Jak stworzyć domowe studio fotograficzne? Poradnik dla początkujących

Jak stworzyć domowe studio fotograficzne? Poradnik dla początkujących [1]
Jak stworzyć domowe studio fotograficzne? Poradnik dla początkujących [2]
Jak stworzyć domowe studio fotograficzne? Poradnik dla początkujących [3]
Jak stworzyć domowe studio fotograficzne? Poradnik dla początkujących [4]
Jak stworzyć domowe studio fotograficzne? Poradnik dla początkujących [5]

Domowe studio fotograficzne to pragnienie wielu osób. Na szczęście takie marzenie można spełnić dość szybko i nie ponosząc przy tym zbyt dużych kosztów. Co więcej, urządzimy je niezależnie od metrażu. Do stworzenia własnego, fotograficznego kącika niezbędne będzie: tło, dobre oświetlenie, statyw, a do tego, opcjonalnie, dowolne modyfikatory i gadżety pozwalające uzyskać odpowiednie efekty na zdjęciach. Oto kilka wskazówek, które ułatwią stworzenie osobistego, domowego mini-studia!

Tła i lampy – niezbędne do robienia profesjonalnych zdjęć

To, co faktycznie przyda się nam w domowym studiu, będzie zależne przede wszystkim od rodzaju fotografii, którym zamierzamy się zajmować. W przypadku sylwetek ludzi, konieczny będzie zakup większego tła w konkretnym kolorze, za to dla fotografii produktowej, np. na aukcje internetowe, sprawdzi się niewielki namiot lub stół bezcieniowy. Tło stanowi tutaj jeden z podstawowych, często wręcz niezbędnych elementów. Odpowiednio dobrane, pozwoli uzyskać zamierzone efekty i zaaranżować scenerię zdjęcia w profesjonalny sposób. Szczególnie polecane są przede wszystkim tła kartonowe, które cechują się wysoką jakością, dużym wyborem kolorów oraz niską ceną.

Równie istotną funkcję pełnią lampy. W tym przypadku warto zdecydować się na produkt, który spełnia nasze potrzeby pod kątem preferowanego rodzaju fotografii. – Do zdjęć portretowych polecamy zwłaszcza mocne oświetlenie ciągłe, najlepiej o białym świetle. Do lampy warto dobrać parasolkę, która stworzy efekt rozproszenia, albo zdecydować się na modyfikator światła, np. softbox. Za to w przypadku fotografii produktowej świetnym rozwiązaniem będą namioty bezcieniowe z wbudowanymi lampami LED – radzi Korneliusz Broda, opiekun klienta w sklepie fotograficznym Digital24.pl.

Statywy i produkty dla minimalistów. Co wybrać?

Oczywiście domowe studio fotograficzne nie obejdzie się również bez statywu oświetleniowego o właściwym udźwigu. Ten element kupujemy dopiero po wybraniu lamp, ponieważ jego wielkość i rodzaj będą zależne właśnie od wagi oświetlenia i modyfikatorów. W związku z tym, do ciężkiego sprzętu konieczny będzie zakup masywnego i dość wysokiego statywu. W przypadku żarówek błyskowych czy parasolek można zdecydować się na lżejszy model, a do lamp, które jedynie podświetlają tło idealnie sprawdzą się tzw. pieski, czyli niskie, niedrogie statywy podłogowe.

Poza wyborem pojedynczych produktów, można zdecydować się również na gotowy zestaw, czyli np. małe, mobilne studio. Oczywiście sprawdzi się to wyłącznie w przypadku osób zajmujących się fotografowaniem niewielkich przedmiotów. Idealnym przykładem takiego rozwiązania jest Orangemonkie Foldio 3, czyli namiot bezcieniowy składający się m.in. z czterech wbudowanych teł w różnych kolorach i dwóch lampek LED ze ściemniaczem. Do produktu twórcy opracowali również specjalną aplikację na iOS, dzięki której można przerabiać zdjęcia tak, aby prezentowały się jeszcze lepiej.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.