Zakup lornetki, lunety

Zakup lornetki, lunety [1]
Zakup lornetki, lunety [2]
Zakup lornetki, lunety [3]
Zakup lornetki, lunety [4]
Zakup lornetki, lunety [5]

Lornetka

Lornetki możemy podzielić ze względu na budowę lub zastosowanie. Ze względu na budowę wyróżniamy lornetki porropryzmatyczne i z pryzmatami dachowymi. Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami lornetek są wymiary i cena. Przy tych samych parametrach, lornetki z pryzmatami dachowymi są dwu lub nawet trzykrotnie droższe niż lornetki porropryzmatyczne, mają jednak bardziej kompaktową budowę i zazwyczaj ważą wyraźnie mniej. Wybierając konkretny model lornetki musimy przede wszystkim zdecydować do czego będzie nam ona służyć.

W przypadku gdy potrzebujemy lornetki, która towarzyszyć ma nam podczas podróży, w czasie plenerowych wycieczek, ważne by jej konstrukcja była zwarta i odporna na uszkodzenia, a waga samej lornetki nie była zbyt duża. Powiększenie takiej lornetki powinno zawierać się w przedziale od 8 do 10 razy. Do obserwacji przyrodniczych polecane są lornetki o silniejszym powiększeniu, na poziomie ok. 40 razy lub większym. W przypadku obserwacji astronomicznych, szczególnie ważnym parametrem, poza powiększeniem które powinno być jak największe, jest średnica obiektywów. W tym przypadku by umożliwić sobie obserwację odległych obiektów lornetka powinna posiadać obiektywy o średnicy przynajmniej 70 mm lub większej. Innym bardzo ważnym parametrem lornetki, określającym jej przydatność w konkretnych sytuacjach, jest pole widzenia. Może być ono wyrażone w stopniach (mówimy wtedy o kątowym polu widzenia) lub jako szerokość liniowa (podawana w metrach) obrazu widzianego z odległości 1000 m.

Lornetki z szerokim polem widzenia (w przybliżeniu ok. 60 stopni lub więcej) są szczególnie przydatne dla obserwacji przyrodniczych (szczególnie gdy obserwujemy szybko poruszające się zwierzęta), dla myśliwych, podczas obserwacji zawodów sportowych oraz do obserwacji astronomicznych.

Luneta

Alternatywą dla lornetek są lunety obserwacyjne. Charakteryzują się one mniejszymi rozmiarami i niższą wagą, kosztem możliwości obserwacji tylko przez jedno oko. Tak jak w przypadku lornetek wybór konkretnego urządzenia związany jest z tym do czego będzie nam ono służyć. Dostępne są zarówno modele kompaktowe, przydatne podczas pieszych wycieczek, jak i duże, ciężkie modele do obserwacji przyrodniczych i astronomicznych. W przypadku dużych lunet, szczególnie polecane są modele kątowe, gdyż po zamocowaniu na statywie umożliwiają wygodną obserwację zarówno dla jednej osoby jak i w przypadku kilku obserwatorów (nie ma konieczności zmiany ustawień statywu).

Akcesoria do lunet i lornetek

Adapter do aparatów fotograficznych - dzięki takiemu adapterowi można, nawet za pomocą prostego aparatu cyfrowego, dokumentować nasze obserwacje.

Akcesoria transportowe - wszelkie urządzenia optyczne, a lunety i lornetki nie stanowią tu wyjątku, potrzebują zabezpieczenia przed kurzem, wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Dlatego też są one sprzedawane w zestawie z dedykowanymi pokrowcami. Może się jednak zdarzyć, że proponowany w zestawie akcesoria ochronne nie będą spełniać naszych oczekiwań lub ulegną zniszczeniu w trakcie eksploatacji. Należy wtedy bezwzględnie zaopatrzyć się w dedykowane lub uniwersalne, etui bądź torbę i w ten sposób zapewnić bezpieczny transport i przechowywanie sprzętu.

Statyw - niezbędne wyposażenie gdy prowadzimy długotrwałe obserwacje z jednego miejsca lub przy dużym powiększeniu (szczególnie przydatne do obserwacji astronomicznych). Statywy różnią się między sobą wymiarami i wagą. Wyróżniamy niewielkie statywy lub mini podpórki o elastycznej konstrukcji i małych wymiarach, a także modele trójnożne z dużym zakresem regulacji wysokości. Dla dużych i ciężkich lornetek lub lunet warto wybrać bardziej stabilny i masywniejszy statyw.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.