Napęd optyczny do komputera - czy jeszcze warto?

Napęd optyczny do komputera - czy jeszcze warto? [1]
Napęd optyczny do komputera - czy jeszcze warto? [2]
Napęd optyczny do komputera - czy jeszcze warto? [3]
Napęd optyczny do komputera - czy jeszcze warto? [4]
Napęd optyczny do komputera - czy jeszcze warto? [5]

Napędy optyczne przeznaczone dla komputerów osobistych, już od jakiegoś czasu zaczynają być postrzegane jako relikty przeszłości. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku stacji dyskietek 3,5 cala. Mimo iż na rynku królowały napędy CD, a potem dołączyły do nich nowsze napędy DVD, praktycznie w każdym komputerze montowano jeszcze napęd dyskietek. Chociaż nie były one wykorzystywane przez większość czasu, to okazjonalnie zdarzały się sytuacje, gdy mogły okazać się pomocne, szczególnie gdy "posypał się" nam system.

Obecnie o napędach dyskietek mało kto pamięta, a zakup takiego urządzenia przypomina wykopaliska na stanowisku archeologicznym. Powszechne i nadal często spotykane napędy optyczne są, podobnie jak kiedyś stacje dyskietek, powoli spychane na margines.

Głównym pogromcą nośników optycznych stał się nowy sposób na przechowywanie danych umieszczonych w tzw. chmurze. Usługi takie jak Dropbox, Google Drive czy OneDrive pozwalają na przechowywanie danych na dyskach, do których dostęp możemy mieć z każdego miejsca na świecie, o ile dysponujemy łączem internetowym. Co więcej, ze wszystkiego co umieścimy w chmurze możemy korzystać równocześnie zarówno my jak i osoby, którym zezwoliliśmy na dostęp. Nie trzeba dysponować nawet komputerem, równie dobrze wystarczy nam tablet bądź smartfon. Właśnie dlatego napędom i nośnikom optycznym tak trudno konkurować z tym rozwiązaniem.

Drugim powodem dla którego w ogóle zastanawiamy się nad sensem zakupu napędu optycznego, są pamięci typu Flash. Aby skorzystać z takiej pamięci wystarczy zwykłe gniazdo USB, obecne w każdym komputerze stacjonarnym, laptopie czy wielu tabletach. Nie jest nam potrzebny żaden napęd, a sama pojemność tego typu dysków w stosunku do ich ceny jest bardzo atrakcyjna.

Na koniec warto podkreślić coś co wydaje się być jest oczywiste, a mianowicie o konieczności zakupu odpowiedniego nośnika, w momencie gdy chcemy zapisać dane przy użyciu naszego napędu. Czy więc zakup napędu optycznego ma jeszcze sens? Spróbujmy przeanalizować sytuację.

Czym jest napęd optyczny?

To urządzenie, które służy do odczytu i zapisu danych na nośnikach optycznych. Dawniej rozróżniano same czytniki oraz nagrywarki posiadające zarówno możliwość odczytywania jak i zapisywania danych. Zarówno odczyt jak i zapis dokonywane są przy pomocy specjalnego lasera.

Nośnikiem danych jest w tym przypadku warstwa aluminium umieszczona na poliwęglanowej płycie. Dane mają postać zagłębień w warstwie aluminium, tworząc pojedyncze bity informacji.

Płyta umieszczona w napędzie, obracając się z dużą prędkością, jest oświetlana laserem przechodzącym przez specjalną soczewkę. Światło odbite od powierzchni płyty trafia do detektora, który jest w stanie wychwycić różnice pomiędzy światłem odbitym od płaskiej powierzchni i zagłębienia.

Zapis danych jest procesem odwrotnym. Laser wypala w specjalnie przystosowanej warstwie ścieżki składające się z płaskich powierzchni i zagłębień. Tak pokrótce i bardzo ogólnie można opisać zasadę działania napędów optycznych.

Rodzaje napędów optycznych

Rozwój napędów optycznych trwał nieprzerwanie przez całe dziesięciolecia. W raz z rozwojem technologi, pojawiały się coraz pojemniejsze nośniki optyczne, popularnie zwane płytami. Następowały skokowe wzrosty ich pojemności, a także pojawiały się możliwości wielokrotnego zapisu pojedynczego nośnika. Wśród wszystkich napędów optycznych wyróżniamy trzy podstawowe typy:

  • Napędy CD - najstarszy rodzaj napędu, o prędkości podstawowej wynoszącej 150 kB/s. Pierwsze komputerowe czytniki CD-ROM pojawiły się w 1984 roku, natomiast w 1990 roku wprowadzona zostaje pierwsza płyta CD-R, pozwalająca na zapis danych. Standardowa płyta CD oferowała pojemność 700 MB.
  • Napędy DVD - wprowadzone w 1996 roku, o prędkości podstawowej wynoszącej 1350 kB/s. Maksymalnie, mogą pomieścić do ponad 17 GB danych.
  • Napędy Blu-ray (BD) - są następcami napędów DVD, o prędkości podstawowej wynoszącej 45000 kB/s. W ich konstrukcji wykorzystano niebieski laser, pozwalający na zwiększenie gęstości zapisu danych. Standardowo płyty BR jednowarstwowe pozwalają na zapis do 25, a dwuwarstwowe do 50 GB danych. Wprowadzone w 2010 roku płyty trój- i czterowarstwowe posiadały pojemność, odpowiednio 100 i 128 GB. Rekordowa, bo aż 16 warstwowa płyta opracowana przez firmę Pioneer umożliwia zapis 400 GB danych, nie jest to jednak rozwiązanie powszechnie dostępne.

Same napędy mogą służyć zarówno do odczytu jak i zapisu danych. Podobnie ma się sprawa z nośnikami. Płyty, niezależnie od standardu możemy podzielić na:

  • nośniki wyłącznie do odczytu - CD-ROM, DVD-ROM,
  • nośniki do jednokrotnego zapisu - np. CD-R, DVD-R,
  • nośniki wielokrotnego zapisu - np. CD-RW, DVD-RW.

Cena nośnika jest uzależniona zarówno od pojemności jak i tego czy możliwy jest wielokrotny zapis. Płyty dwuwarstwowe oznaczane są jako DL (double layer).

Wyjaśnić należy również samo pojęcie prędkości napędu. Tak jak podano powyżej każdy napęd posiada tak zwaną prędkość podstawową oznaczaną x1. Jeśli dany napęd czyta nośnik z prędkością x52, to aby otrzymać właściwą przepustowość należy przemnożyć wartość podstawową podaną w kB/s przez tą wartość (czyli w podanym przykładzie, 52-krotnie).

Jaki napęd kupić?

W dzisiejszych czasach, rozważając zakup napędu mamy w zasadzie trzy możliwości. Pierwszą z nich jest całkowite zrezygnowanie z tego typu urządzenia. Obecnie, oprogramowanie czy gry sprzedawane na nośnikach optycznych, posiadają możliwość pobrania ich w całości z serwerów dystrybutora. Wystarczy nam do tego CD-Key nadrukowany na płycie, bądź umieszczony wewnątrz opakowania.

Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup napędu optycznego, możemy wybrać tanią nagrywarkę DVD, lub droższą nagrywarkę BR. Napęd DVD to koszt poniżej stu złotych, ale nie będzie on miał możliwości obsługi nośników BR. Natomiast nagrywarkę Blu-ray nabędziemy już w cenie około 200 złotych. Zapewni nam ona możliwość odtwarzania i nagrywania wszystkich popularnych formatów nośników optycznych i będzie najbardziej uniwersalnym wyborem.

Napęd wewnętrzny czy zewnętrzny?

Pozostaje jeszcze kwestia umiejscowienia napędu. Napędy wewnętrzne są zazwyczaj nieco tańsze (nie ma to jednak dużego znaczenia z powodu niskich cen samych urządzeń). Ważniejszym będzie różnica w prędkości urządzenia. Napędy wewnętrzne są szybsze niż ich zewnętrzne odpowiedniki. Rożnica wynika z przepustowości złącz, za pomocą których są podłączane.

Jeśli jednak nie chcemy by napęd zabierał nam miejsce w obudowie, dobrym wyjściem będzie zakup napędu zewnętrznego. Jego duża zaletą będzie możliwość łatwego podłączania i użytkowania z wieloma komputerami.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.