Budowa systemu chłodzenia powietrzem

Budowa systemu chłodzenia powietrzem [1]
Budowa systemu chłodzenia powietrzem [2]
Budowa systemu chłodzenia powietrzem [3]
Budowa systemu chłodzenia powietrzem [4]
Budowa systemu chłodzenia powietrzem [5]

Podzespoły każdego komputera, w trakcie pracy generują duże ilości ciepła. Ciepło to musi być odprowadzane poza obudowę by uchronić podzespoły przed przegrzaniem i zniszczeniem. Utrzymanie optymalnej temperatury procesora, karty graficznej czy pamięci operacyjnej zapewnia ich bezawaryjną pracę z maksymalną wydajnością.

Najbardziej podstawowym typem chłodzenia jest chłodzenie za pomocą powietrza. Wyróżniamy dwa główne typy systemów chłodzenia powietrzem, aktywne i pasywne.

Układ aktywny chłodzenia powietrzem - najogólniej rzecz biorąc jest to układ radiatorów dodatkowo wyposażony w wentylatory wymuszające przepływ powietrza. Poza przyspieszeniem przepływu powietrza możliwe jest jego ukierunkowanie i dzięki temu skierowanie go poza obudowę komputera.

Układ pasywny chłodzenia powietrzem - system radiatorów dopasowanych kształtem do podzespołów, wykonanych z materiałów dobrze przewodzących ciepło. Radiatory mają za zadanie pochłanianie ciepła z jego źródła i rozpraszanie go pewnej odległości od źródła.

Systemy aktywne charakteryzują się większą wydajnością w stosunku do systemów pasywnych, generują jednak większy hałas. Dlatego właśnie część podzespołów wyposażona jest w układy aktywno-pasywne. W takim układzie wentylatory wspomagają pracę radiatorów jedynie w przypadku dużego obciążenia komputera).


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.