Fotografia dla każdego i o każdej porze roku!

Fotografia dla każdego i o każdej porze roku! [1]
Fotografia dla każdego i o każdej porze roku! [2]
Fotografia dla każdego i o każdej porze roku! [3]
Fotografia dla każdego i o każdej porze roku! [4]
Fotografia dla każdego i o każdej porze roku! [5]

Nie da się ukryć, że fotografia to sztuka. Coraz chętniej sięgamy po aparaty fotograficzne – zarówno te tradycyjne, cyfrowe, jak i telefoniczne – by uwieczniać chwile, które nie mają szans powrócić. Zatrzymujemy w kadrze ludzi, krajobrazy, wydarzenia, budynki, obiekty i wiele innych. Czy potrzebujemy do tego specjalistycznej wiedzy? Oczywiście, że nie, bo fotografować może każdy, kto ma aparat. Jeśli jednak zależy nam na tym, by nasze zdjęcia były czymś więcej niż amatorskimi „fotkami", gdy jesteśmy głodni wiedzy technicznej związanej z wykonywaniem zdjęć, powinniśmy skorzystać z dostępnych kursów. Nie muszą to być kursy płatne, bo sporo takich propozycji znajdziemy w sieci. Poza tym istnieje szereg zasad czy też wskazówek, których poznanie wiedzie do wykonywania naprawdę fantastycznych zdjęć.

Jak fotografować, by przyciągać uwagę?

Porady typu dobrze wykadrowany obraz, jasne, ale nie prześwietlone zdjęcie czy też ciekawy obiekt, to wskazówki, które doskonale zna każdy, nawet amator fotografii. Wyższa szkoła jazdy zaczyna się wtedy, gdy na zdjęciu chcemy uwiecznić księżyc, mgłę, obiekty otoczone ciemnością czy architekturę, która jest na tyle obszerna, że trudno zmieścić ją w kadrze. Pomińmy zatem podstawy, a dowiedzmy się, w jaki sposób ułatwić sobie czy też uprzyjemnić wykonywanie fotografii, niektórych z przytoczonych przykładów.

Mgliste zdjęcia

Fotografowanie mgły to nie to, co przychodzi nam w pierwszej chwili do głowy. Nie mamy bowiem na myśli niewyraźnych zdjęć, która wyglądają „jak za mgłą". Mowa o krajobrazach lub obiektach spowitych mgłą. Oglądając zdjęcia profesjonalistów zachwycamy się takimi kompozycjami, a przecież sami możemy się o takowe pokusić.

Elementy spowite mgłą sprawiają wrażenie mniej ostrych, a ich kolory nie są tak żywe, jak można by tego oczekiwać. Czy to oznacza złą fotografię? Oczywiście, że nie, bo te teoretyczne minusy mglistych kadrów, można z powodzeniem zamienić na atuty fotografii. By uzyskać prawidłową ekspozycję w takich warunkach i sprawić, że fotografie nie będą zbyt ciemne, warto ustawić dodatnią ekspozycję, która powoduje, że do matrycy aparatu dociera więcej światła. Pomocny jest również histogram, który graficznie prezentuje jasność tonów na obrazie. Poleca się ustawić go w taki sposób, by nie prześwietlić świateł, ale histogram przesuwając możliwie blisko prawej krawędzi wykresu.

Fotografowanie w ciemnościach

Fotografie wykonywane po ciemku są wymagające. Warto jednak zagłębić się w stosowane techniki, także przez profesjonalistów, bo obiekty, krajobrazy i ludzie w różnych ujęciach, właśnie pośród ciemności, mogą prezentować się w sposób zupełnie wyjątkowy. To zdecydowanie inne wrażenia fotograficzne niż te, który uzyskujemy za dnia i przy pełnym oświetleniu.

Najprostsza rada to wyłączenie lampy błyskowej oraz ustawienie wysokiej czułości ISO. Warto skorzystać z redukcji drgań, jeśli aparat posiada taką opcję do ustawienia.

W ciemności niezwykle trudno fotografuje się fajerwerki. Tym bardziej, że nie można liczyć na obiekt, który będzie nieruchomy. Na tę okazję w aparacie należy wybrać niską czułość ISO, co wymusza długi czas otwarcia migawki. W wybranych modelach aparatów znajdujemy tryb Bulb, w którym to migawka otwarta jest przez cały czas, podczas naciskania spustu.

Księżyc i zaćmienie

Księżyc i zaćmienie to dwa „elementy", które chętnie ujęlibyśmy na fotografiach... gdybyśmy tylko umieli. Zdjęcia tychże struktur przedstawiają się nad wyraz pięknie. Takie obrazy fascynują, co warto zobaczyć (i czym warto się zainspirować), na przykładach wskazanych pod adresem https://www.szerokikadr.pl/poradnik/fotografujemy-zacmienie-ksiezyca.

Choć czeka nas trudne zadanie, jest ono możliwe do wykonania. Do tego typu fotografii najlepiej sprawdza się lustrzanka lub kompakt z wymienną optyką. Do tego teleobiektyw o ogniskowej minimum 200mm. Przyda się statyw, by zdjęcia były ostre. Warto trzymać się wskazówek, by fotografować Księżyc znajdujący się między 30-45 stopni pod horyzontem. Z ustawień manualnych na aparacie wybieramy ISO 100 oraz przysłonę f/8 bądź f/16 i czas naświetlenia 1/30. Na początek i na próbę to wystarczy, a później można wydłużać czas naświetlenia, by znaleźć idealny moment na zdjęcie.

Choć istnieją rodzaje fotografii, które są trudne do wykonania i wymagają pewnej wiedzy technicznej, to nie sprawi nam problemu nabycie jej. Z odpowiednim sprzętem, kilkoma wskazówkami jak powyżej, cierpliwością i chęcią, by próbować po raz kolejny, finalne fotografie okażą się być więcej niż satysfakcjonującymi.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.