Zakup mikroskopu

Zakup mikroskopu [1]
Zakup mikroskopu [2]
Zakup mikroskopu [3]
Zakup mikroskopu [4]
Zakup mikroskopu [5]

Mikroskop cyfrowy

Szczególny rodzaj mikroskopu będący swego rodzaju kamerą cyfrową pozwalającą na przeniesienie obrazu na monitor komputerowy. Niektóre mikroskopy optyczne posiadają dodatkowo wbudowaną kamerę cyfrową, gdyż takie połączenie daje szereg bardzo przydatnych funkcji, na pierwszym miejscu z możliwością wygodnej rejestracji obserwowanych obrazów, a także ich dalsza obróbka za pomocą dedykowanego oprogramowania.

Wykorzystanie mikroskopu cyfrowego wiąże się z koniecznością podłączenia go do komputera, a jakość otrzymywanych obrazów zależy nie tylko od samego mikroskopu ale również od jakości matrycy monitora. Droższe, bardziej zaawansowane mikroskopy cyfrowe posiadają wbudowane ekrany, pozwalające bezpośrednio na obserwację badanej próbki bez konieczności podłączania komputera.

Mikroskop optyczny

Jest to najbardziej klasyczny rodzaj mikroskopu wykorzystujący światło do otrzymywania powiększonego obrazu. Wśród mikroskopów optycznych ogólnego zastosowania wyróżniamy klasyczne mikroskopy dolnostolikowe, mikroskopy górnostolikowe, w układzie odwróconym oraz mikroskopy stereoskopowe.

Mikroskop dolnostolikowy i górnostolikowy - urządzenia o klasycznej budowie przeznaczone do obserwacji w polu jasnym (podstawowa technika obserwacji polegająca na oświetlaniu próbki poprzez wiązkę promieni świetlnych uformowanych przez kondensor i dzięki temu otrzymaniu obrazu kontrastowego wynikającego z różnic w absorpcji i rozpraszaniu światła przez różne obszary obserwowanego materiału.), w polu ciemnym (polegającym na bocznym oświetlaniu próbki, w wyniku którego są uwidaczniane brzegi struktur badanego materiału), czy w kontraście fazowym (wykorzystującym specjalne przesłony szczelinowe i stosowanym w przypadku gdy obszary badanej próbki nie wykazują różnic we właściwościach absorpcyjnych, a jedynie różnią się współczynnikiem załamania światła).

Mikroskopy stereoskopowe - służą przede wszystkim do obserwacji próbek nieprzeźroczystych w świetle odbitym. Oferują one znacznie mniejsze powiększenia niż inne typu mikroskopów optycznych lecz nie wymagają specjalnego przygotowania próbek oraz pozwalają na otrzymanie trójwymiarowego obrazu obserwowanego przedmiotu.

Najważniejsze parametry mikroskopów

Wybierając dany model mikroskopu, warto zwrócić uwagę na dwie kwestie:

  • typ obiektywu - obiektywy achromatyczne, ze względu na niską cenę polecane do zastosowań domowych, obiektywy planachromatyczne do zastosowań naukowych, a obiektywy apochromatyczne o większej rozdzielczości niż dwa wcześniejsze typy obiektywów, stosowane w laboratoriach.
  • powiększenie - klasyczne mikroskopy optyczne charakteryzują się powiększeniem z zakresu od 20 do 1000 razy. Większe powiększenia dostępne są w przypadku mikroskopów specjalistycznych. Mikroskopy stereoskopowe oferują powiększenie zwykle w zakresie od 20 do 100 razy.

Akcesoria do mikroskopów

Wśród akcesorii mikroskopowych można wyróżnić zarówno podstawowe elementy wyposażenia, przydatne przy najprostszych obserwacja mikroskopowych, aż po zaawansowane akcesoria stanowiące wyposażenie laboratoriów badawczych. Do najbardziej podstawowych akcesoriów, niezbędnych w mikroskopii optycznej, należą szkiełka podstawowe i nakrywkowe, pozwalające na umieszczenie preparatów pod mikroskopem, zestawy do przygotowania preparatów zawierające pipety, pęsety, igły preparacyjne, skalpele itp. oraz akcesoria do bezpiecznego przechowywania zarówno mikroskopów jak i preparatów.

Inną grupą akcesoriów są elementy mikroskopów takie jak okulary i obiektywy. Odpowiedni dobór okularu i obiektywu pozwala na uzyskanie żądanego powiększenia i zazwyczaj do mikroskopu jest dołączony zestaw kilku okularów i obiektywów lecz istnieje także możliwość osobnego dokupienia tych podzespołów, z interesującymi nas wartościami powiększeń. Podobnie sprawa ma się z innymi elementami mikroskopu, w tym ze statywami czy stolikami mikroskopowymi, od najprostszych modeli, aż po bardzo specjalistyczne, wyposażone np. w komory temperaturowe (pozwalające na obserwowanie próbek w zadanej temperaturze).


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.