Karta graficzna - jak dokonać właściwego wyboru?

Karta graficzna - jak dokonać właściwego wyboru? [1]
Karta graficzna - jak dokonać właściwego wyboru? [2]
Karta graficzna - jak dokonać właściwego wyboru? [3]
Karta graficzna - jak dokonać właściwego wyboru? [4]
Karta graficzna - jak dokonać właściwego wyboru? [5]

Karta graficzna to w wielu przypadkach najważniejszy podzespół w komputerze. Dzieje się tak, gdy komputer ma być wykorzystany jako platforma pozwalająca uruchomić najnowsze gry, bądź gdy planujemy wykorzystać go do pracy np. z wymagającymi programami graficznymi. W takim przypadku to właśnie karta graficzna i jej możliwości, będą stanowić w dużej części o wydajności danego komputera.

Komputery biurowe, wykorzystywane do pracy nie związanej z generowaniem zaawansowanej grafiki, czy też multimedialne komputery służące do podstawowych zadań takich jak przeglądanie internetu, oglądanie filmów czy uruchamianie starszych gier, mogą korzystać ze zintegrowanych układów graficznych. Układy takie, standardowo umieszczane we wszystkich nowych jednostkach CPU Intela, bądź też dedykowane układy APU od firmy AMD, będą, w stanie, w zależności od modelu, poradzić sobie z podstawowymi zadaniami związanymi z wyświetlaniem obrazu. Bardziej zaawansowane układy ze zintegrowaną grafiką, pozwolą nawet na konkurowanie z mniej wydajnymi kartami graficznymi, pochodzącymi z pogranicza niższych i średnich półek cenowych. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być katy graficzne z ekonomicznego segmentu rynku.

W momencie gdy nasz zestaw ma spełniać typowe standardy domowego komputera osobistego, w tym umożliwić grania w najnowsze gry, koniecznym będzie wybranie odpowiednio wydajnej karty graficznej.

Dla komputerów stricte gamingowych, dostępny jest cały segment kart przeznaczonych do wyświetlania zaawansowanej grafiki w wysokiej rozdzielczości, wspierających technologie VR (Virtual Reality) i oferujących spore możliwości na polu overclockingu.

Na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu karty graficznej? Odpowiedzią na to pytanie znajdziecie w poniższych akapitach. Dodać należy, że mimo iż kalkulacja ta dotyczy kart przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych, do zastosowań domowych, to zawarte w niej informacje, w sporej części będą się odnosić również do kart graficznych przeznaczonych dla laptopów.

GeForce, a może Radeon?

Kartę graficzna można, w bardzo ogólnym przybliżeniu, porównać do komputera dedykowanego wyświetlaniu grafiki. Sercem każdej karty jest procesor graficzny. Chociaż istnieje wiele firm oferujących karty graficzne, różniące się takimi parametrami jak częstotliwości taktowania rdzenia i pamięci, ilością RAMu, czy systemem chłodzenia, to w przypadku procesora graficznego wybór będzie dotyczył układów GeForce firmy NVIDIA, bądź Radeon firmy AMD.

Firmy te prowadzą nieustający wyścig i chociaż NVIDIA od jakiegoś czasu utrzymuje się na prowadzeniu, to kolejne premiery nowych układów sprawiają, że sytuacja jest bardzo płynna. Na to, na jaki układ powinien zdecydować się użytkownik, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a ostateczny wybór może zależeć od kilku czynników.

W przypadku graczy poszukujących optymalnej karty, pewną wskazówką może być wsparcie udzielane przez producenta danego układu, dla konkretnej gry. Wsparcie to gwarantuje, że dana karta będzie posiadać sterowniki zoptymalizowane pod daną grę, a twórcy gry, projektując swoje dzieło, uwzględnili wszystkie funkcje oferowane przez konkretny układ graficzny. W efekcie dany tytuł może lepiej współpracować z wybraną grą i pozwalać na wykorzystanie 100% możliwości silnika graficznego danej produkcji przez kartę. Jeśli więc jesteśmy fanami konkretnej gry, przy wyborze karty graficznej, możemy uwzględnić czy jest ona dedykowana specjalnie do naszej produkcji.

Porównując karty oparte na układach NVIDIA i AMD, można zauważyć, że spora część układów ze średniej i wyższej półki cenowej, posiada kilka zasadniczych różnic w zależności od zastosowanego procesora. Karty z układami AMD posiadają zazwyczaj więcej pamięci operacyjnej oraz szerszą szynę pamięci. Ich wydajność w grach jest jednak zbliżona do teoretycznie słabszych układów NVIDIA.

Kolejną różnicą jest fakt, iż karty graficzne z procesorami Radeon, wykazują zazwyczaj wyższe zapotrzebowanie na energię, niż ma to miejsce w przypadku układów NVIDIA. Wymusza to stosowanie wydajniejszych, a co za tym idzie większych i głośniejszych układów chłodzenia. Może być to problem w przypadku, gdy nie dysponujemy odpowiednią dużą ilością miejsca wewnątrz obudowy komputera.

Warto również wspomnieć o tym, iż karty wyposażone w układy Radeon, w porównaniu do układów GeForce, wymagają, do osiągnięcia porównywalnej z konkurencją wydajności, współpracy z silniejszymi CPU.

W tej chwili (końcówka 2016 roku), wśród najwydajniejszych konstrukcji, z najwyższej półki cenowej, palmę pierwszeństwa pod względem osiągów, dzierżą karty wyposażone w układy GeForce.

Podstawowe parametry karty graficznej

O ile najlepszym sposobem na porównanie wydajności poszczególnych kart są specjalne programy testujące, a także, w jeszcze większym stopniu, najnowsze i najbardziej wymagające gry, każdy układ posiada charakterystyczne parametry, dające dobre pojęcie o ich możliwościach.

Pamięć operacyjna i "rdzeń" karty graficznej

Pamięć operacyjna jest opisywana przez następujące parametry:

  • Typ - starszy GDDR3 oraz nowsze, powszechnie stosowany GDDR5 lub najnowsze. spotykane jedynie w topowych modelach kart pamięci HBM (AMD) oraz GDDR5X (NVIDIA),
  • Częstotliwość taktowania pamięci - im wyższe taktowanie pamięci, tym lepsza wydajność karty.
  • Częstotliwość taktowania rdzenia - chodzi tu o częstotliwość taktowania procesora graficznego. Jest to parametr pozwalający na porównanie kart różnych producentów, ale pochodzących z tej samej serii (np. GeForce GTX 960).
  • Pojemność pamięci operacyjnej - obecnie jest to minimum 2 GB. Wiele kart ze średniej półki cenowej posiada zazwyczaj 4 GB (NVIDIA) lub 8 GB (AMD). Najmocniejsze karty graficzne mogą posiadać 6, 8 a nawet 12 GB bardzo szybkiej pamięci operacyjna. Sama ilość pamięci ma szczególne znaczenie w przypadku wyświetlania obrazu o wysokiej rozdzielczości, bądź na wielu ekranach.

Układ chłodzenia

Praktycznie każda karta graficzna (poza najmniej wydajnymi układami z segmentu ekonomicznego) wymaga odpowiedniego układu chłodzenia. Poszczególni producenci projektują dedykowane systemy pozwalające na jak najwydajniejsze odprowadzanie ciepła. Pozwala to na fabryczne podkręcanie referencyjnych wartości taktowania procesora i pamięci operacyjnej, co przekłada się na uzyskanie wyższej wydajności. Drugim celem projektowania dedykowanych układów chłodzenia jest chęć uzyskania jak najniższego poziomu hałasu generowanego przez układ. Stosuje się zarówno rozbudowane układy radiatorów, jak również systemy pozwalające na automatyczne sterowanie prędkością wentylatorów, w odniesieniu do stopnia obciążenia karty graficznej.

Współpraca kilku kart graficznych

Zarówno AMD jak i INVIDIA oferują możliwość łączenia wybranych kart w podwójne, potrójne a nawet poczwórne i większe zestawy. W przypadku komputerów domowych zastosowanie znajduje głównie pierwsza opcja.

Funkcja łączenia kart nosi nazwę:

  • CrossFireX - w przypadku kart opartych na układach AMD.
  • SLI - w przypadku kart opartych na układach NVIDIA.

Aby móc wykorzystać układ połączonych kart graficznych należy spełnić kilka warunków:

  • należy posiadać dwa takie same modele kart (dopiero DirectX 12 ma wprowadzić możliwość łączenia różnych kart),
  • karty graficzne muszą wspierać technologię CrossFireX lub SLI,
  • posiadana płyta główna musi oferować wsparcie dla układów CrossFireX lub SLI,
  • należy uwzględnić zwiększenie zapotrzebowania na energię i skonfrontować ją z możliwościami zasilacza.

Zastosowanie układu dwóch kart pozwala uzyskanie większej wydajności, aczkolwiek nigdy nie będzie to wzrost dwukrotny. Szczególnym przypadkiem, gdy warto rozważyć zastosowanie układu dwóch kart, jest sytuacja, gdy planujemy rozbudować posiadany już komputer. Decydując się na dołożenie drugiej karty, możemy tchnąć nowe życie, w lekko już niedomagający zestaw komputerowy. Warunkiem tego jest oczywiście spełnienie powyżej wymienionych wymagań.

Wydajność karty graficznej, a jej cena

W przypadku kart graficznych, mocniej niż w przypadku innych podzespołów, mamy do czynienia z bardzo wyraźną zależności dotyczącą ceny i wydajności podzespołu. Ma to nawet miejsce w przypadku high-endowych konstrukcji przeznaczonych dla entuzjastów z grubymi portfelami.

Przedstawmy więc, bardzo zgrubnie szacowane i ulegające mniejszym lub większym zmianom pułapy cenowe, charakterystyczne dla danych grup kart graficznych. Różnice pomiędzy kartami różnych producentów, w przypadku tego samego procesora graficznego i dotyczące takich elementów jak ilość i częstotliwość taktowania pamięci, podkręconego taktowania rdzenia czy bardziej wydajnego układu chłodzenia, powodują znaczące różnice w cenie. Modele, referencyjny oraz "podrasowany" przez danego producenta, mogą się w znaczący sposób różnić pod względem wydajności i kultury pracy (np. bardziej wydajny układ chłodzenia, cichsza praca). Często więc dochodzi do sytuacji gdy musimy wybrać pomiędzy zakupem karty z procesorem graficznym należącym do niższej generacji, ale mocno zmodyfikowanej pod kątem wydajności lub modelu z bardziej zaawansowanym procesorem, aczkolwiek posiadającego jedynie podstawowe wyposażenie i niepodkręcone zegary.

Przedział do 500 złotych

W tych granicach można dostać zupełnie podstawowe modele kosztujące do 250 złotych, oferujące jedynie podstawową funkcjonalność i przeznaczone do zastosowań biurowych. Ich odpowiednikiem będą słabsze modele zintegrowanych układów graficznych.

W okolicach górnej granicy tego przedziału, można już nabyć bardziej zaawansowane modele kart graficznych, pozwalających na uruchamianie stosunkowo nowych gier, przy zachowaniu rozsądnych ustawień graficznych. Wśród ciekawszych modeli kart z tego przedziału cenowego, wymienić należy modele wyposażone w układy GeForce GTX 750, bądź Radeon R7 370. Będą one posiadać 2 GB pamięci operacyjnej wystarczającej do wyświetlania obrazu Full HD przy rozsądnych ustawieniach jakości grafiki.

Przedział od 500 do 1000 złotych

W tym przedziale, większość osób znajdzie karty oferujące dobrą wydajność we wszystkich zastosowaniach, w tym przy obsłudze nowoczesnych gier, w rozdzielczości Full HD i przy wysokich ustawieniach graficznych.

W cenie do około 700 złotych dostępne są karty z układem GeForce GTX 950 i posiadające 2 GB RAMu i 128 bitową szynę danych. Alternatywą będą karty wyposażone w układ Radeon R7 370 w wersji z 2 lub 4 GB pamięci. Ceny wydajniejszych modeli R7 mogą przekraczać poziom 800 złotych.

Powyżej 850 złotych dostępne stają się karty oparte na układzie GeForce 960 GTX. Mimo że posiadają stosunkowo wąską, 128 bitową szynę pamięci, ich wydajność w tym przedziale cenowym, czyni je atrakcyjnym wyborem.

Z kolei dla osób preferujących układy od AMD, producenci kart graficznych oferują modele oparte na procesorze Radeon R9 380. Karty z tymi procesorami są bardziej energochłonne, przez co zużywają więcej prądu i wymagają lepszego chłodzenia, niż odpowiadające im karty od NVIDI.

Przedział od 1000 do 1500 złotych

Decydując się na wydanie około 1300 złotych możemy stać się właścicielami karty opartej o układ GeForce GTX 970. W tej cenie będzie to najlepszy wybór, jednak dla zwolenników AMD dostępny jest nieco mniej wydajny (chociaż nadal bardzo dobry) Radeon R9 390. Tak jak w przypadku tańszych kart, bolączką układów opartych o procesory graficzne AMD, jest bardzo wysokie zapotrzebowanie energetyczne i co za tym idzie, generowanie dużych ilości ciepła, które musi być odprowadzone przez wydajny (i często stosunkowo głośny) układ chłodzenia. Ceny wymienionych kart będą zależeć od wersji w jakiej są one dostępne (ilość pamięci 4 lub 8 GB), czy zastosowanego układu chłodzenia. Najmocniejsze układy mogą kosztować nawet powyżej 1600 złotych.

Najnowszym kartami z układami NVIDI z tego przedziału cenowego, będą układy zbudowane na GeForce GTX 1060, który jest następcą GeForca GTX 980. Ich ceny oscylują wokół 1400-1500 złotych. Karty z tymi układami są wyposażone w 6 GB pamięci.

Wartym odnotowania jest również fakt pojawienia się nowych kart opartych o układ Radeon RX 480 o wydajności porównywalnej z GeForce GTX 970.

Wybór karty z tego przedziału cenowego pozwoli w pełni zadowolić oczekiwania większości graczy i zapewni płynne działanie ich ulubionych gier jeszcze przez długi czas.

Karty za około 2000 zł i więcej

To przedział zarezerwowany dla najbardziej wydajnych konstrukcji, będących niepodważalnymi liderami na rynku kart graficznych. Karty z tego przedziału cenowego pozwolą na wyświetlanie grafiki w rozdzielczości 4K, w najwyższych detalach, pozwolą na komfortową pracę w trybie 3D (układ 3 i więcej monitorów) i będą oferować najwyższą wydajność dla technologi VR (rzeczywistości wirtualnej).

Już za "jedyne" 2100 - 2200 złotych można nabyć najnowsze układy zbudowane w oparciu o GeForca GTX 1070. Karty te oferują wydajność zbliżoną, w wielu przypadkach, do ponad dwukrotnie droższego GeForca Titan X.

Na samym szczycie gamingowej piramidy znajdują się najwydajniejsze karty z układem Geforce GTX 1080 na pokładzie. Obecnie ich cena zaczyna się od 3 tysięcy złotych z dużym hakiem (może osiągnąć nawet 4 tysiące) i chociaż jest bardzo wysoka, to usprawiedliwiają ją oferowane osiągi. W niszy cenowej pomiędzy GeForce GTX 1070 i 1080 znajdują się karty z układami GeForce 980 Ti. Chociaż ich teoretyczna wydajność przewyższa układy z GeForce GTX 1070, to w zastosowaniach gamingowych, nowsze GTXy 1070 uzyskują pewną przewagę, co w połączeniu z niższymi cenami kart, rekomenduje je jako zdecydowanie lepszy wybór.

Podsumowanie

Wybierając kartę graficzną, musimy pamiętać, że ilość zainwestowanych środków będzie mieć, w lwiej części przypadków, bezpośrednie przełożenie na wydajność zakupionego układu. Aby wykorzystać w pełni możliwości karty graficznej, należy ją dobrać odpowiednio do pozostałych podzespołów komputera. Szybka karta nie rozwinie swoich skrzydeł, jeśli pozostałe elementy komputera będą w stosunku do niej zbyt wolne.

Dobrą wiadomością jest fakt, że karta graficzna jest stosunkowo niezależnym modułem i łatwo może być wymieniona na wydajniejszy model z tej samej generacji, w ramach modernizacji zestawu komputerowego.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.