachodzącego słońca). Wega ma szczególne znaczenie dla amatorów obserwacji astronomicznych, gdyż służy do kalibracji urządzeń fotometrycznych (stosowanych do pomiaru jasności ciał niebieskich).

Altair - (z arabskiego wyrażenia tłumaczonego jako "lecący orzeł") najjaśniejsza gwiazda gwiazdozbioru Orła znajdująca się 16,7 roku świetlnego od Słońca. Co więcej odległość ta zmniejsza się o 25 km na sekundę, gdyż w takim tempie gwiazda ta przybliża się do Słońca. Oznacza to, że na przestrzeni dziesiątek tysięcy lat jej jasność będzie stopniowo wzrastać.

Aldebaran - (z arabskiego wyrażenia tłumaczonego jako "podążający") najmocniej świecąca gwiazda znajdująca się w gwiazdozbiorze Byka. Jest oddalona od Słońca o 67 lat świetlnych, tak więc na Ziemi jest widoczna taką, jaką była w 1950 roku. Gwiazda jest tak zwanym olbrzymem, a jej promień jest 43 razy większy od promienia Słońca. Potwierdzone jest, że wokół tej gwiazdy krąży przynajmniej jedna planeta.

Deneb - (z arabskiego - "ogon", gdyż znajduje się w ogonie Łabędzia) najjaśniejsza gwiazda gwiazdozbiór Łabędzia. Gwiazda jest tzw. nadolbrzymem o średnicy przynajmniej 200 razy większej niż średnica Słońca. Gdyby umieścić ją na miejscu Słońca, jej powierzchnia sięgałaby orbity Ziemi. Jest też jedną z najodleglejszych gwiazd widocznych jeszcze gołym okiem i znajduje się w odległości 1500 lat świetlnych od Słońca.

Świąteczni przebierańcy

Świąteczni przebierańcy

Jak się okazuje, w rolę pierwszej gwiazdki mogą wcielać się również planety. Sąsiedzi Ziemi z Układu Słonecznego są bardzo jasnymi obiektami, dostrzegalnym gołym okiem i to jeszcze przed zachodem słońca.

Jowisz - największa, piąta licząc od Słońca, planeta Układu Słonecznego. Jest to trzeci pod względem jasności, zaraz po Księżycu i Wenus, obiekt widoczny na nocnym niebie. Gazowy olbrzym, któremu niewiele zabrakło, aby został gwiazdą. Słynna Wielka Czerwona Plama, cyklon trwający przynajmniej 350 lat, tak ogromny, że można go obserwować za pomocą amatorskich teleskopów, to znak rozpoznawczy Jowisza.

Merkury - najmniejsza i położona najbliżej Słońca planeta Układu Słonecznego. Z racji swojego położenia, widoczna jest jedynie tuż po zachodzie i tuż przed wschodem słońca. Skryty w blasku naszej najbliższej gwiazdy, zazdrośnie strzeże swoich sekretów i jest stosunkowo mało poznaną planetą wewnętrzną.

Wenus - zwana m.in. Gwiazdą Poranną oraz Gwiazdą Wieczorną. Jest to zaraz po Księżycu, najjaśniejszy obiekt nocnego nieba. Można ją obserwować przed wschodem lub tuż po zachodzie Słońca. Ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo z Ziemią, Wenus zwana jest jej bliźniaczką, lub złą bliźniaczką (ze względu na bardzo ekstremalne warunki panujące na planecie). Jeszcze na początku XX wieku uważano, że na Wenus może istnieć życie, a klimat przypomina ten znany ze strefy równikowej na Ziemi.

Obserwacje astronomiczne jak wspaniały pomysł na hobby

Obserwacje astronomiczne jak wspaniały pomysł na hobby

Zjawiska na niebie od zawsze fascynowały całe pokolenia ludzi. Żyjąc w miastach, pośród blasku ulicznych latarni, reflektorów samochodowych i wystaw sklepowych, łatwo zapomnieć o niebiańskim spektaklu rozgrywającym się każdej nocy nad naszymi głowami. Zmianą w korzystnym kierunku może być zainteresowanie się astronomią. Korzystając z okazji jaką są Święta Bożego Narodzenia, można sobie lub swoim najbliższym sprezentować teleskop lub lornetkę. Będzie to doskonały powód do rozpoczęcia obserwacji planet i gwiazd, co w konsekwencji może prowadzić do zrodzenia się prawdziwej pasji.

Aby zakup odpowiedniego sprzętu do obserwacji astronomicznych był udany, dobrze jest zapoznać się z podstawowymi pojęciami oraz możliwościami poszczególnych urządzeń.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.