Jak wybrać głośniki komputerowe?

Jak wybrać głośniki komputerowe? [1]
Jak wybrać głośniki komputerowe? [2]
Jak wybrać głośniki komputerowe? [3]
Jak wybrać głośniki komputerowe? [4]
Jak wybrać głośniki komputerowe? [5]

Jeszcze do niedawna głośniki komputerowe stanowiły podstawowe źródło dźwięku dla komputerów stacjonarnych. Zakup odpowiednich głośników był wręcz pozycją obowiązkową. Obecnie sytuacja nie jest już tak korzystna, gdyż sporą część rynku zagarnęły słuchawki komputerowe. Szczególnie dużą rolę odegrał tu rozwój progamingu i pojawienie się wielu modeli słuchawek dedykowanych dla graczy.

Czy jest więc sens kupowania standardowych głośników komputerowych? Odpowiedź na to pytanie jest w wielu przypadkach twierdząca i zależy od tego czego osobiście oczekujemy.

O ile w przypadku graczy komputerowych, nastawiających się na rozgrywkę wieloosobową, dobry zestaw słuchawkowy jest podstawowym wyborem, o tyle osoby preferujące gry dla pojedynczego gracza mogą z powodzeniem używać zestawów głośnikowych. Mocną stroną głośników będzie możliwość uzyskania efektu dźwięku przestrzennego. Tego typu doznania oferują głośniki w systemach 5.1 i 7.1.

A co ze zwykłymi użytkownikami, używającymi komputera głównie do pracy? Jeżeli nie korzystamy zbyt często z komunikatorów głosowych, nie pracujemy w głośnym i zatłoczonym biurze lub nie lubimy by na naszej głowie nieustannie znajdowały się słuchawki, dobre głośniki komputerowe w systemie 2.0 bądź 2.1 mogą okazać się bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Niezaprzeczalną zaletą głośników komputerowych jest możliwość wypełnienia dźwiękiem całego pomieszczenia. Dlatego też sprawdzą się one doskonale w przypadku gdy planujemy wspólne oglądanie filmu czy słuchanie muzyki w większej grupie osób.

Zestaw głośników, ale jaki?

Wybierając głośniki komputerowe, niemalże natychmiast natrafimy na oznaczenia 2.0, 2.1, oraz 5.1 i 7.1. W ten sposób oznacza się systemy dźwiękowe do jakich należą poszczególne zestawy. W skład poszczególnych zestawów wchodzą:

 • Zestaw głośników 2.0 - zestaw stereo składający się z dwóch kolumn głośnikowych bez subwoofera.
 • Zestaw głośników 2.1 - składa się z głośnika niskotonowego czyli subwoofera oraz dwóch głośników satelitarnych.
 • Zestaw głośników 5.1 - składa się z jednego głośnika centralnego, subwoofera oraz czterech głośników satelitarnych.
 • Zestaw głośników 7.1 - składa się z jednego głośnika centralnego, subwoofera i aż sześciu głośników satelitarnych.

Czym jest wspomniany subwoofer? Jest to głośnik niskotonowy odpowiedzialny za reprodukcję dźwięków o bardzo niskich częstotliwościach. To właśnie subwooferowi zawdzięczamy dudniący dźwięk, wprawiający w drżenie szyby w oknach :). Wyróżniamy dwa rodzaje subwooferów:

 • subwoofer aktywny - z wbudowanym wzmacniaczem, spotykany w zdecydowanej większości zestawów głośników komputerowych,
 • subwoofer pasywny - bez wzmacniacza, stanowiący odbiornik mocy wytwarzanej przez wzmacniacz zewnętrzny.

Dla kogo głośniki 2.0 a dla kogo 2.1? Kto powinien zastanowić się nad zestawem 5.1 lub 7.1?

Głośniki w systemie 2.0 to bardzo często kompaktowe modele przeznaczone do postawienia na biurku. Osoby poszukujące głośników, które nie będą zajmować zbyt dużo miejsca, powinny wybrać właśnie ten rodzaj głośników. W tej grupie głośników znajdują się również duże modele, przypominające rozmiarami i wyglądem konstrukcje znane ze sprzętu klasy Hi-Fi.

W przypadku gdy chcemy by zestaw głośnikowy zapewniał nam mocne basy, wybierzmy komplet głośników w systemie 2.1, wyposażony w subwoofer. Będzie to odpowiedni wybór dla osób pragnących uzyskać bardziej efektowny dźwięk, ale nie posiadających warunków na prawidłowe użytkowanie zestawu 5.1.

Osoby pragnące cieszyć się prawdziwym przestrzennym dźwiękiem, powinny zainwestować w zestawy 5.1 lub 7.1. Tego typu komplety głośników sprawdzą się zarówno podczas grania w gry jak i podczas oglądania filmów. Warunkiem jest posiadanie odpowiedniej karty dźwiękowej, obsługującej wyżej wymienione standardy, a także możliwość prawidłowego rozmieszczenia poszczególnych głośników, co wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednio dużego pomieszczenia z miejscem na rozstawienie zestawu. Tylko wtedy mamy możliwość uzyskania efektów dźwiękowych o charakterze przestrzennym.

Niech moc będzie z wami!

Któż nie chciałby mieć jak najmocniejszych głośników, tak by ich czysty i silny dźwięk powodował drżenie szyb, najlepiej w budynku po drugiej stronie ulicy :). Nic więc dziwnego, że przy zakupie zestawu głośnikowego, tak dużą uwagę przywiązujemy do jego mocy. W końcu im jest ona większa tym lepiej prawda? Wybierzmy więc zestaw o jak największej mocy i i uznajmy ze sprawa jest załatwiona.

Zagadnienie to jednak nie jest tak proste, gdyż tak samo jak producenci cyfrowych aparatów i kamer, łapią klientów na ilość "megapikseli" w matrycach ich urządzeń, tak również producenci głośników chętnie wykorzystują naszą słabość do liczb i lubią chwalić się mocą jaką posiadają oferowane przez nich zestawy głośnikowe. Niestety bardzo często dochodzi do nieporozumień gdyż,mówiąc wprost, moc mocy nie jest równa.

Aby jednoznacznie określić, czy moc jaka widnieje w specyfikacji technicznej zestawu głośnikowego jest rzeczywistym parametrem, z którym pracuje zestaw czy jedynie chwytem marketingowym, należy rozróżniać różne "odmiany" mocy podawanej przez producentów. Jako że moc głośnika może stanowić nieraz prawdziwą zagadkę, wymieńmy te rodzaje parametrów związanych z mocą głośników, z którymi możemy się najczęściej spotkać:

 • Moc muzyczna - powszechnie przyjmuje się, że jest to w przybliżeniu dwukrotność mocy RMS. Odmiennie jak ma to miejsce w przypadku mocy znamionowej, do wyznaczenia mocy muzycznej nie używa się zestandaryzowanego sygnału. Zamiast niego, w trakcie testów, stosuje się utwory muzyczne. Duża dowolność i brak standardów w wyznaczaniu jej wartości, pozostawiają producentom głośników bardzo szerokie pole do interpretacji i naginania rezultatów "pomiarów". Jest to więc parametr wysoce nieprecyzyjny i nie powinien być brany pod uwagę podczas zakupu jakichkolwiek głośników.
 • Moc PMPO (Peak Music Power Output) - moc, przy której głośnik jest w stanie wytrzymać jedynie ułamek sekundy, po czym ulega uszkodzeniu. Przewyższa ona nawet kilkunastokrotnie moc nominalną i jest dla użytkownika całkowicie bezużytecznym parametrem. Jej wartość, jeśli jest podawana, to jedynie w celach czysto marketingowych, mających na celu wykorzystanie niewiedzy klienta. Należy więc bardzo uważnie przyglądać się wszelkiego typu ofertom zestawów głośnikowych o mocy 500 W w cenie 200 - 300 złotych.
 • Moc szczytowa (Peak Power) - rzadziej spotykana wartość, o podobnym sposobie wyznaczania jak moc PMPO. Odnosi się ona do mocy z jaką może pracować głośnik przez kilka sekund. W tym czasie nie może dojść do uszkodzenia urządzenia. Jest to parametr równie nieprzydatny jak moc PMPO.
 • Moc znamionowa (RMS, nominalna) - najbardziej miarodajny parametr dający informację o potencjale głośników. Określa on wartość mocy, przy której głośniki mogą pracować w sposób ciągły, bez ryzyka uszkodzenia. Jego pomiar jest prowadzony w ściśle określonych warunkach, w wyniku czego możliwe i celowe jest porównywanie ze sobą różnych zestawów głośnikowych na podstawie wartości tego parametru.

A teraz kolejna szokująca informacja. Moc głośników nie musi odzwierciedlać tego jak głośno grają dane głośniki. Wynika to z małej sprawności zamiany mocy elektrycznej na moc akustyczną. Sprawność ta, inaczej określana mianem skuteczności głośnika, pozwala określić jak głośno zagra dane urządzenie. Skuteczność głośnika jest powiązana z innym parametrem, a mianowicie poziomem ciśnienia akustycznego (SPL) generowanego przez przetwornik.

Jaką więc moc powinny mieć głośniki komputerowe? Mały kompaktowy zestaw głośników w systemie 2.0 o mocy RMS do 15-20 W zapewni całkiem rozsądne doznania dźwiękowe w podstawowych zastosowaniach. Jeśli z kolei pragniemy zapewnić sobie dobre nagłośnienie w całym pomieszczeniu, np. podczas oglądania filmu, wybierzmy zestaw o mocy około 50 W lub większej.

Obudowa. Drewno czy plastik?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Drewno, w przypadku głośników komputerowych płyta MDF, redukuje rezonans akustyczny przez co głośniki z drewnianą obudową brzmią znacznie lepiej niż ich plastikowi odpowiednicy. Samo drewno jest również bardziej trwałym i elegantszym materiałem, szczególnie gdy zostanie połączone z aluminium. Wiele głośników, nawet z niższej półki cenowej, posiada obudowę drewnianą i właśnie takich głośników powinniśmy bezwzględnie szukać. Ewentualny przedni panel wykonany z plastiku nie będzie tu miał zbyt dużego wpływu na jakość dźwięku i będzie stanowił jedynie, w zależności od sposobu wykonania, wadę lub zaletę wpływającą na estetykę głośników.

W tym miejscu dochodzimy do kolejnego aspektu, jakim jest wygląd głośników. To jak one brzmią, jest oczywiście sprawą pierwszorzędną, ale nie możemy zapominać, że głośniki stanowią również niezwykle eksponowany element wystroju wnętrz. Dlatego też warto, aby ich stylistyka pasowała do ogólnego charakteru pomieszczenia, w którym się one znajdują. W przypadku głośników komputerowych wybór jest oczywiście znacznie skromniejszy w porównaniu ze sprzętem Hi-Fi. Mimo to mamy możliwość wyboru urządzeń o bardzo nowoczesnym wyglądzie, podkreślonym np. przez aluminiowe detale, a także o konstrukcji bardziej klasycznej, utrzymanej w naturalnych kolorach drewna.

Pilot do sterowania głośnikami

Najprostsze zestawy głośnikowe posiadają włączniki i regulatory umieszczone bezpośrednio na obudowie. Większość modeli posiada jednak przewodowego lub bezprzewodowego pilota. W swej najbardziej podstawowej wersji umożliwia on włączanie i wyłączeni urządzenia, regulowanie głośności głośników satelitarnych oraz sterowanie poziomem basów subwoofera. Bardziej rozbudowane piloty, a w modelach z najwyższej półki również panele sterujące z wyświetlaczami LCD, pozwalają na zaawansowaną kontrolę wszystkich funkcji zestawu głośnikowego.

Popularne cechy głośników

Wśród funkcji posiadanych przez głośniki możemy spotkać się z następującymi opcjami:

 • DTS - system kompresji oferujący, dzięki wyższej prędkości przesyłu danych, dźwięk o jakości lepszej niż w przypadku Dolby Digital.
 • Ekranowanie magnetyczne - zapobiega powstawaniu nieporządnych szumów i trzasków, generowanych przez zewnętrzne zmienne pole magnetyczne pochodzące od innych urządzeń elektrycznych pracujących w pobliżu.
 • Komunikacja bezprzewodowa - realizowana za pośrednictwem technologii Bluetooth. Pozwala na bardziej swobodne operowanie rozmieszczeniem głośników, co ma szczególne znaczenie w przypadku zestawów 5.1 i 7.1.
 • Radiator bass reflex - pojedynczy, czasem podwójny, otwór w obudowie subwoofera pozwalający na zwiększenie efektywności w zakresie tonów niskich.
 • THX - certyfikat potwierdzający zgodność sprzętu z wymaganiami niezbędnymi do reprodukcji dźwięku w jakości kinowej.
 • Wejście HDMI lub optyczne - pozwoli na podłączenie głośników do konsol nowej generacji, takich jak PlayStation 4 czy XBOX ONE.

Podsumowanie

Decydując się na wybór głośników komputerowych, w pierwszej kolejności określmy do czego mają nam one służyć. Zdecydujmy czy potrzebujemy małego zestawu, który bez problemu zmieścimy na stole obok monitora, czy też potrzebujemy zestawu wyposażonego w głośnik niskotonowy, poprawiający brzmienie podczas oglądania filmów. Możemy też wybrać duży zestaw 6 lub 8 głośników i cieszyć się z zalet dźwięku przestrzennego.

Wiedząc już jakich głośników potrzebujemy, zwróćmy uwagę na materiał z jakiego są one wykonane oraz zapoznajmy się z ich specyfikacją techniczną. Pamiętajmy o trikach stosowanych przez producentów, maskujących prawdziwą moc urządzeń i nie zapominajmy, że jest ona tylko jedną ze składowych, które wpływają na ogólną jakość dźwięku generowanego przez głośniki.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.