Fotografia analogowa

Fotografia analogowa [1]
Fotografia analogowa [2]
Fotografia analogowa [3]
Fotografia analogowa [4]
Fotografia analogowa [5]

Aparat fotograficzny do fotografii analogowej

Aparat jednorazowy - jest to nierozbieralny aparat, w momencie zakupu załadowany filmem. Do wywołania oddaje się cały aparat. Jego obsługa jest maksymalnie uproszczona, aparat nie jest wyposażony w żadną automatykę i nie posiada funkcji pomiaru światła. Niektóre modele są wyposażone w lampę błyskową lub posiadają wodoodporną obudowę.

Kompakty fotograficzne - są to aparaty o maksymalnie uproszczonej obsłudze, tak by mógł je używać każdy bez konieczności posiadania dużej wiedzy z zakresu fotografii. Za odpowiednią jakość zdjęć w tym przypadku odpowiada w dużej mierze automatyka aparatu. Aparat taki zwykle nie posiada możliwości dołączania dodatkowych akcesoriów poza lampą błyskową. W porównaniu z aparatami jednorazowymi, aparat kompaktowy posiada znacznie lepszą optykę i co oczywiste możliwość zmiany filmów co pozwala poza wielokrotnym użyciem, na lepszy dobór filmu fotograficznego w stosunku do warunków pracy.

Lustrzanki analogowe - sprzęt przeznaczony dla prawdziwych pasjonatów fotografii. Ceny lustrzanek analogowych wysokiej klasy często przewyższają ceny modeli cyfrowych, a ich obsługa wymaga sporej wiedzy. Lustrzanki analogowe pozbawione są podglądu zdjęcia co może wydawać się wadą, lecz zarówno to jak i ograniczenie do kilkudziesięciu zdjęć, które możemy wykonać na jednej rolce filmu sprawiają, że każde zdjęcie staje się przemyślane. Również koszty użytkowania lustrzanki analogowej są znacznie wyższe niż w przypadku jej cyfrowego odpowiednika. Ceny materiałów fotograficznych wysokiej jakości są spore, a z racji coraz mniejszej popularności będą rosnąć. Do tego dochodzą koszty wywoływania, wglądówek i odbitek.

Akcesoria do fotografii analogowej

Akcesoria transportowe - niezabezpieczony aparat może ulec uszkodzeniu w trakcie przechowywania i transportu, dlatego przy zakupie aparatu warto również zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria transportowe. Do małych aparatów kompaktowych najbardziej odpowiednie będą niewielkich rozmiarów pokrowce. W przypadku gdy dysponujemy większym aparatem (np. lustrzanką) dodatkowo wyposażonym w wymienne obiektywy i inne akcesoria , najlepszym wyborem do przechowywania i transportu będzie torba na sprzęt fotograficzny. W przypadku gdy często wybieramy się w plener by aktywnie spędzać czas (np. na rowerze), by bezpiecznie przenosić sprzęt fotograficzny najlepiej zaopatrzyć się w plecak dedykowany do sprzętu fotograficznego. Gdy planujemy zabrać nasz aparat na plaże lub tam gdzie możemy spodziewać się dużej wilgotności, warto rozważyć zaopatrzenie się w wodoszczelny pokrowiec, który uchroni nasz aparat przed zawilgoceniem

Filtr - specjalna nasadka mocowana na obiektyw, mogąca pasować zarówno do obiektywów lustrzanek jak i do aparatów kompaktowych. Filtry pełnią funkcje ochronne oraz pozwalają na uzyskanie dodatkowych efektów na zdjęciach. Wyróżniamy filtry UV, których główną funkcją jest redukcja padających promieni UV i ochrona obiektywu przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz filtry polaryzacyjne eliminujące odblaski od powierzchni wody, szkła itp.

Konwerter - odpowiednik wymiennego obiektywu w lustrzance, przeznaczony dla cyfrówek kompaktowych ze stałym, niewymiennym obiektywem. Konwerter szerokokątny poszerza pole widzenia obiektywu, natomiast konwerter makro pozwala na otrzymanie znacznego powiększenia.

Lampa błyskowa - bardzo często flesz, którym dysponuje aparat jest niewystarczający do rozświetlania dużych pomieszczeń czy np. do uzyskania zadowalających efektów w fotografii portretowej. W przypadku gdy aparat dysponuje odpowiednim gniazdem możemy wykorzystać zewnętrzną lampę błyskową.

Obiektyw - duża liczba rodzajów obiektywów może stanowić pewien kłopot dla mniej zaawansowanego użytkownika. Obiektywy dzielimy na szerokokątne, gdzie ogniskowa zawiera się w przedziale 16-35 mm, obiektywy standardowe o ogniskowej w granicach 50 mm oraz teleobiektywy z ogniskową 80 mm i więcej. Obiektywy możemy również podzielić na stało i zmiennoogniskowe. Modele stałoogniskowe posiadają stałą i niezmienną wartość ogniskowej. Natomiast obiektywy zmiennoogniskowe posiadają możliwość regulacji długości ogniskowej w dostępnych dla konkretnego modelu zakresie. Sama ogniskowa jest jednym z najważniejszych parametrów obiektywu. Obiektyw szerokokątny posiada krótką ogniskową i skupia światło blisko matrycy aparatu, a to z kolei zapewnia szeroki kąt widzenia. Odwrotnie jest w przypadku teleobiektywu o dużej ogniskowej i wynikającym z tego wąskim kącie widzenia. Z ogniskową związane jest także przybliżenie obiektywu, którym dysponują tylko obiektywy zmiennoogniskowe. Samo powiększenie uzyskujemy w wyniku regulacji zakresu ogniskowej - wydłużenie ogniskowej powoduje zmniejszenie kąta widzenia i uzyskanie przybliżenia. Jasność obiektywu jest kolejnym bardzo ważnym parametrem charakteryzującym obiektywy i mówi nam o ilości światła przepuszczanego przez obiektyw aparatu. Zwykle jako jasność obiektywu określa się stosunek ogniskowej do średnicy maksymalnie otwartej przysłony. Im otrzymana liczba jest mniejsza tym jaśniejszy jest obiektyw i tym krótszy czas potrzebny do naświetlenia zdjęcia.

Statyw, monopod - pozwala na wykonywanie nieporuszonych zdjęć poprzez eliminację drgań aparatu. Jest to szczególnie przydatne podczas wykonywania zdjęć w dużym powiększeniu, przy wykonywaniu serii zdjęć o identycznym kadrze czy zdjęć panoramicznych. Statywy różnią się między sobą wymiarami i wagą. Dla małego aparatu kompaktowego wystarczające są niewielkie statywy lub mini podpórki o elastycznej konstrukcji i niewielkich wymiarach. Dla dużych i ciężkich lustrzanek warto wybrać bardziej stabilny i masywniejszy statyw. W przypadku gdy brak miejsca uniemożliwia ustawienie statywu, możemy skorzystać z monopodu, rodzaju podpórki o funkcjonalności zbliżonej do statywu, w przypadku której mniejszą stabilność rekompensuje mała przestrzeń wymagana do obsługi.

Filmy do fotografii analogowej

Film negatywowy używa się do otrzymywania odbitek. Film diapozytywowy jest wykorzystywany do wykonywania diapozytywów lub slajdów. Błona filmowa może mieć różną czułość. Im wyższe ISO (czułość na światło) tym mniej światła potrzeba do wykonania zdjęcia i tym szybciej ono powstaje. Do wykonywania zdjęć w słabych warunkach oświetlenia oraz szybko poruszających się obiektów wykorzystuje się filmy o światłoczułości ISO 400 lub większej. Film o wysokiej światłoczułości pozwala na użycie większej prędkości migawki i uzyskanie mniejszego rozmycia podczas fotografowania bez użycia statywu lub przy dużym powiększeniu.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.