Słuchawki komputerowe. Kupuj z głową!

Słuchawki komputerowe. Kupuj z głową? [1]
Słuchawki komputerowe. Kupuj z głową! [2]
Słuchawki komputerowe. Kupuj z głową! [3]
Słuchawki komputerowe. Kupuj z głową! [4]
Słuchawki komputerowe. Kupuj z głową! [5]

Na początku naszych rozważań zadajmy sobie banalne pytanie. Dlaczego wybieramy słuchawki, a nie głośniki komputerowe? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka i będą się one różnić w zależności od tego, czym się zajmujemy i do czego będziemy używać zakupionego sprzętu. Pracownicy biurowi poszukują słuchawek spełniających inne wymagania niż np. gracze, czy osoby szukające zestawu uniwersalnego, jako alternatywy do głośników komputerowych. Jakie więc argumenty przemawiają za zakupem słuchawek komputerowych?

Wszystkie słuchawki, bez względu na rodzaj, pozwalają na bardzo osobisty i indywidualny odbiór bodźców dźwiękowych. Całość przekazu emitowanego przez urządzenie trafia jedynie do uszu użytkownika. Pozwala to na komfortowe słuchanie muzyki, oglądanie filmów czy granie w gry, bez konieczności dzielenia się doznaniami dźwiękowymi z najbliższym otoczeniem. Docenią to z pewnością pozostali domownicy, w trakcie gdy my będziemy odbywać jedno z naszych nocnych posiedzeń przy ulubionej grze lub filmie.

Słuchawki pozwalają również na odgrodzenie się od dźwięków otoczenia, co ma ogromny wpływ na odbiór odsłuchiwanego materiału. Potwierdzą to z pewnością amatorzy filmów grozy czy gier spod znaku survival horrorów.

Inną ważną przewagą jaką niewątpliwie posiadają słuchawki jest oszczędność miejsca. Rozbudowany zestaw głośnikowy wymaga odpowiedniego rozmieszczenia poszczególnych głośników. Nie zawsze możemy sobie na to pozwolić. Słuchawki umożliwią uzyskanie bardzo dobrych efektów, a wszystko to dzięki urządzeniu, które założymy sobie na głowę.

Zobacz też: Jak wybrać głośniki komputerowe?

Skoro już wiemy, że chcemy nabyć słuchawki, skupmy się na tym, by dokonać jak najlepszego wyboru. Aby ta sztuka nam się udała, warto zapoznać się z najważniejszymi parametrami określającymi funkcjonalność i jakość dźwięku oferowanego przez słuchawki oraz cechami którymi powinny się odznaczać idealnie dopasowane dla nas słuchawki komputerowe.

Wygoda na pierwszym miejscu

Zanim poruszymy kwestie techniczne, zwróćmy uwagę na, pozornie trudny do ujęcia, aspekt wyboru słuchawek, a mianowicie na wygodę użytkowania. Każdy z nas posiada inny kształt i rozmiar głowy, a nasze uszy mają różną wielkość. Dobrze więc aby słuchawki miały jak najszerszy zakres regulacji. Przydadzą się też, w przypadku modeli nausznych i wokółusznych, miękkie nausznice. W najlepszych modelach słuchawek, producenci będą wykorzystywać materiały takie jak aluminium czy naturalna skóra, by zapewnić jak największą trwałość i komfort użytkowania.

Nie mniej jednak, nawet najlepsze z pozoru słuchawki, mogą nam osobiście nie pasować. Dlatego bardzo gorąco zachęcamy do wizyty w sklepie stacjonarnym i przymierzenia modeli słuchawek, o zakupie których myślimy. Nic nie stoi na przeszkodzie by po upewnieniu się, że słuchawki są wygodne, zamówić je w jednym ze sklepów internetowych, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo trafienia na najbardziej opłacalną cenowo ofertę.

Sprawdzając słuchawki, należy zwrócić uwagę na ich wagę oraz zakres regulacji pałąka. Upewnijmy się również czy nie będą one uciskać nam zbyt mocno głowy.

Wybierając słuchawki o klasycznej konstrukcji, pamiętajmy że cały ciężar słuchawek jest przenoszony przez pałąk prosto na naszą głowę. Nawet lekkie słuchawki, bez odpowiedniego materiału amortyzującego na pałąku, mogą, przy dłuższym użytkowaniu, powodować uczucie dyskomfortu. Rozwiązaniem będą tu wszelkiego rodzaju okładziny lub siatki, zapewniające odpowiednią wygodę dla naszej głowy.

Rodzaje słuchawek

Słuchawki komputerowe same w sobie stanowią odrębną grupę sprzętu. W jej obrębie wyróżniamy kilka rodzajów słuchawek, przeznaczonych dla odmiennych grup użytkowników:

Słuchawki biznesowe

Sprzęt przeznaczony do pracy, wykorzystywany w biurach, m. in. przez pracowników call center. Jest to specyficzny rodzaj słuchawek wśród których wyróżniamy:

 • słuchawki jednouszne,
 • słuchawki dwuuszne.

Słuchawka jednouszna pozwoli na prowadzenie rozmów ze współpracownikami bez konieczności ściągania zestawu z głowy.

Priorytetem będzie tu, jako że praca w biurze wiąże się z wieloma zewnętrznymi źródłami dźwięku, mikrofon z jak najlepszym systemem redukcji szumów. Zapewni to dobrą jakość rozmowy i da nam pewność, że nasz rozmówca usłyszy każde słowo, które do niego skierujemy.

Innym ważnym czynnikiem będzie wytrzymała konstrukcja, odporna na intensywne użytkowanie. W przypadku gdy korzystamy ze słuchawek podczas pracy z laptopem i często zmieniamy miejsce pracy, warto wybrać model posiadający w zestawie specjalne etui transportowe.

Słuchawki gamingowe

Są to słuchawki skierowane do graczy komputerowych. Jako że stanowią bardzo dużą grupę sprzętu, poświęciliśmy im osobny artykuł. W tym miejscu warto jednak nadmienić, iż standardowo tego typu słuchawki są zintegrowane z mikrofonem tworząc zestaw, tak zwany headset. Pozwalają one na komunikację głosową w trakcie rozgrywki, a także zapewniają odizolowanie gracza od dźwięków zewnętrznych.

Podstawową cechą słuchawek gamingowych jest bardzo dobre pozycjonowanie dźwięku, co przekłada się na lepsze rozeznanie w sytuacji podczas rozgrywki. O tym jak ważną rolę spełniają odpowiednie słuchawki wiedzą przede wszystkim osoby grające w takie gry jak Counter Strike, gdyż bardzo często w toku rozgrywki najpierw słyszymy, a dopiero potem widzimy przeciwnika.

Uniwersalne słuchawki komputerowe

Są to słuchawki, w których podjęto próbę pogodzenia jak najlepszej jakości dźwięku przy odtwarzaniu multimediów, z funkcją słuchawek gamingowych nastawionych na umożliwienie jak najlepszej lokalizacji wirtualnych źródeł dźwięku. Tego typu kompromis pociąga za sobą w wielu przypadkach gorsze parametry, w porównaniu z nawet prostszymi słuchawkami przeznaczonymi do słuchania muzyki (o sprzęcie Hi-Fi nie ma co nawet wspominać, gdyż oferują one zupełnie inną, znacznie wyższą jakość dźwięku) oraz brak funkcji znanych z typowo gamingowych słuchawek. Słuchawki tego typu mogą być wyposażone w mikrofon umożliwiający komunikację.

Zaletą tego typu słuchawek jest, w wielu przypadkach, atrakcyjna cena, co może mieć znaczenie w momencie gdy posiadamy dobry zestaw głośników komputerowych, a słuchawek używamy sporadycznie, np. do komunikacji przez Skype'a.

Typ słuchawek

Pierwszą, rzucającą się od razu w oczy, cechą słuchawek jest to, jak są zbudowane. Wyróżniamy tu kilka, bardzo charakterystycznych typów. Każdy z nich oferuje różne zalety i jest przeznaczony dla użytkowników o odmiennych wymaganiach i preferencjach.

Słuchawki douszne i dokanałowe

Zarówno słuchawki douszne jak i dokanałowe umieszczane są w uchu, a główną cechą która je odróżnia jest stopień izolacji dźwięków z otoczenia.

Słuchawki dokanałowe zakłada się tak, że sięgają głębiej do ucha. Posiadają również specjalne wkładki wykonane z gumy lub pianki, które szczelnie zamykają kanał słuchowy. Są bardzo popularne w przypadku słuchawek muzycznych, stosowanych do urządzeń przenośnych. Ich konstrukcja pozwala na noszenie ich ze sobą w trakcie podróży, są też ulubionym wyborem osób uprawiających sport i słuchających w trakcie treningu muzyki. Natomiast w przypadku słuchawek komputerowych jest to bardzo rzadko spotykany rodzaj konstrukcji.

Słuchawki nauszne

Słuchawki tego typu są mniejsze niż modele wokółuszne i opierają się muszlami na małżowinach usznych. Ze względu na budowę istnieje ryzyko, że mogą być niewygodne dla niektórych osób, a przyzwyczajenie się do nich będzie wymagać czasu.

Słuchawki wokółuszne

Konstrukcja słuchawek wokółusznych pozwala na zamknięcie całego ucha wewnątrz słuchawki. Pozwala to na uzyskanie dźwięku o najwyższej jakości, a dodatkowo nie powoduje nieprzyjemnego ucisku małżowiny usznej, gdyż muszla słuchawki opiera się bezpośrednio na głowie. Jeśli więc mamy wyjątkowo wrażliwe uszy, i obawiamy się że noszenie słuchawek może sprawić nam ból, najbezpieczniejszym wyborem będą właśnie słuchawki wokółuszne.

Duże muszle pozwalają na użycie przetworników o największej średnicy i mocy. O ile może to stanowić problem z niedostateczną mocą źródła w przypadku używania słuchawek z urządzeniami przenośnymi takimi jak tablet czy smartfon, to nie jest problemem gdy stosujemy je w pracy z komputerem czy laptopem.

Konstrukcja słuchawek

Od tego jak skonstruowane są muszle słuchawek będzie zależała ich zdolność do izolowania dźwięków pochodzących z otoczenia.

Wyróżniamy następujące rodzaje konstrukcji muszli słuchawek:

 • Konstrukcja otwarta - w przypadku tych słuchawek, przetworniki, poza maskownicami, nie posiada żadnych zewnętrznych osłon. Otwartość konstrukcji wpływa na pracę przetwornika, gwarantując swobodny przepływ powietrza. Skutkuje to polepszeniem jakości dźwięku. Potencjalną wadą tego typu konstrukcji będzie brak izolacji od dźwięków pochodzących z otoczenia. Wbrew intuicyjnemu przeczuciu, konstrukcja otwarta nie ma wpływu na komfort użytkowania słuchawek i sama w sobie nie ma na celu zapewnienia lepszej wentylacji uszu.
 • Konstrukcja półotwarta - słuchawki tego typu mają tylko częściowo osłonięte przetworniki. Z tego względu łączą zalety słuchawek otwartych i zamkniętych, stanowiąc rozsądny kompromis pomiędzy nimi. Mogą zapewniać jednocześnie bardzo dobry, przestrzenny dźwięk, a także oferują niezłe wyciszenie i ochronę przed dźwiękami z zewnątrz. Oczywiście, jako że jest to pewien kompromis, żadna z zalet nie będzie raczej tak wyraźna, jak ma to miejsce w przypadku konstrukcji otwartych czy zamkniętych.
 • Konstrukcja zamknięta - w przypadku słuchawek o konstrukcji zamkniętej przetworniki pozostają całkowicie osłonięte. Najlepiej ze wszystkich odmian słuchawek izolują dźwięki otoczenia. Bardzo często posiadają również mocne, wyraźne basy. Zamknięta budowa zapobiega wydostawaniu się dźwięku na zewnątrz, tak więc nawet w cichym pomieszczeniu, istnieje bardzo mała szansa, że ktokolwiek postronny usłyszy to, co akurat słuchamy. Wadą niektórych słuchawek zamkniętych, szczególnie tych z niższej półki cenowej, będzie bardziej ubogie wrażenie przestrzenności dźwięku, a to z kolei może powodować problemy z pozycjonowaniem wirtualnych źródeł dźwięku.

Słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe - typ komunikacji

Kupując słuchawki komputerowe możemy wybrać urządzenie przewodowe lub bezprzewodowe. Nierzadko producent danych słuchawek udostępnia ten sam model w dwóch wersjach, z kablem i bez.

Jedną z podstawowych różnic, w przypadku słuchawek przewodowych i bezprzewodowych, będzie cena. Słuchawki bez kabla są zazwyczaj znacznie droższe. A co dostajemy w zamian?
Przede wszystkim jest to swoboda. W przypadku, gdy nie ograniczają nas przewody, możemy swobodnie, bez ryzyka uszkodzenia słuchawek, przemieszczać się po całym pomieszczeniu. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy oglądamy film na monitorze komputera. Nic nie stoi na przeszkodzie by przenieść się np. na fotel czy łóżko, gdyż słuchawki będziemy mogli po prostu zabrać ze sobą.

Czy więc słuchawki bezprzewodowe mają jedynie zalety? Niestety rzeczywistość nie jest tak kolorowa. Poza wyższą, często dwukrotnie lub więcej, ceną, należy liczyć się z następującymi konsekwencjami:

 • Konieczność ładowania - chociaż istnieją modele z wymiennymi akumulatorami, gdy jeden z nich jest użytkowany a drugi ładowany, to zazwyczaj ceny takich zestawów są dosyć wysokie.
 • Możliwość wystąpienia interferencji, gdy wokół pracuje dużo urządzeń bezprzewodowych. Zakłócenia są bolączką szczególnie słuchawek korzystających z łączności radiowej.
 • Potencjalnie gorsza jakość dźwięku wynikająca z konieczności kompresji dźwięku (szczególnie mocno odczuwalna w przypadku słuchawek korzystających z komunikacji Bluetooth).

W tym miejscu należy wspomnieć o bardzo ważnej, chociaż z pozoru błahej kwestii, jaką jest długość kabla i jego typ w przypadku słuchawek przewodowych oraz o zasięgu w przypadku słuchawek bezprzewodowych.

W przypadku słuchawek przewodowych warto zwrócić uwagę na długość przewodu. Im jest on dłuższy, tym większa swoboda w operowaniu słuchawkami. Jednak zbyt długi kabel może być również problemem i zwiększać ryzyko jego uszkodzenia. Wszystko zależy od naszych preferencji i potrzeb.

Kształt przewodu oraz materiał z jakiego został wykonany, determinuje jego podatność na splątanie. Aby temu zapobiegać stosuje się kable płaskie lub używa się specjalnych oplotów.
Zabezpieczone w ten sposób kable rzadziej się skręcają i trudniej ulegają przypadkowym uszkodzeniom.

W przypadku słuchawek bezprzewodowych wykorzystywana jest najczęściej jedna z dwóch technologii komunikacji:

 • Bluetooth - bardzo popularna i wydajna metoda komunikacji bezprzewodowej. W konsekwencji istnienia ograniczeń standardu Bluetooth w zakresie przepustowości, konieczna jest kompresja dźwięku, co wpływa niekorzystnie na jego jakość.
 • Komunikacja radiowa - cechuje się ogólną lepszą jakością dźwięku niż ta, którą oferuje technologia Bluetooth, jest jednak bardziej podatna na zakłócenia.

Pozostałe parametry słuchawek

W przypadku słuchawek komputerowych, tak jak w przypadku każdych innych słuchawek, mamy do czynienia z szeregiem parametrów technicznych określających jakość dźwięku. Parametry te, niezwykle ważne w przypadku urządzeń Hi-Fi, mogą mieć mniejsze znaczenie w przypadku słuchawek komputerowych. Nie oznacza to jednak że należy je ignorować, gdyż i w tym segmencie słuchawek, dostępne są konstrukcje oferujące ponad przeciętną jakość dźwięku.

Jeśli korzystamy ze standardowej, zintegrowanej karty dźwiękowej, jednym z najważniejszych, czysto technicznych parametrów, na który warto zwrócić uwagę, będzie średnica przetworników, potocznie, aczkolwiek błędnie, nazywanych głośnikami.

W przypadku gdy kupujemy słuchawki komputerowe, ale z segmentu zbliżonego do sprzętu Hi-Fi, mamy do dyspozycji wiele dodatkowych parametrów, m.in.:

 • Dynamika, skuteczność (SPL - sound pressure level) [dB] - jest ona miarą ciśnienia akustycznego jakie jest w stanie wytworzyć przetwornik, przy wykorzystaniu jednego miliwata mocy, co przekłada się na głośność słuchawek. Zasadniczo, lepiej wybrać słuchawki z jak największą wartością SPL.
 • Impedancja przetworników [Ohm] - zwana inaczej opornością. Jest to parametr związany z dynamiką słuchawek. Słuchawki o dużym oporze potrzebują silniejszego źródła, aby uzyskać odpowiedni poziom głośności. Warto zwrócić uwagę na ten parametr w przypadku, gdy planujemy używanie naszych słuchawek komputerowych np. w komplecie z tabletem.
 • Pasmo przenoszenia [Hz] - z technicznego punktu widzenia i w bardzo dużym uproszczeniu, jest to zakres częstotliwości z jaką może drgać membrana przetwornika. Inaczej mówiąc, jest to ilość drgań w jednostce czasu, w tym przypadku w jednej sekundzie, jakie może wykonywać membrana. Standardowe słuchawki komputerowe charakteryzują się pasmem przenoszenia z zakresu od 20 do 20.000-28.000 Hz. Teoretycznie, im zakres ten jest szerszy, tym lepsze brzmienie słuchawek, jednakże nawet producenci sprzętu Hi-Fi dosyć nieprecyzyjnie definiują te wartości. Jeszcze mniej parametr ten powie nam w przypadku słuchawek komputerowych. Z tego też powodu, mimo że parametr ten widnieje bardzo często na samej górze opisu słuchawek, nie powinno się przywiązywać do niego zbyt wielkiej wagi,
 • Średnica przetwornika [mm] - wpływa na moc słuchawek. Słuchawki o dużych przetwornikach potrafią generować wyższe basy.

Funkcje dodatkowe słuchawek

Producenci słuchawek starają się uatrakcyjnić swoje produkty na różne sposoby. W zależności od modelu i przeznaczenia, dane słuchawki mogą być wyposażone w następujące funkcje:

 • Składany pałąk - umożliwia złożenie słuchawek, co pozwala znacząco zmniejszyć ich rozmiary i wydatnie ułatwia transport. Słuchawki ze składanymi pałąkami, bardzo często są wyposażone w dedykowany pokrowiec lub futerał, jeszcze lepiej zabezpieczający słuchawki w trakcie podróży. Mniejsze rozmiary umożliwiają schowanie nawet stosunkowo dużych słuchawek nausznych lub wokółusznych chociażby w kieszeni kurtki czy płaszcza.
 • Sterowanie słuchawkami - słuchawki są zazwyczaj wyposażone w mniej lub bardziej rozbudowane piloty, umieszczone na kablu (w przypadku słuchawek przewodowych). Taki przewodowy pilot oferuje standardowo możliwość regulacji głośności, a także, gdy słuchawki posiadają mikrofon, możliwość jego wyciszania. Bardziej zaawansowane modele słuchawek przewodowych oraz, co oczywiste, słuchawek bezprzewodowych, mogą być sterowane za pomocą panelu umieszczonego w muszli bądź za pomocą pilota bezprzewodowego.
 • Słuchawki z dźwiękiem 5.1 i 7.1 - tego typu słuchawki mają na celu dostarczyć jak najlepszych doznań dźwiękowych. Niestety w większości przypadków daleko im będzie do efektu jaki uzyskamy korzystając z adekwatnego zestawu głośników.

Podsumowanie

Słuchawki komputerowe to sprzęt przydatny każdemu kto używa komputera. Nawet jeśli dysponujemy zestawem głośników, słuchawki pozwolą nam na odizolowanie dźwięków płynących z komputera i umożliwią bardziej osobisty odbiór multimediów.

Słuchawki sprawdzą się nie tylko podczas relaksu, ale również w trakcie pracy. Wygoda płynąca z korzystania z dobrze dobranych słuchawek, a także mniejszy lub większy stopień izolacji od dźwięków zewnętrznych pozwolą na lepszym skoncentrowaniu się na odtwarzanym materiale, a wbudowany mikron pozwoli na prowadzenie konferencji za pomocą popularnych komunikatorów głosowych.

Dokonując wyboru słuchawek zwróćmy uwagę na to, dla kogo są one dedykowane, jak są zbudowane i czy są wygodne. Czysto techniczne parametry nie zawsze wiernie odzwierciedlają to, jak dobrze grają dane słuchawki. Co więcej, indywidualne odczucia są tu bardzo ważnym czynnikiem. Znacznie lepszym sposobem na wybranie odpowiadających nam słuchawek jest udanie się do sklepu i osobisty odsłuch interesujących nas modeli. Pozwoli to również na sprawdzenie, czy dane słuchawki będą dobrze leżały nam na głowie i czy zapewnią komfortowe użytkowanie.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.