Czyszczenie i zabezpieczenie komputera przed kurzem

Czyszczenie i zabezpieczenie komputera przed kurzem [1]
Czyszczenie i zabezpieczenie komputera przed kurzem [2]
Czyszczenie i zabezpieczenie komputera przed kurzem [3]
Czyszczenie i zabezpieczenie komputera przed kurzem [4]
Czyszczenie i zabezpieczenie komputera przed kurzem [5]

Kurz to prawdziwa zmora każdego komputera, ponieważ może doprowadzić do szeregu zjawisk, które pogorszą jego pracę, a w najgorszym przypadku doprowadzić do całkowitego unieruchomienia sprzętu. W jaki jednak sposób kurz dostaje się do obudowy, jak wpływa na działanie jego podzespołów i w jaki sposób można się go pozbyć?

Przyczyny dostawania się kurzu do obudowy

Kurz do wnętrza komputera najczęściej dostaje się przez otwory wentylacyjne znajdujące się w obudowie, jednak warto również wiedzieć o tym, iż zostaje on również zasysany przez pracujące wentylatory.

Kryształki kurzu tworzą się w wyniku zasysania powietrza przez układ chłodzenia znajdujący się na procesorze oraz obudowie komputera. Na radiatorze znajduje się wentylator, który wymusza obieg powietrza, dzięki czemu płyta główna podczas pracy komputera jest w odpowiedni sposób chłodzona. W tylnej części obudowy oraz na zasilaczu również znajdują się wentylatory, które pomagają odprowadzić gorące powietrze na zewnątrz. Niestety wraz z zasysanym powietrzem wentylatory wciągają pył znajdujący się w najbliższej okolicy komputera, dlatego też na obudowie można z czasem zauważyć zatrzymujące się kłęby kurzu. Jego cząsteczki bardzo często osadzają się na radiatorze oraz na łopatkach wentylatora. Z czasem na radiatorze zaczyna tworzyć się nieprzepuszczalny kożuszek, przez który powietrze nie może swobodnie przepływać przez radiator. W takiej sytuacji wentylatory zaczynają pracować nieco głośniej, a system komputera bardzo często się zawiesza, co oznacza, iż konieczne jest natychmiastowe oczyszczenie komputera z kurzu.

Jak kurz wpływa na działanie podzespołów?

Kurz, który osadza się we wnętrzu komputera, może doprowadzić do:

  1. Słabszej pracy wentylatorów, ponieważ pod wpływem osadzania się kurzu na łopatkach stają się one cięższe, przez co dużo wolniej pracują. Zjawisko to wpływa bardzo negatywnie na system chłodzenia, a także obieg powietrza we wnętrzu komputera, co niestety może doprowadzić do przegrzewania się podzespołów.
  2. Zapychania się radiatorów, przez co prawidłowe odprowadzanie ciepła na zewnątrz zostaje zaburzone.
  3. Uszkodzenia komponentów komputera, ponieważ jego podzespoły zaczynają się przegrzewać, co może niestety doprowadzić do unieruchomienia sprzętu, w wyniku którego konieczna może się okazać naprawa. W sytuacji, gdy do komputera dostanie się odrobina wilgoci, może dojść do zwarcia, które również jest bardzo niebezpieczne.

W jaki sposób można usunąć kurz z komputera?

Prawidłowe i często wykonywane czyszczenie komputera z kurzu z pewnością przedłuży jego żywotność, jednak należy to robić w odpowiedni sposób przy wykorzystaniu sprawdzonych środków. Wiele osób decyduje się na czyszczenie obudowy komputera przy użyciu szmatek, jednak w tym celu należy wykorzystać takie, które nie będą powodować powstawania kolejnych kłębów kurzu. Z tego też względu warto zaopatrzyć się w niepylące szmatki np. takie, które zostały wykonane z mikrofibry. W przypadku radiatora oraz wentylatorów kurz można usunąć przy pomocy sprężonego powietrza, które wydmucha kurz nawet z trudno dostępnych zakamarków.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.