Ciemnia fotograficzna

Ciemnia fotograficzna [1]
Ciemnia fotograficzna [2]
Ciemnia fotograficzna [3]
Ciemnia fotograficzna [4]
Ciemnia fotograficzna [5]

Ciemnia fotograficzna

Specjalne przygotowane miejsce do chemicznej obróbki materiałów fotograficznych. Pomieszczenie jest całkowicie zabezpieczone przed dostępem światła dziennego (jedynymi źródłami światła są lampy ciemniowe) oraz wyposażone w dostęp do wody.

Sprzęt do ciemni fotograficznej

Koreks - światłoszczelny pojemnik służący do wywoływania filmów fotograficznych. Wewnątrz pojemnika znajduje się obrotowy rdzeń na który nawija się film lub błonę fotograficzną. Koreks pozwala na zanurzenie filmu lub błony fotograficznej w roztworach pozwalających na uzyskanie obrazu fotograficznego.

Powiększalnik i akcesoria - służy do rzutowania obrazu na materiał światłoczuły. Pozwala on na znaczne powiększenie obrazu negatywowego i umożliwia otrzymanie obrazu pozytywowego na papierze fotograficznym. Przy kopiowaniu negatywów na papier fotograficzny korzystamy z maskownicy. Zasłania ona krawędzie papieru fotograficznego, pozwalając na uzyskanie białego marginesu na fotografii.

Kuweta fotograficzna - pozwala na swobodne umieszczanie papierów fotograficznych w roztworach wywoływacza czy utrwalacza. Ze względu na proces wywoływania zdjęć konieczne jest posiadanie kilku kuwet fotograficznych. Do przenoszenia papieru pomiędzy kuwetami niezbędne są specjalne szczypce. Natomiast aby zawiesić zdjęcie do wyschnięcia, posługujemy się wieszakami ciemniowymi.

Lampa ciemniowa - niezbędne wyposażenie każdej ciemni fotograficznej. Emituje ona światło nieszkodliwe dla materiałów światłoczułych.

Zegar ciemniowy - ułatwia kontrolowanie czasu w warunkach braku oświetlenia.

Papier fotograficzny

Najpopularniejszym papierem wykorzystywanym w fotografii analogowej jest papier negatywowo-pozytywowy. Składa się on z warstwy emulsji fotograficznej (cząstki metalu, najczęściej srebra, zawieszone w żelatynie) oraz podkładu, który stanowi nośnik dla emulsji fotograficznej. Rodzaj podkładu decyduje o własnościach powierzchni gotowej odbitki. Najczęściej spotykamy papiery o podkładach barytowych i z tworzywa sztucznego. Papiery barytowe stosuje się do uzyskania odbitek o wysokiej jakości. Papiery na podłożu z tworzywa sztucznego pozwalają na znacznie krótsza obróbkę niż ma to miejsce w przypadku papierów barytowych.

Chemia do ciemni fotograficznej

Przerywacz - roztwór spowalniający lub zatrzymujący działanie wywoływacza i jednocześnie oszczędzający utrwalacz.

Wywoływacz - wodny roztwór substancji chemicznych, który służy do wywoływania klisz lub zdjęć. Wyróżniamy wywoływacze pozytywowe i negatywowe. Wywoływacz pozytywowy służy do wywoływania zdjęć a negatywowy do wywoływania klisz. Dostępne są również wywoływacze uniwersalne, które można stosować w obu przypadkach.

Utrwalacz - wodny roztwór substancji (głównie tiosiarczanu sodu) za pomocą którego utrwalamy obraz naświetlony i wywołany na materiale światłoczułym, poprzez pozbawienie go właściwości światłoczułych. Utrwalacze uniwersalne mogą być stosowane zarówno do utrwalania klisz jak i odbitek.

Zwilżacz - roztwór zapewniający równomierne ściekanie wody, dzięki czemu materiał schnie szybciej i jest pozbawiony plam mogących powstać podczas suszenia.

Produkty

brak domyślnego produktu
Wybierz produkt
 
brak domyślnego produktu
Wybierz produkt
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.