Termowizja - zastosowanie w praktyce

Termowizja - zastosowanie w praktyce [1]
Termowizja - zastosowanie w praktyce [2]
Termowizja - zastosowanie w praktyce [3]
Termowizja - zastosowanie w praktyce [4]
Termowizja - zastosowanie w praktyce [5]

Termowizja jest nowoczesną techniką wizualizacji rozkładu i wartości temperatur za pomocą barwnych obrazów, których kolor zależy jest od temperatury jaką dany obszar posiada. Fale promieniowania podczerwonego wysyłane przez otoczenie są niewidoczne dla ludzkiego oka, ale kamera termowizyjna rejestruje je i zamienia na obraz, w którym miejscom o różnej temperaturze odpowiadają inne kolory (temperatury niskie mają zimne barwy, a temperatury wysokie kolory ciepłe).

Po raz pierwszy promieniowanie podczerwone zostało zanotowane przez Sir Wiliama Herschela w 1800 roku i od tamtej pory odkrycie to ma coraz więcej zastosowań praktycznych.

Z kamerą na budowie...

Zdecydowanie najczęściej termowizja jest używana w budownictwie. Badania, w których stosuje się tę technikę, skutkują rzetelnymi i dokładnymi wynikami.
Termowizja pozwala sprawdzić izolację cieplną budynków i wykryć miejsca, w których występuje szczególna utrata ciepła.

Badania termowizyjne umożliwiają zlokalizowanie miejsc gdzie powstaną zawilgocenia, co pozwala na skuteczne zwalczanie pleśni na ścianach i stropach. W ten sposób osoby, które kupują dany budynek, mogą mieć pewność, iż żaden grzyb nie został ukryty pod farbą. Pomaga również w odnalezieniu mostków termicznych, czyli elementów przegrody budowlanej, których współczynnik przewodzenia ciepła jest o wiele wyższy od sąsiednich elementów. W tym miejscu następuje nadmierna utrata ciepła, która w konsekwencji powoduje zawilgocenie ocieplenia.

Termowizja umożliwia określenie poprawności osadzenia okien i drzwi oraz wykonania płyt balkonowych, a także wykrywanie ulatniającego się argonu. Dzięki niej odnajduje się nieszczelności w przewodach kominowych, niepoprawności w ogrzewaniu podłogowym i instalacjach grzewczych. Tę technikę wykorzystuje się w ocenie działania kolektorów słonecznych oraz w poszukiwaniu pęknięć w rurach i instalacjach kanalizacyjnych. Lokalizuje się przebieg rur i uszkodzenia w instalacjach elektrycznych.

Powiedz aaa...

Kolejnym obszarem, w którym termowizja znajduje szerokie zastosowanie, jest medycyna. Termografia, czyli badanie wykorzystujące tę technikę, jest całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne. Za jego pomocą obrazuje się promieniowanie podczerwone na danym fragmencie ciała pacjenta. Stosuje się ją do diagnozowania schorzeń, wspomagania różnych zabiegów, oceny działania leków i wykrywania chorób układu krwionośnego.
Zmiany ukrwienia uwidaczniają się w postaci różnych temperatur, co może oznaczać stan zapalny lub niedokrwienie. Stany zapalne stawów i kości oraz złamania ujawniają się w postaci gorących ognisk.
Termowizja jest coraz częściej używana w badaniu stanów zapalnych zatok przynosowych. Pomaga monitorować postępy w leczeniu osteoporozy i rozpoznać choroby skroniowo-żuchwowe oraz choroby narządów ruchu.
Oprócz tego termowizja jest używana w reumatologii i medycynie sądowej. Wykrywa raka piersi i zmiany alergiczne.

Od przemysłu ciężkiego...

W hutnictwie termowizja służy do kontroli produkcji i sprawdzania stanu maszyn i stanowisk. Dzięki niej można znaleźć duże gradienty temperatury i miejsca przegrzane. Ułatwia badanie procesów, które zachodzą np. wewnątrz agregatu szklarskiego oraz pozwala ocenić stopień zużycia wykładzin ogniotrwałych i stan przewodów doprowadzających i odprowadzających gaz. Jest wykorzystywana do wykrywania szczelin i pęknięć oraz badania jakości odlewów. Określa temperaturę w czasie walcowania i rozkład ciepła w piecach.

...do natury

Termowizja jest nie tylko wykorzystywana w przemyśle, ale również w sprawach dotyczących środowiska. Jest stosowana do znalezienia podziemnych zbiorników wodnych i ognisk pożarów w lasach. Pozwala na określenie stanu upraw i wilgotności gleby. Dzięki możliwości zlokalizowania obszarów zaatakowanych przez szkodniki i obszarów, gdzie woda jest skażona chemicznie, termowizja jest metodą używaną w ochronie środowiska. Oprócz tego pozwala na scharakteryzowanie zapylenia atmosfery.

Innowacyjne zastosowania kamer termowizyjnych

Kamery termowizyjne są często łączone z dronami, co umożliwia badania na dużych wysokościach. Są używane do sprawdzania stanu kominów, budynków i zbiorników. Drony patrolują lasy, aby wykryć pożary jak najwcześniej. Ponieważ te latające maszyny są bezzałogowe, badania są znacznie bezpieczniejsze. Nie potrzeba już ludzi wspinających się na drabiny, czy podnośniki, a ponieważ drony mogą latać w zamkniętych pomieszczeniach, możliwe jest monitorowanie hal produkcyjnych.

Coraz więcej ludzi, inwestuje w panele słoneczne. Kamery termowizyjne służą do sprawdzania jakości takich ogniw. Taki panel musi być wystawiony na światło słoneczne, a następnie za pomocą termowizji można wykryć gorące miejsca, spowodowane upływem prądu w uszkodzonych elementach. Panele słoneczne wraz z upływem czasu mogą posiadać takie usterki jak mikropęknięcia, czy rozwarstwienia, które nie są widoczne gołym okiem. Z tego powodu tak ważne jest okresowe sprawdzanie działania ogniw.

Oprócz powyższych zastosowań termowizja jest wykorzystywana w elektronice do badania układów scalonych, mechanice do sprawdzania stanu łożysk i w energetyce. Oczywiście wciąż znajduje się nowe miejsca, w których użycie tej techniki jest niezbędne.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.