Mikroskop edukacyjny. Zakup mikroskopu dla ucznia

Mikroskop edukacyjny. Zakup mikroskopu dla ucznia [1]
Mikroskop edukacyjny. Zakup mikroskopu dla ucznia [2]
Mikroskop edukacyjny. Zakup mikroskopu dla ucznia [3]
Mikroskop edukacyjny. Zakup mikroskopu dla ucznia [4]
Mikroskop edukacyjny. Zakup mikroskopu dla ucznia [5]

Obserwacje mikroskopowe stanowią często pierwszy krok najmłodszych na drodze do odkrywania nowych, nieznanych aspektów rzeczywistości. Dzięki odpowiednim urządzeniom tajemnice ukryte przed nieuzbrojonym okiem będą dosłownie na wyciągnięcie ręki. Dobrze jednak zastanowić się, jaki mikroskop będzie najodpowiedniejszy dla uczniów. Poniżej przedstawiamy zalety zastosowania klasycznego mikroskopu optycznego i mikroskopu cyfrowego oraz garść ciekawostek na temat tych dwóch rodzajów urządzeń.

Mikroskop optyczny

Wśród mikroskopów optycznych wykorzystywanych w celach edukacyjnych, najpopularniejsze są mikroskopy optyczne, w których obraz uzyskuje się dzięki światłu, przechodzącemu przez specjalny układ soczewek.

Mikroskopy optyczne mogą korzystać ze światła naturalnego lub posiadać własne źródło oświetlenia (takie mikroskopy optyczne nazywa się mikroskopami świetlnymi).

Budowa mikroskopu optycznego umożliwia obserwowanie próbki w świetle przechodzącym, gdy źródło światła znajduje się pod oglądaną próbką, a sama próbka jest na tyle cienka, że pozwala na swobodne przechodzenie światła. W tym przypadku, co oczywiste, próbka musi być odpowiednio przygotowana i znacznym stopniu przezroczysta dla światła.

Drugim rodzajem mikroskopu jest mikroskop odbiciowy. Światło pada na nieprzezroczystą próbkę, odbija się od jej powierzchni i trafia do układu optycznego mikroskopu.

Mikroskopy optyczne mogą służyć do obserwacji próbek biologicznych, a także do oglądania powierzchni różnych materiałów, takich jak skały i minerały, tkaniny czy metale.

W zależności od budowy mikroskopu optycznego, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie próbek. Przykładowo, podczas obserwacji organizmów jednokomórkowych, stosuje się barwniki, natomiast w przypadku metali, powierzchnia obserwowanej próbki może być trawiona, polerowana itp, aby uwidocznić charakterystyczne struktury.

Mikroskop cyfrowy

Mikroskop cyfrowy to propozycja dla tych osób, które chcą obserwować badane przedmioty na ekranie komputera.

Mikroskop jest wyposażony w światłoczułą matrycę, a także w obiektyw o zmiennej ogniskowej. Dzięki temu można dokładnie przybliżyć sobie strukturę badanych materiałów i dogłębnie przeanalizować próbkę.

Mikroskop ten nadaje się do badania przedmiotów takich jak dokumenty, pieniądze, wyroby jubilerskie, owady, minerały, plamy na tkaninach itd. Jest to także urządzenie nadające się do badań przeprowadzanych w laboratoriach weterynaryjnych.

Ceny mikroskopów cyfrowych są bardzo różne, jednak najprostsze modele można nabyć w cenie zbliżonej do podstawowych modeli mikroskopów świetlnych. Trzeba jednak pamiętać, że do pracy z mikroskopem cyfrowym przydaje się komputer. Bardziej zaawansowane modele posiadają oczywiście wbudowane ekrany, ale w przypadku tańszych egzemplarzy, nie będą one zbyt duże lub nie będzie ich wcale.

Wymóg obsługi komputera sprawia, że ten typ mikroskopu świetnie sprawdzi się w pracy ze studentami i licealistami, dla których korzystanie z niezbędnych aplikacji nie będzie stanowiło problemu.

Dla ucznia i studenta

Mikroskopy stanowią nieocenioną pomoc edukacyjną, pozwalają lepiej zrozumieć uczniowi otaczający go świat oraz uzmysławiają mu skalę i znaczenie, jakie pełni człowiek w swoim środowisku. Dodatkowo pogłębiają również jego wiedzę na temat struktur, z jakich składają się wszystkie żywe organizmy i znacznie wpływają na ogólną jakość przyswajanej wiedzy.

Dzięki sprawdzeniu na własne oczy podręcznikowych definicji, nawet najbardziej oporny uczeń może zainteresować się nauką i zacząć częściej zaglądać do podręczników.

Nauka z wykorzystaniem praktycznych ćwiczeń to najbardziej efektywny sposób na zapamiętanie trudnych i z pozoru mało interesujących regułek i opisów procesów zachodzących w przyrodzie. To niejako również motywacja i zachęta do korzystania ze swojej wyobraźni oraz do osobistego rozwoju.
Warto zaopatrzyć dziecko w mikroskop, by zaspokoiło także swą zwykłą dziecięcą ciekawość i uzyskało odpowiedzi na nurtujące je pytania.

Oczywiście należy zaznaczyć, że rodzaj prowadzonych obserwacji zależy od danego rodzaju mikroskopu. Jeśli wybierzemy nieco tańszą opcję, będziemy musieli się liczyć z ograniczeniami, jakie narzucają nam parametry danego sprzętu.

Trzeba pamiętać, że zwykły mikroskop optyczny przeznaczony jest wyłącznie do prowadzenia najprostszych obserwacji niezbyt skomplikowanych struktur. Niestety, nie będziemy w stanie przeprowadzić badania na banknocie, czy też wyrobie jubilerskim - skórka cebuli, czy paznokieć to jedyne materiały nadające się do badania pod tym niezbyt skomplikowanym urządzeniem. Wiąże się to oczywiście z maksymalnym powiększeniem jakie jest możliwe do uzyskania na danym sprzęcie.

Mikroskop cyfrowy posiada jedną, bardzo istotną przewagę nad klasycznym mikroskopem optycznym. Jest nią mianowicie możliwość łatwego zapisywania obserwowanych obrazów. W przypadku klasycznego mikroskopu, wykonanie zdjęcia wymaga zazwyczaj dodatkowego, dedykowanego sprzętu, natomiast mikroskop cyfrowy robi zdjęcia, a nawet nagrywa filmy na tej samej zasadzie co dowolny aparat lub kamera cyfrowa.

Dzięki temu możliwe jest dzielenie się zarejestrowanym materiałem na forach tematycznych czy grupach na portalach społecznościowych. Przy odrobinie wysiłku możliwe jest nawet nadawania transmisji na żywo (streamowanie) za pomocą np. Youtuba lub Facebooka.

Kupując mikroskop do celów edukacyjnych, warto jest dokładnie zapoznać się z ofertą urządzeń dostępnych na rynku. Dobrej klasy sprzęt powinien posiadać długi okres gwarancyjny oraz wsparcie producenta w zakresie naprawy i konserwacji urządzeń.

Przy zakupie mikroskopu warto również zwrócić uwagę na możliwość rozbudowy urządzenia o dodatkowe moduły zwiększające możliwości i rozszerzające funkcjonalność o nowe opcje.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.