Jak zabezpieczyć laptop przed kradzieżą?

Jak zabezpieczyć laptop przed kradzieżą? [1]
Jak zabezpieczyć laptop przed kradzieżą? [2]
Jak zabezpieczyć laptop przed kradzieżą? [3]
Jak zabezpieczyć laptop przed kradzieżą? [4]
Jak zabezpieczyć laptop przed kradzieżą? [5]

Laptop, dla wielu osób, jest obecnie niezbędnym narzędziem pracy oraz pomocą wykorzystywaną do zdobywania wiedzy. Wielu z nas korzysta z funkcjonalności przenośnych komputerów, zabierając je ze sobą do parku, restauracji czy kawiarni. W takich właśnie miejscach, nasz komputer może stać się łupem wielbicieli cudzej własności. Wystarczy chwila nieuwagi, pozostawienie urządzenia bez nadzoru na dosłownie kilka sekund i możemy dołączyć do grona nieszczęśników, którzy w ten właśnie sposób stracili swój komputer.

Bardziej pechowe osoby mogą stać się ofiarami rozboju, gdy napastnik używając brutalnej siły lub groźby pozbawienia zdrowia i życia, ograbia nas z naszego majątku.

Jako że laptop stanowi dla złodzieja bardzo łakomy kąsek, gdyż nierzadko posiada znaczną wartość (nie tylko fizyczną, ale również ze względu na przechowywane informacje), należy bardzo poważnie podejść do kwestii jego utraty w wyniku kradzieży.

Zabezpieczenie laptopa przed kradzieżą

Czy można coś na to poradzić? Na szczęście tak. Postępując zgodnie z kilkoma prostymi zasadami i stosując proste zabezpieczenie, możemy zniechęcić potencjalnego złodzieja lub uniemożliwić mu sprawne oddalenie się z naszą własnością.

Pierwszą zasadą przy korzystaniu z laptopa w miejscu publicznym powinno być bezwzględne zachowanie czujności i stały nadzór nad urządzeniem. Nie możemy sobie pozwolić nawet na chwile nieuwagi, gdyż właśnie takie okazje wykorzystują złodzieje. Gdy przerywamy pracę na laptopie, schowajmy go do plecaka lub torby. Umieszczając na zapięciu kłódkę, nawet jej nie zamykając, dajemy sygnał potencjalnemu złodziejowi, że mamy w zwyczaju zachowywanie czujności.

Jeśli pracujemy bardzo często poza biurem, bądź jesteśmy np. uczniami lub studentami i korzystamy z laptopa w miejscach publicznych, zaopatrzmy się w specjalną linkę zapobiegającą kradzieży. Jeden koniec linki wpinamy w gniazdo Kensington Lock, znajdujące się w obudowie praktycznie każdego laptopa, natomiast drugi koniec przypinamy do dowolnego masywnego elementu np. do nogi stołu lub fotela.

Dostępne są zarówno tanie, stalowe linki zabezpieczające, jak i bardziej zaawansowane modele w grubszym oplocie, czasem z dodatkowym alarmem informującym o próbie nieautoryzowanego przemieszczenia urządzenia. Niezależnie od modelu, nawet najprostsza linka bardzo skutecznie zniechęca złodzieja, gdyż uniemożliwia szybkie oddalenie się z łupem.

W przypadku gdy dysponujemy nowym i stosunkowo drogim urządzeniem, zasadnym może być zakup ubezpieczenia od kradzieży. Nie zwalnia nas to z obowiązku dbania o bezpieczeństwo nasze i naszego sprzętu, pozwala jednak odzyskać pieniądze w przypadku, gdy staniemy się ofiarami kradzieży. Kwota ubezpieczenia jest zależna od wartości urządzenia, może być jednak dobrą inwestycją dla osób korzystających z drogich komputerów przenośnych.

Zabezpieczenie danych

Sama strata urządzenia nie musi być najgorsza. Bardzo często znacznie groźniejsza jest utrata danych. Zasadą jest, że nie powinno korzystać się z urządzeń na których znajdują się cenne dane, poza miejscem zamieszkanie lub biurem. Jeśli jednak jesteśmy do tego zmuszeni, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by skradziony laptop, nie był dodatkowo źródłem wycieku poufnych danych.

Podstawowym zabezpieczeniem jest nawyk blokowania laptopa, w przypadku gdy przerywamy pracę. Uniemożliwi to złodziejowi szybkie wyłączenie potencjalnych aplikacji śledzących lub blokujących. Tego typu aplikacje mogą również, w przypadku kradzieży zdalnie wykasować wszystkie cenne dane.

Zwykłe hasło na system nie stanowi jednak żadnej przeszkody dla bardziej rozgarniętych przestępców. Dlatego też jeśli mamy zwyczaj zabierać w plener komputer z poufnymi danymi, powinniśmy bezwzględnie skorzystać z oprogramowania szyfrującego. Jest to pewny sposób na uniemożliwienie dostępu do poufnych informacji i stanowi bardzo poważną przeszkodę dla każdego, kto próbuje się do nich dostać.

Warto wspomnieć również o zaletach korzystania z poczty umieszczonej w chmurze. Chociaż obecnie jest to już standardem, zdarza się jeszcze że niektórzy użytkownicy korzystają z klasycznych programów do obsługi poczty. W takim przypadku wszystkie maile są przechowywane na dysku komputera. Korzystając z poczty w chmurze, w przypadku utraty laptopa, wystarczy profilaktycznie zmienić hasła by mieć pewność, że nikt niepowołany nie dotrze do zawartości naszych maili.

Na koniec, ostatnia porada, która może wydać się co niektórym nieco naiwna. Chodzi o to by na obudowie laptopa umieścić dane kontaktowe właściciela. W przypadku zagubienia laptopa, i odnalezienia go przez uczciwego znalazcę, możemy liczyć na zwrot naszej zguby. Jak pokazują przykłady, zdarzają się i takie przypadki, nawet częściej niż można byłoby przypuszczać.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.