Zakup szkła powiększającego - rodzaje i zastosowania

Zakup szkła powiększającego - rodzaje i zastosowania [1]
Zakup szkła powiększającego - rodzaje i zastosowania [2]
Zakup szkła powiększającego - rodzaje i zastosowania [3]
Zakup szkła powiększającego - rodzaje i zastosowania [4]
Zakup szkła powiększającego - rodzaje i zastosowania [5]

Obserwacja małych detali nastręcza sporo problemów. Ludzkie oko jest w stanie rozróżnić obiekty o rozmiarach dziesiątych części milimetra. Jest to jednak granica jego możliwości. W wielu przypadkach istnieje potrzeba dokładnego obejrzenia danej powierzchni, co wymusza stosowanie dodatkowych przyrządów. Podstawowymi narzędziami umożliwiającymi obserwację małych, blisko siebie położonych detali są szkła powiększające oraz lupy

Lupa czy szkło powiększające

Zarówno lupy jak i szkła powiększające są przyrządami optycznymi, których głównym elementem jest soczewka skupiająca lub układ soczewek. Zestaw taki pozwala na otrzymanie obrazu prostego, pozornego i powiększonego. To właśnie ostatnia cecha, a właściwie jej wartość określa czy mamy do czynienia ze szkłem powiększającym, dającym mniejsze niż trzykrotne powiększenie czy lupą powiększającą obraz przynajmniej trzykrotnie.

Typy lup i szkieł powiększających

Istnieją różnorodne rodzaje lup i szkieł powiększających, które jednocześnie posiadają odmienne zastosowania. Wybór odpowiedniej lupy jest szczególnie ważny z punktu widzenia osób wykonujących pewne zawody takie jak np. jubiler lub pracownik gabinetu medycyny estetycznej, czy też pasjonatów posiadających wymagające hobby, takie jak modelarstwo, filatelistyka albo numizmatyka. Wówczas warto zapoznać się z typami lup, aby wybrać najodpowiedniejszy model szkła, jak najlepiej odpowiadający jego przyszłemu zastosowaniu.

Ze względu na konstrukcję wyróżniamy m.in. następujące rodzaje lup i szkieł powiększających

  • kamień optyczny,
  • lupa z rączką,
  • lupa z lampą na statywie.

Wymienione typy szkieł są najbardziej charakterystycznymi oraz najczęściej kupowanymi, dlatego też warto wiedzieć, czym się wyróżniają oraz do czego służą w dniu codziennym.

Kamień optyczny jest, wbrew pozorom, urządzeniem bardzo prostym, łatwym w użytkowaniu oraz poręcznym w trakcie codziennego stosowania. Narzędzie to jest wykonywane z najwyższej jakości szkła akrylowego, które jednocześnie jest w pełni odporne na wszelkie zarysowania oraz pęknięcia. Kamień ten ma kształt okręgu, który może być umieszczony w plastikowej ramce. Szkło jest przejrzyste oraz pozwala zachować jasny, czytelny kontrast w trakcie powiększania liter, bądź tekstów.

Lupa z rączką to klasyka znana prawie każdemu. Posiada ona wygodną rączkę wykonaną z różnego rodzaju materiałów, od tanich i praktycznych tworzyw sztucznych, aż po egzotyczne gatunki drewna czy eleganckie i trwałe stopy metali. Stosowana jest najczęściej jako pomoc do czytania, bądź oglądania zdjęć. Lupa z rączką jest jednym z najprostszych modeli szkieł powiększających i zwykle posiada okrągłe szkło jednak, choć rzadziej, można także spotkać szkła kwadratowe lub prostokątne.

Lupa z lampą na statywie z kolei jest w głównej mierze wykorzystywana w gabinetach kosmetycznych. Łączy w sobie dwie funkcje, lampy oraz szkła powiększającego, dlatego też umożliwia dostrzeżenie nawet najdrobniejszych szczegółów na skórze pacjentów. Najnowsze modele lup z lampą wykorzystują energooszczędne diody led, dające jasne, silne światło. Lupy tego typu są również popularne wśród modelarzy oraz osób zajmujących się wszelkiego rodzaju rękodziełem.

Podział lup ze względu na budowę

Rodzaj zastosowanego układu optycznego pozwala na wyróżnie kilku rodzajów lup:

  • lupa prosta - jedna soczewka skupiająca,
  • lupa aplanatyczna - dwie soczewki płasko-wypukłe, skierowane ku sobie,
  • lupa achromatyczna - dwie soczewki, dodatnia dwuwypukła i ujemna,
  • lupa ortoplanatyczna - trzy soczewki, dwie dwuwypukłe z umieszczoną między nimi soczewką wklęsłą,
  • lupa astygmatyczna - cztery soczewki lub więcej, tworzące układ korygujący wady soczewek (aberrację, dystorsję, komę).

Lupy proste oferują powiększenie od trzech do siedmiu razy, podczas gdy lupy astygmatyczne osiągają wartości powiększenia do trzydziestu razy, a czasami nawet więcej.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.